Ana sayfa GÜNDEM CHP grubundan “Stratejik Plan” eleştirisi

CHP grubundan “Stratejik Plan” eleştirisi

603
0

5 yıllık “Stratejik Plan” mecliste görüşüldü

Polatlı Belediyesi 2020-2024 yılı stratejik planı, belediye meclisinin Eylül ayı ikinci birleşim birinci oturum toplantısında görüşüldü.

Polatlı Belediyesi 2020-2024 yılı stratejik planı hazırlandı. Plan, Eylül ayı ikinci birleşim birinci oturum toplantısında görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu Polatlı Belediyesi 2020-2024 yılı stratejik planının aynen kabul edilmesine karar verdi, CHP grubu kararı eleştirdi. CHP grubu adına söz alan Meclis Üyesi İhsan Şıracı, stratejik planın incelemeye mahal vermeyecek kadar geç şekilde meclis üyelerine iletildiğini belirterek tepki gösterdi, plan hakkında eleştirilerini dile getirdi.  

 Stratejik plan ile ilgili ilk eleştiri usul yönünde

Şıracı, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Müzakereler sonrasında ben ve CHP grubu evet oyu kullanacağız. Bunun nedeni; planın çok doyurucu, çok içime sinmesi elbette değil. 5393 sayılı belediye yasasında, stratejik plan, bütçe, kesin hesap gibi konuların önerilerle değişikliğe uğrayabileceği ama tümden reddedilemeyeceği yönündeki hükmüdür. Stratejik plan ile ilgili ilk eleştirim usul yönündendir.  5018 sayılı Kamu Yönetimi ve Kontrol kanununun 9’uncu maddesi; kamu idareleri geleceğine ilişkin misyon ve vizyonlarını oluşturmak, stratejik amaçlar ve ölçülebilir hedefler saptamak, performanslarını önceden belirlenmiş olan göstergeler doğrultusunda ölçmek ve bu süreci izleme ve değerlendirmesini yapmak amacıyla katılımcı yöntemlerle stratejik plan hazırlarlar, diyor. Kamu idareleri kamu hizmetlerinin istenilen düzeyde ve kalitede sürdürülebilmesi için bütçeleri ile ilgili program ve proje bazında kaynak tahsislerini stratejik planlara, yıllık amaç ve hedefleri ile performans göstermek zorundadır. Birazdan onaylayacağımız 5 yıllık stratejik planla belediyemizin ve Polatlımızın önümüzdeki 5 yılını planlamış olacağız. Her yıl yapacağımız bütçe görüşmelerinde kesin hesapları tamamen bu stratejik plana dayandıracağız.”

Şıracı: “Ben önümüzdeki 5 yılı planladım, siz de notersiniz ya onaylayın”

“Belediye meclis gündemini hazırlamak sayın başkanın görevi, gündemi hazırlar bize toplantı tarihinden 3 gün önce yollar. Eylül ayı gündemi 28 Ağustos’ta mail adreslerimize geldi. Gün boyu stratejik plan getirecek zabıta arkadaşları bekledik. 2 Eylül’de meclise bir geldik masa üstünde stratejik plan duruyor. Rapor 100 sayfa. Pazartesi aldık Perşembe oylayacağız, ben bu raporu partimin organlarında ne zaman tartışayım? Komisyon çalışmasını ne zaman yapayım? Komisyonda görüşlerimi ne zaman ifade edeyim? Hepsi toplam 30 saatlik bir süre, böyle bir şey olabilir mi? Bu kadar kısa sürede kim hazırlanabilir? Stratejik planın hazırlanıp yürütülmesinden sayın başkan sorumlu. Ben bu rapora sadece 30 saat önce ulaşabildiysem sayın başkan diyor ki; sayın meclis üyeleri, ben önümüzdeki 5 yılı planladım, siz de notersiniz ya onaylayın. Hazırlamak başkanın göreviyse, müzakere edip kabul etmek de meclisin görevidir.”

“Ben stratejik plan yapıyorum, varsa söyleyeceğiniz gelin dediniz mi?”

