Ana sayfa GÜNDEM Organize Sanayi Bölgesi Camii temeli törenle atıldı

Organize Sanayi Bölgesi Camii temeli törenle atıldı

361
0

Organize Sanayi Bölgesi Camii’nin temeli atıldı

Polatlı Organize Sanayi Bölgesi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yapımına başlanan Polatlı Organize Sanayi Bölgesi Camii’nin temel atma töreni dün yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Polatlı Organize Sanayi Bölgesi Camii’nin temeli, dün Organize Sanayi Bölgesi’nde İlçe Protokolünün katılımı ile atıldı. Temel atma törenine; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkan Vekili Ramazan Evci, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İlçe Emniyet Müdür V. Ali Ekber Eker, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, PTO Başkanı Ulvi Sakarya, OSB Başkanı Erol Ünal, Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Ertuğrul Kıymaz, Belediye Meclis Üyeleri, STK temsilcileri, siyasiler, Banka Müdürleri, OSB çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören Kuran tilaveti ile devam etti. Sonrasında Müftü Cihangeri’nin duaları eşliğinde ilçe protokolünce temel atma gerçekleştirildi. 5 milyon liraya mal olacağı tahmin edilen ve 998 metrekarelik alana inşa edilecek caminin; 840 kişilik cemaat, 350 kişilik son cemaat ve 426 kişilik mahfil olmak üzere 1600 kişilik toplam cemaat kapasitesi olacak.

5 milyon liraya mal olacak

Programın açılış konuşmasını yapan, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Engin, şunları söyledi: ‘’Değerli konuklar, bulunduğumuz alan ilk imar planımızda da cami yeri olarak planlanmıştır. Ancak tepe olması sebebiyle biraz dar bir alandı ve kıble açısı yönünden de o açılara o alana uymak zorunda kalsaydık daha küçük bir camiye ulaşmış olacaktık. Ancak daha sonradan yapılan imar planı tadilatı ile daha uygun bir alanı üretebilmek mümkün olabildi. 2.500 metre karelik bir arsa üzerinde bulunuyoruz ve üzerinde yaklaşık 1.000 metre kare büyüklüğünde bir camimiz var. Bulunduğumuz alan 87.000 metre kare büyüklüğünde sosyal ve idari tesis alanının ortasında bulunan bir yapı olacak ve bu sosyal ve idari tesislerinde ilk yapısının temelini atmış olacağız. Değerli konuklar camimiz Diyanet İşleri Vakfı aracılığıyla bizlerin kullanımına sunulan bir projedir. 3 etaptan oluşacaktır. 840 kişilik bir cemaat kısmı, 350 kişilik bir son cemaat kısmı ve 426 kişilik bir mahfil katı olmak üzere 1600 kişilik bir cemaatin bir arada ibadet etmesine zemin sağlayacaktır. Yapımı projelendirilen camimizin yaklaşık 11 metre tavan yüksekliği olacaktır. Camimizin 2018 keşifleriyle beraber 5 milyon liraya mal oluşu ön görülmektedir. Allahın izniyle temelini attığımız camimizin açılışını ve ilk namazını kılınması buradaki haziruna nasip olur. Bu vesileyle Polatlı Kaymakamlığımıza, Müftülüğümüze Diyanet Vakfına, proje müelliflerine ve emeği geçen herkese camimiz nedeniyle yürekler dolusu şükranlarımı sunuyorum. Bu vesile ile anmadan geçemeyeceğim OSB’nin kuruluşundan beri hizmet etmiş, gönül vermiş bütün büyüklerimize ve aramızdan ayrılanlara Allahtan rahmet ve şükranla anmayı bir borç bilirim. ‘’

“İlk temeli camimiz ile atacağız”

