Ana sayfa GÜNDEM Minik dostlarınızın yeni adresi; Çakıl Veteriner Kliniği

Minik dostlarınızın yeni adresi; Çakıl Veteriner Kliniği

1095
0

Polatlılı Veteriner Hekim Çağrı Can Bilgin, ilçemiz Sümer caddesinde “Çakıl Veteriner Kliniği” adıyla kendi veteriner kliniğini açarak hizmet vermeye başladı. 

İlçemizde özellikle evcil hayvanların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde donatılan Çakıl Veteriner Kliniği, Cumhuriyet Mahallesi Sümer Caddesi No: 8/A adresinde hizmet vermeye başladı. Hijyenik ortamı ile dikkat çeken ve ağırlıklı olarak evcil ev hayvanlarına hizmet veren bu klinikte ayrıca, evcil hayvanınız için çeşitli aksesuar ve malzemeyi de temin edebileceksiniz. Polatlılı Veteriner Hekim Çağrı Can Bilgin ile Çakıl Veteriner Kliniği hizmetleri ve ayrıca evcil hayvan bakımı üzerine sohbet gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Çağrı Can Bilgin, 1989 yılı Ankara Polatlı doğumluyum. İlk-ortaokul ve lise hayatım boyunca Polatlı’daydım. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinden 2014 yılında mezun oldum. 2014 yılından bu yana Veteriner klinik sektöründe ve kanatlı hayvan sağlığı alanlarında çalıştım. Sonrasında Polatlı’ya hizmet vermek için memleketime döndüm, veteriner kliniğimi açtım. Aynı zamanda Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda doktora öğrenimimi sürdürmekteyim. Çiftçi bir aileden geliyorum. Küçüklüğümden bu yana hayvanlarla iç içeydim, hala da öyleyim.

Kliniğinizde ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Polatlı’da özellikle evcil ev hayvanlarına hizmet veriyoruz. Kedi, köpek gibi pet hayvanlarına hizmet veriyoruz. Bunun yanı sıra tavuk ve hindi gibi kanatlı hayvanlar alanında da hizmetlerimize en yakın başlayacağız. Hızla gelişen Polatlı’da veteriner sağlık hizmet ihtiyacı da artıyor. Kliniğimizi açtıktan sonra da bunun geri dönüşlerini ciddi anlamda almaya başladık.

“Asıl amacımız koruyucu hekimlik”

Veteriner hekimler olarak bizim asıl amacımız koruyucu hekimlik. Yani küçük dostlarımızın hastalığa yakalanmadan önce önlemin alınması ve gerekli müdahalelerin yapılmasına daha çok önem veriyoruz. Bunun içinde rutin sağlık muayeneleri, aşı uygulamaları, medikal ilaç uygulamaları, beslenme düzenleri, yaşam alanları düzenlemeleri gibi ile bir bütün oluşturarak onların sağlıklı bir ortamda yaşamalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Bir Veteriner hekimin görevi sadece tedavi değildir, koruyucu hekimliktir. Kliniğimize gelen minik dostlarımızın rutin bakım işlemlerini de gerçekleştiriyoruz. Özellikle yaz günlerinde tıraş, yıkama ve yıkama sonrası durulama hizmetlerimiz de mevcut oluyor.

Evcil hayvan sahiplerine ne söylemek istersiniz?

Koruyucu hekimliğin önemini her zaman bilmeleri gerekiyor. Çünkü sadece küçük dostlarımızın değil onlar ile aynı alanda yaşayan sahiplerinin sağlığı da bizler için çok önemli. Bu sebeple sadece hayvanlar hastalandığında değil de rutin muayeneleri için de gelmelerini tavsiye ediyoruz. Kan analiz cihazlarımız, radyografi cihazlarımız gibi geniş bir tetkik alanımız var. Daha sonra ultrason gibi daha farklı cihazlarımız da bunların arasına eklenecek. Polatlı halkına ve küçük dostlarımıza daha donanımlı bir şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Bunun yanında ilk sahiplendirmeler de küçük dostlarımızın beslenme ihtiyaçları, yaşam ortam düzenlemeleri, eğitimleri çok daha ayrı bir öneme sahip. Bazen iyi niyetle verilen bir besin maddesi tam tersine aşırı şekilde zarar verip kalıcı zararlara ve ölümlere sebep olabiliyor. Evcil hayvan sahiplenecek olanlar istedikleri zaman gelip bilgi alabilirler.  Polatlı halkına ve küçük dostlarımıza daha donanımlı bir şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz.

Evcil hayvanlardan insanlara geçebilen hastalık var mı?

Paraziter mücadelenin önemi çok büyük. Düzenli paraziter mücadele hem küçük dostlarımızın hem de sahiplerinin açısından önemli. Bu durum özellikle çocuklar için tehlike arz ediyor. Parazitle mücadele işlemlerini düzenli yaptıktan sonra kistik durumlarla da hiçbir şekilde karşılaşmayız.  Düzenli aşı uygulamalarının da hiçbir şekilde ertelenmemesi gerekiyor. Her dostumuz için ayrı aşı programları uyguluyoruz. Nerede nasıl büyüdüğü, sağlık durumu, hangi ortamlarda yaşadığına göre programlar yapıyoruz. Bizim asıl görevimiz koruyucu hekimlik. Biz koruyalım, rutin muayenelerini yapalım, asıl görevimiz budur. Tüm evcil hayvan sahiplerini kliniğimize bekliyoruz.

Haber: Sinem Kopar