Ana sayfa GÜNDEM Polatlı’nın futbol takımları birleşiyor!

Polatlı’nın futbol takımları birleşiyor!

420
0

Polatlıspor ile 1926 Polatlı Belediyespor nihayet birleşiyor

Sporseverler aylardır beklediği haber dün takım yönetimlerinin düzenlediği basın toplantısında geldi.  İlçemizdeki futbol takımları 1926 Polatlı Belediyespor ile Polatlıspor birleşme kararı aldı, imzalar atıldı.  

Polatlıyı yıllarca başarıyla amatör liglerde temsil eden Polatlıspor ve üç yıl önce kurularak üst üste bir çok başarıyı kazanmasına rağmen ilçeden bir türlü beklediği destek ve ilgiyi bulamayan 1926 Polatlı Belediyespor, Polatlı da futbol adına çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü belirli bir başarıya ulaşamadılar. Artık iki takım bir araya gelerek Ankara Süper Amatör Lig’inden Bölgesel Amatör Lig’e (BAL) çıkmak için güçlerini birleştirme kararı aldılar. Polatlı’da futbolun tekrar canlanması adına yapılan bu çalışmalar neticesinde, 1926 Polatlı Belediyespor ile Polatlıspor futbol takımları, POLATLISPOR adı altında birleşiyorlar. 1926 Polatlı Belediyespor Başkanı Hüdaverdi Yavaş ile Polatlıspor Başkanı Faik Satılmış ve Başkan Yardımcısı Bayram Gödel, dün düzenledikleri basın toplantısında birleşme sürecine ilişkin bilgi vererek imzaları attılar.

Yavaş: “Amacımız; Polatlılı çocukları yetiştirmek”

Toplantıda ilk olarak konuşan 1926 Polatlı Belediyespor Başkanı Hüdaverdi Yavaş; “Polatlıspor’un Dirilişi adında birliktelik kampanyası başlattık. Malum ekonomik şartlar ve gerek başarı yönünden gerekse maddiyat yönünden sıkıntılar yaşanıyordu. Her iki kulüp bir araya gelerek Sayın Mürsel Yıldızkaya’nın da desteğiyle birleşme kararı aldık. Bu doğrultuda birleşmemiz bugün imza ile resmi olarak gerçekleşecek. 1926 Polatlı Belediyespor çatısı altında 1 ay bir devam etme süremiz oluyor. Bunun sebebi de 1926 Polatlı Belediyespor’un bir üst ligde olması. Alacağımız genel kurul kararı ile 1 ay içerisinde yeni başkanımızı seçip üst kurulla devam edeceğiz. Bu süreçte de üst kurul olarak şahsım, başkanım ve Bayram Bey olarak kongreye kadar biz bu işi götüreceğiz. Daha sonra nihai karar ortaya çıkacak. Sayın Belediye Başkanının desteği ile mevcut arkadaşlarımızdan veya gönüllü biri kimse artık başkanımızı seçeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz. Amacımız bundan sonra tamamen alt yapı ağırlıklı Polatlı ilçesinde Polatlılı çocukları yetiştirmek ve üst ligde kendi çocuklarımızla liglere devam etmek. Bu sene hedefimiz birleştikten sonra ligde kalmak, seneye kendi futbolcularımızla bir üst lige çıkmak, Polatlı’nın adını tüm Türkiye’ye duyurmak.”şeklinde konuştu.

Satılmış: “Kimin başkan olduğu bizim için önemli değil”

Sonrasında konuşan Polatlıspor Başkanı Faik Satılmış ise yaptığı konuşmada; “2 yıldır hem yönetim olarak 6 aydır benim başkanlığımda Bayram Ağabey’le ile beraber çalışıyoruz. Tabi en büyük emek Bayram Ağabey’in, hakkını kimse inkar edemez. Baya bir mücadele verdi, ben işim gereği çoğu zaman burada olamadım ama Bayram Ağabey bütün işlerini bıraktı, sadece bu işe odaklandı. Biz bu işi yapacağız dedik. Hüdaverdi Başkanımızla görüştük. İlk başta kimse olur gözüyle bakmadı. Çünkü ortada bizden kaynaklı olmasa da sıkıntılar vardı. Bu şehre 2 takım gerçekten çok. Hiçbirimiz fayda görmüyoruz, Polatlı olarak zarar görüyoruz. Hayallerimiz bu takımı güzel yerlere getirmek. Kimin başkan olduğu bizim için önemli değil, önemli olan Polatlı’nın bir yerlere gelmesi. Biz iş adamları olsun, yönetim olsun, Polatlı halkı olsun herkesi o sahada görmek istiyoruz. Herkesin destek vermesini istiyoruz. İnşallah bunu da başarırız. Yeni bir oluşumda sıkıntılar olacaktır. Biz yönetim olarak, başkanım olarak, Bayram Bey olarak, nasip olursa biz bunları aşacağız. Tabii en büyük destekçimiz Mürsel Yıldızkaya. Her konuda bize söz verdi, mücadele ederseniz arkanızdayım dedi ve inşallah başaracağız. Bundan sonra da özellikle basın bize yardımcı olursa insanlara sesimizi duyururuz ve daha kolay olur. Bazı şeyleri aşmış oluruz ve şehrimizi de güzel yerlere getirmiş oluruz. Spor benim için bir huzurdur ama huzursuzluk varsa sporun bir anlamı yoktur. İnşallah biz bunu başaracağız ve gayemiz de budur.”cümlelerine yer verdi.