Polatlı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ünal ise yaptığı konuşmada; “Bölgemiz 1990 başında bir hayal gibi anılan Organize Sanayi Bölgesinin üreten fabrikalarıyla, çalışanlarıyla, işçileriyle ülkemiz ve Polatlımızın ekonomisine güç katıyor olmasının mutluluğunu yaşıyorum. 1995 yılında 100 hektarlık bir alan OSB yer seçimi yapılarak müteşebbis heyet kuruldu. 1996 yılında Bölge Müdürlüğü kuruldu. 1998 yılında alt yapı çalışmalarının temeli atıldı. 2000 yılında bölgemizin fabrika temeli atıldı. 2001 yılında bölgeye ilk elektrik enerjisi verildi. 2002 bölge müdürlüğümüzü bölgemizin içine taşıdık, daha önce şehir merkezinde bir büromuz vardı. 2003 yılında bölgeye ilk suyumuzu verdik. Bu suyu bölgemiz içinde bulunan su kuyularından verdik. Bu kalitesi düşük bir suydu. Daha sonra belediyemiz hattından bir su çektik. Çift hat ile bölgemizi besledik. Büyükşehire geçtikten sonra bu suyun maliyeti çok yüksek oldu. Buna istinaden Üç Pınar bölgesi içerisinde hazineden kamulaştırma yaptık, yer aldık. Şu anda 3 tane su kuyusu vurduk ve 1500 tonluk bir su deposu yaptık. Bölgemizin %100 ihtiyacını oradan karşılıyoruz. Bununla beraber suyun maliyetini düşürdük. 2013 yılında doğalgaz tüketimine başlandı. Bu doğalgaz tüketimi sürecide baya sıkıntılı geçti. İlk başta BOTAŞ’tan bize gaz vermek istemediler. Daha sonra bakanlıkla görüşmelerimiz neticesinde sonuç aldık ve BOTAŞ’tan doğalgazımızı temin ettik. 2013 yılında bölge içinde sıcak yollarımızı yaptık. 2014 yılında bölgenin en büyük parselinde bulunan bir fabrikamız üretime geçti. 2015 yılında ilave alan imar planı ve revize imar planını tamamladık. İlave alanda 35 hektarlık bir alanı kamulaştırdık. Şu anda arazimizin toplam büyüklüğü 300 hektar civarında. Bölgemizi demiryoluna kavuşturmak için çalışmalar başlattık.  2-3 yıl sonra bunun meyveleri vermeye başladı. Devlet Demir Yolları ihale yaptı. Şu anda bölgemizin içine demiryolu hattı çekildi. Sadece bağlantı noktasında bir kamulaştırma işlemi var.  Bu işlemler de bitme noktasında. Şu anda en büyük ihtiyacımız, paket arıtma ile arıtmayı sağlıyoruz bölge içerisinde. 1000 metre küplük bir arıtma tesisi kurmak üzereyiz. Projemiz bakanlıktan onaylandı ve yaklaşık 8 milyon bir maliyeti var, ihale aşamasındayız, inşallah önümüzdeki dönemde de bu projemizi hayata geçirmiş olacağız. Bölgemizde yaklaşık 38 faal tane firmamız var. 1200 kişi civarında istihdam sağlıyoruz. Bundan dolayı yatırımcılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Şu anda bulunduğumuz bölge 87 dönümlük bir arazi, sosyal tesis alanı diye geçiyor, inşallah ilk temeli camimiz ile atacağız. Daha sonra burada misafirhane, restoranlar, banka şubeleri gibi sosyal içerikli tesisleri hizmete geçireceğiz inşallah. Camimizin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Tunçer: “En geç 2020 yılının Nisan ayında burada Cuma namazını kılacağız”

Temel atma töreninde konuşan Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, OSB yönetimine hayırlı olsun dileklerini ileterek; “Yaklaşık dört senedir camimizin temel atılmasıyla uğraştık. En geç 2020 yılının Nisan ayında burada Cuma namazını kılacağız. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tabi bu camimizin yapılmasında emeği, geçen başta Yönetim Kurulu Başkanı Erol Başkan’a, dernek yönetim kurulu başkanı Sami Bey’e denetim kurulu üyelerine, OSB’nin çok değerli katılımcılarına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah camimiz en kısa sürede tamamlanır ve OSB çalışanlarımız ibadetlerini yaparlar. İlçemiz için ve OSB için hayırlı uğurlu olsun.”şeklinde konuştu.

Katılımcılara yapılan yemek ikramı ile tören sona erdi.

Haber: Sinem Kopar