Ana sayfa GÜNDEM Göletlere 12 bin sazan yavrusu bırakıldı

Göletlere 12 bin sazan yavrusu bırakıldı

455
0

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ve ekibi Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü’nde üretilen sazan yavrularını Polatlı’da ki göletlere bıraktı.

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından iç sulardaki küçük ölçekli balıkçılığı destekleyerek kırsalda yaşayan vatandaşların kaliteli protein kaynağına ulaşmalarını ve hane halkı gelirini artırmayı, sportif olta balıkçılığı ve reakrasyonel balıkçılığın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçla Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü’nde üretilen 12.000 sazan yavrusu Polatlı’da ki göletlere bırakıldı.   

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlığa bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü işbirliğinde ‘Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi’ni yürüttüklerini dile getirdi. “Proje kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitümüzde üretilen 5,1 milyon sazan balığı yavrusunu, ülkemiz genelindeki 727 adet göl ve gölete bırakacağız. Ürettiğimiz bu balık yavruları 11 Temmuz tarihine kadar göl ve göletlerimizle buluşmuş olacak.” Diyen Pakdemirli, bırakılan balıkların su ürünleri stoklarının gelecek nesillere aktarılması için en az bir kez üremelerine imkân tanınmasının, zaman ve boy konusundaki yapılan düzenlemelere uyulmasının sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından önem arz ettiğini de sözlerine ekledi.

Haber: Demet Neşe Erdoğan Gündüz