Ana sayfa GÜNDEM Avcı: “Sivas Kongresi’nde ortaya çıkan ruh, bugün hepimize rehber olmalıdır”

Avcı: “Sivas Kongresi’nde ortaya çıkan ruh, bugün hepimize rehber olmalıdır”

346
0

Avcı: “Sivas Kongresi, şekli ve içeriği itibarıyla milli bir meclis işlevi görmüştür”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Sivas Kongresinin 100’üncü yılı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

CHP İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Sivas Kongresinin 100’üncü yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Avcı, mesajında Sivas kongresinde alınan kararları hatırlattı. CHP İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, mesajında şunları söyledi:

Kurtuluş mücadelesinin en önemli yapı taşlarından biri

“Bugün kurtuluş mücadelesinin en önemli yapı taşlarından biri Sivas kongresinin 100.Yıl dönümü, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  Sivas kongresinin önemini şu sözlerle ifade etmiştir.” Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi” Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bütün çalışmalarında çıkış noktası millet olmuştur. Önce “milli egemenlik” ve “milli irade” demiştir. Milli irade derken öyle birilerinin işine gelince milli irade gelmeyince milleti yok saymak şeklinde değil, Sivas Kongresi Halkın bütününü kapsayan ilk örgütsel faaliyettir. Sivas Kongresi, şekli ve içeriği itibarıyla milli bir meclis işlevi görmüştür.”

Sivas’ta yapılan toplantıda ülkenin durumu görüşüldü

“Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı ulusal kurtuluş mücadelesini Amasya’dan sonra, 27 Haziran 1919’da ”güvenilir kent” olarak gördüğü Sivas’a gelerek sürdürdü. Sivas’ta yapılan toplantıda ülkenin durumu görüşülerek, en kısa zamanda kentte milli bir kongre yapılmasına karar verildi. 2 Eylül 1919 günü Sivas’a gelen ve 18 Aralık 1919’a kadar burada kalan Gazi Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki heyet, 4 Eylül 1919 saat 14.00’da bugünkü Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi binasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’ni yaparak aşağıdaki kararları almışlardır.”

“Milli iradeyi hakim kılmak temel esastır”

1. Milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür; parçalanamaz.

2. Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekün kendisini savunacak ve direnecektir.

3. İstanbul Hükümeti, harici bir baskı karşısında memleketimizin herhangi bir parçasını terk mecburiyetinde kalırsa, vatanın bağımsızlığını ve bütünlüğünü temin edecek her türlü tedbir ve karar alınmıştır.

4. Kuvay-ı Milliye’yi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak temel esastır.

5. Manda ve himaye kabul olunamaz.

6. Milli iradeyi temsil etmek üzere, Meclis-i Mebusan’ın derhal toplanması mecburidir.

7. Aynı gaye ile, milli vicdandan doğan cemiyetler, “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında genel bir teşkilat olarak birleştirilmiştir.

8. Genel teşkilatı idare ve alınan kararları yürütmek için kongre tarafından Temsil Heyeti seçilmiştir.

“Genel Başkanımızı aynı kafada görmek, tam bir tarih bilmezlik, cahillik ve faşist bir düşüncedir”

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun Sivas Kongresine katılmasını eleştiren ve kafasının kimin ayakları altında olduğu  belli olmayan zat şöyle demiş “Kemal KILIÇDAROĞLU ile Ali Galip ile aynı kafadadır.” Kimdir Ali Galip Emekli asker, devletinin ve milletinin ekmeğini yemiş suyunu içmiş sonrada milletine tuzak kuran bir hayin, Sadrazam Damat Ferit Paşa hükûmeti tarafından  Sivas Kongresi’nin yapılmasını engellemek, Mustafa Kemal Paşa’yı ortadan kaldırmak, Heyet-i Temsiliye ve Millî Mücadele çalışmalarını  durdurmak amacıyla görevlendirilen bir meczup, Sen kalkacaksın bu hain ile Cumhuriyeti kuran, milletini kurtaran “Ya İstiklal Ya Ölüm diyen.” Cumhuriyet Halk Partisinin kurucu ve İlk Genel Başkanı olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün koltuğunda oturan,  onun ilke ve devrimlerini uygulayan, Genel Başkanımızı  aynı kafada görmek, tam bir tarih bilmemezlik, cahillik ve faşist bir düşüncedir. Milletin iradesini ve kurtuluşunu her şeyin üzerinde tutan Sivas Kongresi’nde ortaya çıkan ruh, bugün hepimize rehber olmalıdır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”