Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Nezaket -KÖŞE YAZISI

Nezaket -KÖŞE YAZISI

109
0
PAYLAŞ

Japon imparatoru, ilk Avrupa seyahatinde İngiltere Kralı’nın misafiridir. Şerefine büyük bir ziyafet veriliyor. Meyveden sonra ellerin yıkanması için kristal kaplarda içinde bir parça limon bulunan su getiriyorlar. Japon impara­toru farkında olmadan kabı alıyor ve suyu bir yudumda içiyor. Bütün misafir­ler şaşırıyorlar, ne yapacaklarını bilemiyorlar. Tam o sırada İngiliz Kralı da kristal su çanağını eline alıyor ve içiyor. Tabi sofradakilerin hepsi de onu taklit ediyorlar.

Nezaket doğallıktan ve mütevazılıktan gelir. Nezaket, doğal ve mütevazı insanların sahip olduğu bir erdemdir. Nezaket dolu insanlar, çoğu zaman hiç olabilmeyi başarabilmiş insanlardır. Olaylara ve insanlara önyargısız yaklaş­mayı tercih ederler. Ufacık şeylerden mutlu olurlar, hayata ve insanlara karşı sevgi ve saygı doludurlar. Sahip oldukları ile övünmezler, aksine büyük bir asalet ile sahip olduklarını unutarak yaşarlar.

Montaigne der ki: “İnsan her yerde aynı insandır; bir insanın yaradılışında asalet yoksa kâinatın tacını giyse yine de çıplak kalır.”