Ana sayfa GÜNDEM Polatlı’da okuma yazma bilmeyen 680 kişinin 639’u kadın

Polatlı’da okuma yazma bilmeyen 680 kişinin 639’u kadın

448
0

Polatlı Belediye Meclisi Temmuz ayı ikinci birleşim birinci oturum toplantısı geçtiğimiz akşam belediye meclis toplantı salonunda Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında gerçekleştirildi.

Polatlı Belediye Meclisinde ayın son toplantısı yapıldı. Temmuz ayı son meclis toplantısı gündeminde 10 madde yer aldı. İlk olarak Hayvan Pazarı Giriş ücretleri hakkında komisyon raporu okundu. Küçükbaş hayvanlardan kotra başı 30 TL büyükbaş hayvanlardan adetinden eş değerde ücret alınmasına oy birliğiyle karar verildi. Ayrıca Eğitim Kültür Komisyonuna havale edilen okuryazarlık tespiti konusunda ise ilçemizde okuma yazma bilmeyen 680 kişi olduğu ve bu sayının 639’unu kadınlardan oluştuğu bildirildi.

Belediye Meclisinde ayın son toplantısı

Polatlı Belediye Meclisi Temmuz ayı ikinci birleşim birinci oturum toplantısı geçtiğimiz akşam belediye meclis toplantı salonunda Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında gerçekleştirildi.

Polatlı Belediye Meclisinde ayın son toplantısı yapıldı. Temmuz ayı son meclis toplantısı gündeminde 10 madde yer aldı. İlk olarak Hayvan Pazarı Giriş ücretleri hakkında komisyon raporu okundu. