Ana sayfa GÜNDEM Büyükşehir gündeminde 12 Polatlı maddesi

Büyükşehir gündeminde 12 Polatlı maddesi

266
0

Büyükşehir belediye meclisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında ağustos ayı toplantısının 3. Oturumunu gerçekleştirdi. Toplantı gündeminde Polatlı’ya dair 12 gündem maddesi yer aldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantısının 3. oturumu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başkanlığında gerçekleşti. Toplantı gündeminde Polatlı’ya yapılacak hizmetlerle alakalı 12 madde yer aldı. Başkent gündemine ilişkin maddelerin görüşüldüğü toplantıda, Başkan Yavaş, Ankara projelerini anlattı, önemli açıklamalarda bulundu.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ GÜNDEMİNDE YER ALAN POLATLI MADDELERİ:

1-Mahallelerimizin deforme olmuş köy yollarının tamirinin yapılması için Polatlı Asfalt Plenti Tesisinin açılmasına ilişkin Altyapı Hizmetleri Komisyonu Raporu.

2-Polatlı İlçesi Merkezden başlamak üzere grup yollarının asfaltlanarak mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin Altyapı Hizmetleri Komisyonu Raporu.

3-Polatlı İlçesinde kazı yapılan caddelerin asfaltlanmasına ilişkin Altyapı Hizmetleri Komisyonu Raporu.

4-Polatlı İlçesinde hayvancılığın yaygın bir şekilde yapılması nedeniyle haşere ile mücadele edilmesine ilişkin Çevre ve Sağlık Komisyonu Raporu.

5-Polatlı İlçesi Şentepe Mahallesi Yeşilkent ve Yeşil Vadi Sitelerinin Ulaşım mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin Ulaşım Komisyonu Raporu.

6-Polatlı İlçesinde trafik sorunlarının çözümü için yeni trafik master planına ilişkin Ulaşım Komisyonu Raporu.

7-Polatlı İlçesinde yapılan yeni hastaneye ulaşım ve ring hatlarının başlatılmasına ilişkin Ulaşım Komisyonu Raporu.

8-Polatlı İlçesinde köyden mahalle statüsüne geçmiş olan yerleşim yerlerindeki içme suyu depolarına ilişkin Su ve Kanal Hizmetleri Komisyonu Raporu.

9-Polatlı İlçesi Yeni Köseler Mahallesinde içme suyu ve kanalizasyon sıkıntılarının giderilmesine ilişkin Su ve Kanal Hizmetleri Komisyonu Raporu.

10-Polatlı İlçesi Sarıhalil ve Yenimehmetli mahallelerinde bulunan mahalle konaklarına ilişkin Kent Estetiği Komisyonu Raporu.

11-Polatlı köylerinden merkez köy seçilerek her 10 köyden birine tohum ıslah ilaçlama ve çuvallama ünitesinin kurulmasının araştırılmasına ilişkin Kırsal Kalkınma Komisyonu Raporu.

12-Ayaş ve Polatlı İlçesi sınırları içerisinde Ankara Çayı üzerinde kurulacak “Çağlar-1 Regilatörü ve Hidroelektrik Santrali Projesi” 1/1000 ölçekli uygulama imar planına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu.

BAŞKENT’İN MÜZE EKSİĞİ

Başkent’in en önemli eksikliklerinden birinin müze olduğuna dikkat çeken Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi olarak sergilenemeyen objelerin yer alacağı bir müze yapmak istediklerini söyledi ve projenin detaylarını anlattı:

“Büyükşehir Belediye Meclisi olarak önerilere açığız. Bunu Turizm Bakanlığı ile görüşmek suretiyle sergilenemeyen objeler dahil diğer tüm eserlerin tümünün sergilenebileceği büyük bir yer yapmak gerekir. Tek başına bir Louvre Müzesi gibi veya British Müzesi gibi bir müze Ankara’da olabilir. Ankara Valiliği eski yerini üniversiteye vermiş önceden haberim olsaydı başkanlık makamını oraya taşırdım.”

“YAPACAĞIMIZ HİZMETLERDE HEP İLK OLACAĞIZ”

Meclis üyelerinin sorularını da yanıtlayan Başkan Yavaş, 100 günlük kitapçıkta yaptıklarını tek tek anlattıklarını vurguladı.

Şeffaf belediyecilik anlayışı kapsamında titiz davrandıklarının altını çizen Başkan Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yayınladığımız 100 günlük rapor harcadığımız her kuruşu halka duyurmaktır. Yaptığımız kibrit kutusunun, bir bardağın dahi hesabını ve kimden aldığımızı internetten hepinizin önünde yayına açıyoruz, açacağız da. Böyle bir niyetimiz var. Türkiye’de bu konuda ilk olacağız. Allah’ın izniyle yapacağımız hizmetlerde de ilk olacağız. Biz bunu Türkiye’ye örnek olsun diye yapacağız, çünkü arkamızdan konulmasını istemiyoruz. Tasarruf edeceğiz, gelirleri artıracağız ve fazlasıyla asfalt dahil bütün hizmetleri yapacağız.”

“ASFALT İHALESİNE AĞUSTOS AYINDA ÇIKACAĞIZ”

Bütçeden kalem kalem nerelere harcandığını açıklayan Başkan Yavaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütçe bizim harcamalarımıza göre arttı. 2018 yılı bütçesi 570 milyon TL açık vermiş. Nasıl kapattınız mal satarak mı kapattınız yoksa kredi çekerek mi kapattınız? Biz mümkün olduğu kadar en az şekilde gayrimenkul satmadan, bütçeyi ayağımızı yorganımıza göre uzatmak suretiyle, araç ihalesine çıkıyoruz. 701 tane araç eksik ihaleye çıkıyoruz geçen yıla oranla. Üç yıllık ihaleler yapılıyor. Üç yılda beklediğimiz tasarruf sadece araçlarla 100 milyon TL.  ‘Herkesin bir yoğurt yiyişi vardır’. Siz 28 milyon ton asfalt attığınızı söylüyorsunuz. Bir bekleyin belki biz 10 milyon ton atacağız belki de 138 milyon ton asfalt atacağız. Asfalt ihalesini Ağustos ayının sonunda yapacağız. Bunu görmeden şimdiden konuşmanız son derece yanlış.”

Önceden yapılan anlaşmayla metronun Ulaştırma Bakanlığı’na devredildiğini hatırlatan Başkan Yavaş, 2018 rakamlarıyla 10.7 milyon TL 1 yılda kesilmesi gereken paranın şuanda 17-18 milyon TL kesildiğini ifade etti.

Başkan Yavaş, belediye konutlarının göreve başlamadan önce TOKİ’ye kaçırıldığına dikkat çekerek, “Niye müdahale etmediniz, niye izin verdiniz? Bize sattırmamışlar malları niye kaçırmışlar? Ben kesinlikle eminim ne hükümetin ne partinin haberi vardır bundan. Oradaki bürokrat kendi aklınca engel olmak istemiştir. Bizim istirhamımız şu: Biz Ankara’ya hizmet etmeye uğraşıyoruz. Bu tür bürokratlara lütfen engel olun. Yapılacak her şey Ankara için yapılacak. Burada partiyi veya hükümeti suçlamıyorum. Durumdan vazife çıkan bürokratlara engel olmanızı temenni ediyorum” dedi.

Haber: Sevim Işık