DOLAR 8,4724-0.04%
EURO 10,2721-0.04%
ALTIN 508,03-0,02
BITCOIN 3416364,17%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kasırga ve kelebekler… “şimetterlink”-KÖŞE YAZISI

Kasırga ve kelebekler… “şimetterlink”-KÖŞE YAZISI

ABONE OL
8 Eylül 2019 11:57
Kasırga ve kelebekler… “şimetterlink”-KÖŞE YAZISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meteorolojide Şimetterlink teoremi vardır. Bu teoremin ortaya çıkışı ve hikâyesi şu şekildedir:

1900’lü yılların başlarında Avustralya’da büyük bir kasırga çıkar. Bu kasırga Avustralya’nın altını üstüne getirir. Çok büyük can ve mal kaybına yol açar.

Kasırga belirli bir yörüngede yol alır. Avustralya üzerinde geçtikten sonra rotasını Çin ve Hindistan tarafına doğru ilerleyerek devam ettirir. Herkes paniğe kapılır zira Avustralya’ya büyük zarar veren bir kasırganın Çin ve Hindistan’da ortaya çıkaracağı zarar çok daha büyük ve şiddetli alacaktır.

Bilim adamları ve devlet adamları bir araya gelmiş, fakat bu güçlü kasırgaya karşı koyacak bir çözüm yolu bulamamışlardı. Çaresizce başlarına gelecek felaketi beklemeye başladılar.

Kasırga tüm şiddeti ile Çin ve Hindistan’a doğru yol alırken beklen­medik bir şekilde yörüngesini değiştirerek. Büyük Okyanus’a doğru öneldi. Burada enerjisini tüketerek Okyanus içinde yok oldu.

Bilim adamları hayretler içinde, bu yörünge değiştirmesinin sebebini anlamaya çalıştılar. Yaptıkları araştırmalar sonucu, yılın o zamanında Avustralya’da topluca göç eden bir kelebek türü olduğunu belirlediler. Bu kelebekler topluca göç ettikleri için bunların kanat çırpmaları sonucu

ortaya çıkan hava akımı, mucizevi bir şekilde kasırganın yönünü değiştirmiş ve olası bir çok felaketin önüne geçmişti. Ufacık kelebeklerin böyle bir olaya sadece kanat çırpmalarıyla engel olmaları gerçekten ibret verici bir hadise idi.

Şu anda dünyada meydana gelen toplumsal felaketlerin, zulüm ve savaşların, ahlaki yozlaşma ve çöküntülerin akın akın üstümüze geldiğini göz önüne alırsak, tek başımıza bunlara karşı koymamız imkânsız gibi görünüyor.

Ama şunu unutmayın; Siz kasırgaların yönünü değiştirebilecek o kelebeğin ta kendisisiniz!

Tek yapmanız gereken Kanat Çırpmak…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.