Ana sayfa GÜNDEM Kurban Bayramı yaklaşıyor

Kurban Bayramı yaklaşıyor

491
0

Bu yıl cumartesi ve pazar gününe gelen arefe günü Kurban Bayramı, hafta içi sona erecek. Kurban Bayramı bu yıl, 10 Ağustos Cumartesi günü arefe ile başlayacak.

Yaklaşık 1 ay gibi bir süre kalan Kurban Bayramı için planlar başladı. Milyonlarca kişinin memleketlerine doğru yola çıkacağı ya da farklı planları için harekete geçeceği Kurban Bayramı, bu yıl da ağustos ayı içerisinde yaşanacak.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı bu yıl, 10 Ağustos Cumartesi günü arefe ile başlayacak olan Kurban Bayramı, 11 Ağustos Pazar günü 1. gün, 12 Ağustos Pazartesi günü 2. gün, 13 Ağustos Salı günü 3. gün ve 14 Ağustos Çarşamba günü 4. gün ile devam edecek.

“KÜÇÜKBAŞ HAYVANLAR İÇİN VEBA AŞISI ŞART”

Besi çiftlikleri, köy ve ilçelerden getirilen kurbanlıklar, veteriner hekimler tarafından tek tek incelenerek uygun görülenlere sevk izni veriliyor. Kamyon ve tırlarla getirilen canlı hayvanlardan aşısı eksik olan, küpeleri veya pasaportu bulunmayanlar için geçiş izni verilmiyor. Yetkililer, yetiştiricilerin kurbana gidecek hayvanların 21 gün öncesinde şap ve çiçek aşısını yaptırmak zorunda olduğunu vurguladı. Besicileri işlemler için geç kalmaması konusunda uyaran yetkililer, besicilerin son güne kalmadan hayvanların aşılarının şimdiden yaptırmaları önerisinde bulundu.

Haber: Sevim Işık