Ana sayfa GÜNDEM Suriyeli çocuklar trafikte dileniyor

Suriyeli çocuklar trafikte dileniyor

330
0
PAYLAŞ

Trafikte “Suriyeli Çocuk Dilenci” sorunu

Polatlı’da şehir trafiğinin en yoğun olduğu yerlerden Eti Caddesi ve özellikle Dörtyol kavşağında dilenen, yaşları 5 ila 15 arasında değişen çocuklar trafikte tehlike oluşturuyor. Trafik ışıklarının kırmızıya dönüşmesiyle kendilerini yola atarak sürücülerden para isteyen çocuklar hem kendilerini hem de trafiği tehlikeye atıyor.

Polatlı’da yaşları 5 ila 15 arasında değişen Suriye uyruklu çocuklar, yoğun olarak Eskişehir-Ankara istikameti üzerinde bulunan kavşaklarda ve özellikle ilçe trafiğinin yoğun olduğu Eti ve Turan caddeleri ışıklarında dileniyorlar. Kırmızı ışığın yanmasıyla dilenmeye başlayan Suriyeliler hem araç trafiğini olumsuz etkiliyor hem de insanları vicdani olarak rahatsız ediyor, ayrıca hayatlarını da tehlikeye atıyorlar. Cumhuriyet Meydanı’nda dilenen Suriyelilere şimdi de Dörtyol kavşaklarında dilenen Suriye uyruklu çocuklar eklendi.

‘’ Zorla para istiyorlar ve araca yaslanarak aracın hareket etmesini engelliyorlar’’

Sayıları gün geçtikçe artan Suriyeli mülteci konusu tüm yurtta olduğu gibi Polatlı’da da halkı tedirgin etmeye devam ediyor. Dilenen küçük yaştaki çocuklara çarpmamak için zor şartlar altında araç kullandıklarını ve bu durumun kendilerini de sıkıntıya soktuğunu dile getiren otomobil ve minibüs sürücüleri; “Bu çocuklar çok küçükler ve bazen dolmuşun/aracın yanına yaklaştıklarında göremiyoruz. Trafik ışıklarına yanaştığımız zaman çok dikkatli oluyoruz. Çocukları gördüğümüzde aracın hızını düşürüyoruz çünkü akan trafik içinde her an tehlike oluşturabiliyorlar. Bizler de olabildiğince duruma dikkatle yaklaşıyoruz. Ve eğer bizler dikkatli olmazsak her an bu çocuklara çarpabiliriz. Çocuklar bazen zorla para istiyorlar ve araca yaslanarak aracın hareket etmesini engelliyorlar. Çünkü yaslanınca her an aracın hareket etmesiyle birlikte çocuk araç altına düşebilir. Bu durumdan ötürü olabildiğince dikkatli olmaya çalışıyoruz. Yolu kaldırımı anlıyoruz da, caddelerde araçların önlerine atlıyorlar. Allah korusun hayatlarını bile kaybedebilirler” diyerek durumun vahametini dile getirdiler.

Haber: Sinem Kopar