Ana sayfa GÜNDEM Sakarya ve Porsuk’u “bilinçsiz sulama” kurutuyor

Sakarya ve Porsuk’u “bilinçsiz sulama” kurutuyor

460
0

Sakarya ve Porsuk suyu daha dikkatli kullanılacak

Türkiye’nin ikinci büyük nehri olan Sakarya Nehri’nin ve Porsuk Çayı’nın tarımsal sulamada kullanımı ile ilgili değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Sakarya nehri ve Porsuk Çayı’nın tarımsal sulamada kullanımı ile ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya; İlçemiz Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, DSİ 3.Bölge Müdürü Murat Gül, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Fazlı Kaplan, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Aysel Demir, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Yazı İşleri Müdür Vekili Cem Bilge, Polatlı Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, Sulama Kooperatif Başkanları, Sulama Birliği Temsilcileri ve Mahalle Muhtarları katıldı.

Sulamaların daha bilinçli ve kontrol altına alınarak yapılması gerektiğini bildirdi

Toplantının gerçekleştirilme amacını açıklayan Kaymakam Tunçer: “Tarımsal sulamada kullanılan ve Polatlı üreticisi için can suyu olarak bilinen Sakarya nehrimizin ve Porsuk Çayımızın  dikkatli kullanılmamasından kaynaklı meydana gelen olumsuzlukları değerlendirmek ve bu olumsuzlukların giderilmesi için yapılması gereken çalışmalar hakkında görüşmek üzere bir araya geldik.” dedi. DSİ 3.Bölge Müdürü Murat Gül, Mahalle Muhtarlarını bilgilendirmek amacıyla yaptığı sunumda Sakarya Nehrinin ve Porsuk Çayımızın tarımsal sulamada bilinçsiz ve dikkatsiz kullanımıyla birlikte yanlış yapılan sulama yöntemlerinin nehri kuruttuğunu, verimi düşürdüğünü ve bu nedenle artık sulamaların daha bilinçli ve kontrol altına alınarak yapılması gerektiğini bildirdi.

İzin verilen alandan daha fazlasını sulayan çiftçilerin bireysel sulama izinlerinin iptal edilmesi

Çiftçilerin nehir suyunun kullanılması, toprak kanalların beton kanallara dönüştürülmesi, salma sulama yoluyla sulama yapmamaları gibi sebeplerle oluşan sorunların çözümü için çeşitli önerilerde bulunan Murat Gül; izin verilen alandan daha fazlasını sulayan çiftçilerin bireysel sulama izinlerinin iptal edilmesi, su kullanımında bireysel hareketi önlemek için kooperatif kurulması, çiftçilerden su kullanım miktarlarının azaltılması, gerekirse su sayaçları takılması ve sulamada denetimlerin arttırılması gibi önlemlerin bu sorunları en aza indireceğini belirtti.

Sakarya Nehri’nin ve Porsuk Çayı’nın tarımsal sulamada doğru ve etkin kullanımı

Kaymakam Tunçer ise Mahalle Muhtarlarımız ve çiftçilerimizin sorunlarını, şikâyetlerini, önerilerini dile getirmeleri için yaz dönemlerinde DSİ Temsilcilik Bürosu kurularak bu sorunların önüne geçebilmek için üreticimizle devletimizin ilgili birimlerini bir araya getirmenin fayda sağlayacağını söyledi. Toplantı esnasında muhtarlara söz hakkı verilerek onların da sorunları ve önerileri dinlendi. Kaymakam Tunçer, Mahalle Muhtarlarımızdan bu konuda özellikle hassasiyet göstermelerini ve Sakarya Nehri’nin ve Porsuk Çayı’nın tarımsal sulamada doğru ve etkin kullanımı için gerekli olan çabayı göstermelerini istedi. Karşılıklı görüş alışverişinin ardından yapılan toplantı sona erdi.

Haber: Sinem Kopar