Ana sayfa GÜNDEM Avcı: ‘’AKP iktidarı milli ekonominin temeli olan tarımı bitirmiştir’’

Avcı: ‘’AKP iktidarı milli ekonominin temeli olan tarımı bitirmiştir’’

516
0

Avcı: “Bunu söylemesi akla ziyan bir durumdur”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Polatlı Tarım İşletme Müdürlüğü’nde düzenlenen TİGEM 69’uncu Geleneksel Hasat Bayramında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına tepki göstererek, AKP iktidarı döneminde Türkiye’de uygulanan tarım politikalarının sonucu çiftçilerin tarlalarını ekemez hale geldiğini ve üretimi desteklemek yerine dışa bağımlı hale gelindiğini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Polatlı Tarım İşletme Müdürlüğü’nde düzenlenen TİGEM 69’uncu Geleneksel Hasat Bayramında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına karşın basın açıklamasında bulundu. 

“Çiftçiyle adeta dalga geçmektir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını, çiftçinin giderek daha da borçlandığını, çiftçilerin desteklenemediğini söyleyen Bilal Haşim Avcı, ‘’AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polatlı Tarım İşletme Müdürlüğünde düzenlenen TİGEM 69’uncu Geleneksel Hasat Bayramı’nda çiftçilere hitaben “Bizim dönemimizde çiftçi çağ atladı, modern tarıma kavuştu, herkesin kapısında traktör oldu, organik tarıma bizim dönemimizde geçildi, çiftçiye tarımsal destek bizim dönemimizde başladı, tarımı milli güvenlik yapı taşı olarak gördük, tarımsal istihdam sağladık, tarımsal hâsılada dünyada yedinci, Avrupa’da ise birinci sıradayız ve meyve ürünlerinin tamamında kendimize yeter durumdayız.” demiş. İktidarı süresince tarıma elverişli toprakları yapılaşmaya açan, tarım yapılacak alan bırakmayan, tarım arazilerini enerji, yol, konut ve turizm gibi amaçlar için kullanıma açan, köyleri mahallelere dönüştüren, kentlerin yakınlarında tarım yapılacak uygun alan bırakmayan bir zihniyetin bunu söylemesi akla ziyan bir durumdur. Çiftçiyle adeta dalga geçmektir.’’ diyerek tepki gösterdi.

‘’Samanı Bile İthal Eder Hale Düşmüş Bir Ülkeyiz’’

Türkiye’de uygulanan tarım politikalarının sonucu çiftçilerin tarlalarını ekemez hale geldiğini, giderek tarım arazilerinin azaldığını dışa bağımlı hale gelerek buğday ithal edildiğini belirten Avcı, ’’Türkiye’nin tahıl üretim alanı AKP döneminde 14,2 milyon hektardan 11,5 milyon hektara düştü. Buğday üretiminde kendi kendisine yeterliyken AKP döneminde buğday ithaline 11,3 milyar dolar ödendi. Hayvancılıkta ihracatçı konumdayken aynı dönemde canlı hayvan ithaline 3,4 milyar dolar ödendi. Ekim yapılan tarım alanları 2005 yılında 41,2 milyar iken, bu gün 35 milyon hektara kadar düşmüştür. Samanı bile ithal eder hale düşmüş bir ülkeyiz.’’ dedi.

‘’AKP iktidarı milli ekonominin temeli olan tarımı bitirmiştir’’

İthalata dayalı tarım ve hayvancılık politikalarının uygulanması yüzünden çiftçi üretmekten vazgeçtiğini belirten Avcı, ‘’‘’Ya biz farklı bir ülkede yaşıyoruz ya da AKP Genel Başkanı’nı Tarım Bakanı yanlış bilgilendiriyor. Çiftçinin durumu bu kadar güzel de çiftçi neden üretimden koparıldı, üretemez oldu? Traktör fabrikaları neden iflas ediyor, çiftçi neden traktörünü satıyor, AKP iktidarı milli ekonominin temeli olan tarımı bitirmiştir. Girdi maliyetlerinin yüksek olması ve ithalata dayalı tarım ve hayvancılık politikalarının uygulanması yüzünden çiftçi üretmekten vazgeçmiştir. Tarımın bu kadar kötü olduğu bir ortamda AKP genel başkanı niçin Tarım Bakanına ve TİGEM mensuplarına teşekkür ediyor, anlamakta zorlanıyoruz. Emeğinin karşılığını alamayan, icradan kurtulmak için kapısındaki traktörünü ve tarlasını satan, ürünü para etmediği için üretmekten vazgeçen, “soğan teröristi” ilan edilen Polatlı çiftçisinin hasat bayramını kutluyoruz.’’dedi.

Haber: Sevim Işık