“5393 sayılı yasanın 41’inci maddesi diyor ki; stratejik planı, şehirde varsa üniversiteler ki danışılacak bir üniversite kalmadı, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak hazırlanır diyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi iki aydır stratejik planı hazırlıyor. Başkan ve yetkili kurumlar Ankara’daki bütün sivil toplum örgütleri ile meslek odalarını çağırıyor, bu plana bir katkınız bir öneriniz var mı diye soruyor. Şimdi soruyorum; Polatlı gibi çok kritik bir ilçede stratejik plan konusunda herhangi bir görüş sorduğunuz meslek odası ve sivil toplum örgütü oldu mu? Ben stratejik plan yapıyorum, varsa söyleyeceğiniz gelin dediniz mi?”

“Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil”

“Üçüncü bir eleştirim de; 100 sayfalık planda belediye şirketi ile ilgili herhangi bir ibareye, öngörüye rastlamadım. Belediye şirketleri her ne kadar kamuya ait şirket olarak nitelendiriliyor olsa da mahalli idareler kapsamındaki kurumlar ve mahalli idareler de 5018 sayılı kanun kapsamı içindedir. Dolayısıyla bu 100 sayfalık kitap 120 sayfa olmalıydı, belediye şirketi de o raporun içinde yer almalıydı. Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil. Bu 5 yıllık stratejik planın sorumluluğu sayın belediye başkanına aittir. Stratejik planın belediyemize ve Polatlımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Yıldızkaya: “Bu plan benim şahsi planım değil, Polatlı’nın planıdır”

Şıracı’nın konuşmasının ardından Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuştu, eleştirilere cevap verdi. Yıldızkaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Tabi ki bu planın bütün sorumluluğu başta şahsıma daha sonra belediyemize ait. Geçen dönem yaptığımız stratejik plandaki bütün hedefleri tutturduğumuz gibi önümüzdeki 5 yılda da yine kamuoyu görecek ki bu planda ne varsa hepsi hayata geçmiş olacak. Şu eleştirinize katılmıyorum; Üniversite ve Sivil Toplum Kuruluşlarının hepsinden yazılı olarak görüş talep ettik. Bütün kurumlara bununla ilgili talebimizi ilettik, görüşlerini sorduk. Bu ithamınız doğru değil. Bu plan benim şahsi planım değil, Polatlı’nın planıdır. Bu şehrin imkanları ve kaynaklarıyla yapılacak işlerdir. Biz bu konuda görüş sorduk, görevimizi aşkla şevkle ve gururla yapmaya devam ediyoruz.”

“İstiyorsanız zaman vereyim dersinize çalışın gelin”

“Şu eleştirinizi de makul bulduğunuzu söylemek isterim; keşke baskı erken bitseydi, teknik bir hatadan kaynaklandı. Hep eleştiriyorsunuz keşke şunu da öneriyorum deseydiniz. Yaklaşık 6 ay geçti, şahsınızın hep eleştirilerini cevaplıyorum. Ne hikmettir ki şunu şöyle yapalım şeklinde bir öneriniz olmadı. İstiyorsanız zaman vereyim dersinize çalışın gelin, öneri sunun, içerisine fikirlerinizi katın. Bizim kimsenin görüşünü almadığımız ifadeniz doğru bir ifade değildir.”

“Yine halkımıza karşı verdiğimiz sözleri yerine getirmiş olacağız”

“Üniversiteler konusunda haksızlık ediyorsunuz. Polatlı’da dün Fen Edebiyat Fakültesi vardı, Hacettepe Meslek Yüksekokulu vardı. Bugün de Fen Edebiyat Fakültesi var, Hacı Bayram Veli Meslek Yüksek Okulu var, değişen bir şey yok. Belki üstüne bir fakülte daha koyamadık ama mevcudun korunduğunu bilmenizi isterim. Bu da üniversiteleşme hayallerimize karşı haksızlık olur diye düşünüyorum. Biz katılımcılığı sağlayarak hedeflerin tamamını tutturmak niyetiyle bir stratejik plan hazırladık. İnşallah bundan sonraki 5 yılda bütçemizi, faaliyetlerimizi buna göre planlayacak ve yine halkımıza karşı verdiğimiz sözleri yerine getirmiş olacağız.”