Gödel: “Kervanımızı yolda düzeceğiz, eksiklerimizi tamamlayacağız”

Polatlı’daki iki futbol takımının birleşme süreci mimarlarından Polatlıspor Başkan Yardımcısı Bayram Gödel, projenin fikir sürecinden bu zamana kadarki gelişiminden söz etti. Bu fikrin, geçtiğimiz yıllarda İstiklal Gazetesi ve Işık Spor Dergisi sahibi Mehmet Işık’ın organize ettiği spor panellerinde ortaya çıktığını belirten Gödel, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz bu işlere başlarken sağ olsun Mehmet Bey’in burada düzenlediği paneller vardı. Hem gelir dağılımı hem siyasi etkenler kişisel bazdaki olaylar, bunlarla bir yere varılamayacağını tespit ettim. Kendimce bir fikir ortaya attım, tabii o zamanlar kimse inanmadı. 2 yıldır bu konuyu işledik. Bu kısır çekişmelerin kimseye bir yararı olmayacaktı. Oraya bir takım çıkıyor insanlar düşünüyor bu kimin takımı? Başarılı olduğu dönemlerde iki takımın birbirine karşı holiganları oluşmaya başladı. Sosyal medya üzerinden küfürleşmeler, tehditler… Biz bir amatör kulüp yöneticileriyiz. Bu ilçe amatör ligde oynayan bir takıma sahip. Bu ilçenin holiganları olabilir mi? Şimdi geldiğimiz noktada ben başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bizim ülkemizde birine başkan deyip de bu fedakarlığı yapıp, görevini paylaşmak gibi, bırakmak gibi bu işler çok zordur. Bizim tabiri caizse koltuğa oturan kalkmıyor gibi bir algı var. Herkes fedakarlık yaptı. Futbol bir temaşa, bir oyun, ondan keyif almamız lazım. Bunun için bir program hazırladık. Faik başkanımla, Hüdaverdi başkanımla ilgili yerlerle bunları paylaştık. Eksikleri var mıydı vardı. Bizde bir laf vardır ya kervan yolda düzülür artık diye biz bundan sonra kervanımızı yolda düzeceğiz, eksiklerimizi tamamlayacağız. Kimseye popülist şeyler vaat etmeyeceğiz. Ülkemizin durumu belli takımlarımızın durumu belli. Çünkü biz amatör bir kulübüz profesyonel bir sözleşme yapıp da bütün haklarını teslim edemiyoruz. İşin şov boyutu yapılırken de bir müddet devam ediyor, bu futbol sahada oynanıyor işler kötü gidince terk edilmeye başlanıyor ve sonuç hüsran oluyor. Biz bütün görüşmelerimizde bunu söyledik, kimseye bir şey vaat etmiyoruz. Bizim alt yapı eksiklerimiz var. 130 bin nüfuslu bir şehirde sahamız yok. İkinci, üçüncü lige de çıksak bize burada oynamaya izin vermezler. 100 tane çocuğu aynı anda koşturacak yerimiz yok. Biz bunları sağlamadığımız sürece 15 kişilik sporcu grubu bulup da şehri yalandan tanıtmanın hiçbir mantığı yok. Başaramayız. Gerçekçi olmamız lazım. Biz bunlarla uğraşacağız. Bizim adımıza ister başkan deyin, ister yönetici ne derseniz deyin. Artık hep birlikte bu işi yapmak zorundayız.”

Polatlıspor feshedilecek

Konuşmaların ardından birleşme sürecine ilişkin bilgi veren Başkan Yavaş; “Süreç yarın itibariyle Polatlıspor’un fesh olması ve Polatlıspor isminin boşa çıkmasıyla başlıyor. Biz de yarın itibariyle genel kurur kararı alıyoruz. 1 ay içinde genel kurumuzu topluyoruz. Yeni üyelerimizle yeni başkanımızı seçiyoruz. Kulübün ismini de boşta kalan Polatlıspor ismini alıp Polatlıspor olarak devam etme kararı alıyoruz. Polatlıspor üst ligde olmuş olsaydı onun altında devam edecektik. Üst lige çıkmak bir sürü masraf. Üst ligde takımımız varken o takımın altında birleşmeyi uygun gördük fakat imzayı attıktan sonra yeni takımımızın adı Polatlıspor. Altyapılar tamamen tek olacak. Şu anki mevcut altyapıyla birleştiriliyor. Hocalar devam edecek. Yeni yönetim seçildikten sonra başkanımızın da bize sözüyle beraber 2019’da ligde kalma 2020’de ise kendi çocuklarımızla bir üst lige çıkma savaşımız devam edecek. Polatlı’ya hayırlı olacağına inanıyoruz. Ben 3 yıl Faik Bey 2 yıldan beri başkanlık yapıyor. Bir kişinin sırtında takımın gitmesi çok zor. Mehmet Bey bu işi çok iyi biliyor. Çoğu zaman maçlarımıza tek yöneticiyle gidiyorduk. Birleşmenin her iki tarafa da Polatlı’ya da hayırlı olacağını düşünüyoruz.”dedi.

Konuşmaların ardından birleşme protokolü imzalandı.