Ana sayfa GÜNDEM Kılıçdaroğlu’nun 7 maddelik yerel yönetimler ilkesi…

Kılıçdaroğlu’nun 7 maddelik yerel yönetimler ilkesi…

361
0

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Sekreteri Halil Çelebi, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde düzenlenen CHP’li belediye başkanlarının bir araya geldiği CHP Belediye Başkanları Çalıştayı’nda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanları için açıkladığı 7 maddelik yerel yönetimler ilkesini Polatlı kamuoyu ile paylaştı.

CHP’li belediye başkanlarının bir araya geldiği CHP Belediye Başkanları Çalıştayı, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde düzenlendi. Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Sekreteri Halil Çelebi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanları için 7 maddelik yerel yönetimler ilkesini kamuoyu ile paylaştı.

CHP’li belediye başkanlarının katıldığı  çalıştayda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu belediye başkanlarına; ‘’Belediyelerde sadece başkanın siyaset yapma hakkı olduğunu, Başkan yardımcılarının, müdürlerin siyaset yapma hakkı olmadığını yapmaya kalktıkları takdirde görevden alacağınızı bilsinler. “Partinin Genel Başkanı olarak söylüyorum verdiğiniz talimatı yerine getirmeyeni rahatlıkla görevden alabilirsiniz. Milletvekilinin yakını, Genel Başkanın akrabasıymış hiç dinlemeyeceksiniz görevini yapmayanı kapının önüne koyacaksınız.” dedi.

7 maddelik yerel yönetimler ilkesini açıkladı

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları için 7 maddelik yerel yönetimler ilkesini açıkladı. “Halkçı belediyecilik’ olarak adlandırdığı ayrımsız hizmet, fakir mahallere pozitif ayrımcılık, şeffaflık, liyakat, adaletle yönetim’ başlıklarını içeren listede belediye başkanlarının bu ilkelere uygun bir yönetim anlayışı sergilemelerini istedi.

“1 – Yönettiğiniz belediyede hemşerilerinizi inançları, kimlikleri ya da yaşam tarzları itibariyle ötekileştirmeyiniz, tüm vatandaşları kucaklayınız.

2 – Hizmeti, belli kişiler, zümreler, akrabalar, yandaşlar için değil, halk için üretiniz. Sizi, bulunduğunuz makama taşıyanın belde halkı olduğunu asla unutmayınız.

3 – Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapınız. Yatırımlarınızda bu mahallelere öncelik veriniz. Hizmet programınızda özellikle engelli – dezavantajlı gruplar ve kadınlar lehine irade ortaya koyunuz.

4 – Yoksullara yardım yaparken insan onurunu koruyunuz, ailenin ya da kişinin yoksulluğunu asla teşhir etmeyiniz. Yani halkçılığın temel ilkelerinden olan “sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” anlayışına uygun davranınız.

5 – Harcamalarınızı, yatırımlarınızı mali disiplin içerisinde planlayınız. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete veriniz. Bütçe kullanımlarınızla ilgili olarak belli aralıklarla belde sakinlerini ve kamuoyunu bilgilendiriniz. Bu aynı zamanda “israfla mücadele” demektir. Hiç kimse unutmasın “kul hakkı” halkçılığın temel ilkelerinden biridir.

6 –Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyunuz. Partizanca uygulamalardan kesinlikle kaçınınız. Halkçılığın bir diğer temel ilkesi olan “işi ehline verme” kuralını, her atamada göz önünde bulundurunuz. Kamu yararına uygun olması şartıyla sizden önce başlatılmış projeleri sürdürünüz.

7 –Belediyeyi “adaletle” yönetiniz… Hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savununuz ve gereğini yapınız. Belediye çalışanlarının özlük haklarını eksiksiz koruyunuz, kimsenin işiyle ve aşıyla uğraşmayınız. Böylece size oy vermeyenlerin dahi size saygı duymasını sağlarsınız…”

Haber: Sinem Kopar