Ana sayfa GÜNDEM Şıracı sordu, Yıldızkaya cevapladı

Şıracı sordu, Yıldızkaya cevapladı

432
0
PAYLAŞ

Polatlı Belediye Meclisi Eylül ayı birinci birleşim birinci oturumunda gündem dışı söz alan Meclis Üyesi İhsan Şıracı, Belediye işleri ile ilgili Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya sorular yöneltti. Yıldızkaya, Şıracı’nın sorularını cevapsız bırakmadı.

Meclis Üyesi İhsan Şıracı, Polatlı Belediye Meclisi Eylül ayı birinci birleşim birinci oturumunda gündem dışı söz alarak kürsüye çıktı. Şıracı, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya belediye işlerine ilişkin bir takım sorular yöneltti. Şıracı’nın değindiği konular arasında Kartaltepe AVM ve Yaşam Merkezi, Belediye işçileri mesai ücretleri, bazı ihaleler yer aldı. Başkan Yıldızkaya, Şıracı’nın sorularını cevapsız bırakmadı.

Şıracı: “Belediye kadrolu işçilerin fazla çalışma ücretlerini ne zaman ödemeyi düşünüyorsunuz?”

Meclis Üyesi Şıracı’nın yönelttiği sorular şöyle:

-Belediye kadrolu işçilerin fazla çalışma ücretleri 3 – 4 aydır ödenmemektedir. Bu ücretleri ne zaman ödemeyi düşünüyorsunuz? Bu gecikme ikramiye elbise parası gibi işçilerin diğer özlük haklarına da yansıyacak mıdır?

-Seçimlerden sonra memurlar için sosyal denge tazminatı için belediye tazminatı sözleşmesi için belediye meclisimizden yetki aldınız. Yetkili memur sendikası ile bu sosyal denge tazminatı sözleşmesi konusunda görüşme yapılmış mıdır? Sözleşme imzalanmış mıdır?

-Belediyemiz en son ne zaman temizlik ihalesine çıkmıştır?  İhaleye kaç firma katılmış, ihale bedeli kaç lira olarak belirlenmiştir? İhaleye yakıt dahil mi çıkıldı hariç mi çıkıldı?

“Polatlımızda kağıt toplama işi nasıl yapılmaktadır?”

-2018 yılındaki taşeron yasası ilçe temizlik işçileri belediye şirketi elemanı olarak çalışmaya başlamış maaşları ve diğer özlük hakları çalıştıkları ölçüde belediye şirketine para aktararak ödenmektedir. Bu nedenle artık çıkılan temizlik ihalesi personel masrafını içermemekte ve ihaleye sadece araç kiralamak için çıkılmaktadır. Taşeron yasası çıkmadan önce 180 personel in maaşını da içeren ihalenin aylık belediye maliyeti ile yasadan sonra personelsiz çıkılan ihale arasındaki bedel farkı belediye temizlik personeli için aktarılan aylık rakamla uygun mudur? Daha açık bir dille personeli içermeyen araç ihalesi bir önceki personelini idareye göre çok yüksek değil midir?

-Polatlımızda kağıt toplama işi nasıl yapılmaktadır? Temizlik ihalesine mi dahildir? Yoksa ayrıca ihale mi edilmiştir. Yoksa başka bir usulle mi yapılmaktadır? Toplanan kâğıtlar nasıl değerlendirilmektedir? Görev süreniz boyunca elde edilen kâğıt bedeli ne kadardır?

“Kartaltepe konutlarında hiçbir faaliyet görünmüyor. Konutların tamamlanma tarihi ne zamandır?”

-Kat karşılığı ihaleye çıkılan Kartaltepe AVM tamamlanmış ve faaliyete geçilmiştir. AVM’de belediyemizin kaç dükkanı vardır? Bu dükkânlardan satılan olmuş mudur? Olmamışsa tamamı kiraya mı verilmiştir? Satıldılarsa satış bedeli ne kadardır? AVM faaliyete geçtikten sonra hepsi kiraya verildi ise belediyemiz ne kadar kira bedeli elde etmiştir? Kartaltepe konutlarında hiçbir faaliyet görünmüyor. Konutların tamamlanma tarihi ne zamandır? Mevcut ihale koşulları geçerli midir? Yoksa gençlik merkezi ve belediye hizmet binası gibi yeniden mi ihaleye çıkacaktır?

-Kamuoyunda konuşulmaya başlanan konutların tamamlanabilmesi için toplam 10 bloktan 2 ‘sini yapamayacağı iddiası doğru mudur?

-AVM ve konutlarının olduğu 40 bin 686 m2 belediye arazisini tüm bu gelişmelerden sonra doğru kullandığınızı düşünüyor musunuz?

Başkan Yıldızkaya’nın Şıracı’nın sorularına verdiği cevaplar ise şöyle:

Yıldızkaya: “Mesai ödemesi yapılmıyor çünkü mesaiye bırakılmıyor”

Belediye kadrolu işçilerine mesai ödemesi yapılmıyor çünkü mesaiye bırakılmıyor. Çok zaruri hallerde mesaiye kalınır ise bunu da izin yoluyla çözüyoruz. Mesaiye kaldığı gün ve saat hesabı yapılarak bu arkadaşlarımıza izin yaptırılıyor.  Ben 5 yıl boyunca çok iş yaptığımızdan bütün personelimize mesailerini de haklarını da aldılar. Ama şuan ki ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu dönem itibari ile mesai ücreti ödememeyi mümkün oldukça mesaiye bırakmamayı, mesai doğarsa da bunu izne çevirmeye karar verdik. Bugüne kadar hiçbir belediye personelimizin maaşı, ikramiyesi konusunda bir eksiği olmamıştır. Geçen dönem ben göreve geldikten sonra kendi inisiyatifimi kullanarak işçi arkadaşlarımıza çalışanlarımıza bir iyileştirmede yaptım.  Bugün işçi arkadaşlarımıza mesai ödemezken memur arkadaşlarımıza sosyal denge ödemeyi uygun görmedim. İmkânlarımız şartlarımız belediyenin bütçesi uygun olduğu sürece bunu vereceğiz. Ama bütçe uygun olmadığı takdirde ekstradan bir ödeme yapmayı düşünmüyoruz.  Büyükşehir belediyesi mesai vermeyeceğini söyledi. Sizin bundan haberiniz var mı? Bu geçici bir durum değil. Şuanda birçok belediye maaş veremiyor.”

“İhale süreci netleşince bu zaten kamuoyuyla paylaşılır”

“En son temizlik ihalesi 29 Ağustos tarihinde yapıldı.  İhale süreci henüz tamamlanmadı. Katılan firmaların evrakları inceleniyor. Henüz ihale netleşmedi. İhalemize 4 firma girdi. 3 teklif verdi. En kısa sürede ilgili firmalara ve kamuoyuna bu konuda bilgi verilecektir. Geçen seferki ihalemizde taşeron esası olmadığından bu ihaleye personel giderleri dahildi. Yakıt da dahildi. Daha önceki dönemlerde biz personel maaşlarını da ilgili firmayla bölüyorduk. Şuan da bütün işçi arkadaşlarımız belediyemizin sürekli işçisi olduklarından maaşlarını biz şirketimize aktarıyoruz. Oradan alıyorlar. Geçen dönem yakıt dahildi. Bu dönem biz hem araç sayısını azaltarak daha az araçla daha çok iş yapmaya daha uygun bir fiyata vermeye gayret gösterdik. İhale süreci netleşince bu zaten kamuoyuyla paylaşılır.”

“Anlaşılıyor ki firma ekonomik sebeplerden dolayı bu süreçte yetiştiremeyecek”

“Kartaltepe alışveriş merkezi ve oradaki konut ihalesini gerçekleştirdik. Firma işe başladı. Şuanda AVM teslim edildi. Konut inşaatları devam ediyor. Süresi bu yılın sonu. Anlaşılıyor ki firma ekonomik sebeplerden dolayı artan maliyetlerden dolayı bu süreçte yetiştiremeyecek. Eğer firma talep ederse kendisine ek süre tanınacaktır. Bu sürede de yapamaz ise ihale şartnamesi neyi gerektiriyorsa o yapılır.  Belediye hizmet binası ve gençlik merkezi ihalelerinin inşaatlarını durdurulması Polatlı belediyesinin ödeme sorunundan kaynaklanan bir durum değildir. Firma geçen yıl bu aylarda başlayan ekonomik daralmadan kaynaklı büyük bir yük altına girmiş aldığı fiyatın çok çok üstünde bir maliyet olmuştur. Hizmet binamızın ihalesi karşılıklı fes edildi. En kısa zamanda tekrar ihale edilecek ve inşaat başlayacaktır. Gençlik merkezi ihalemiz firma işi almış ek süre talep etmiş ona rağmen de gerekeni yapamadığı için sözleşmesi sona erdi. Yasal süreci bekliyoruz. Yeniden bir tamamlama ihalesi ile faaliyete geçireceğiz.”

“AVM projesini yaparak arsanın değerini 3 kat artırdık”

“Kartaltepe’de Belediyemizin 38 adet dükkanı vardır. Bunlardan 1 tanesi satıldı. 1 milyon 700 küsur bir fiyata. Orada 37 dükkanımız var. Biz Kartaltepe Avm’nin bulunduğu araziyi satsaydık buradan elde edeceğimiz gelir maksimum30 milyon civarında olurdu. Şuan biz buradaki dükkanlarımızın satışında elde edeceğimiz para 45 milyon civarındadır. Geriye kalan 168 daire Polatlı Belediyesinin kârıdır. AVM projesini yaparak arsanın değerini 3 kat artırdık.”

“Yıllık 80 binlik bir rakam koyduk. Hiçbir firma girmedi”

“Kâğıt toplama işleri bütün belediyeler tarafından lisanslı firmalar yapıyor. Bunun ihale edilmesi gerektiği bize bildirildi İhaleye çıktık. Yıllık 80 binlik bir rakam koyduk. Hiçbir firma girmedi. Şuanda kağıt toplama işini ihale eden belediye sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Yeni yeni ihale edilmeye başlanıyor. Bu konudaki yaptırım denetim çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından takip ediliyor.”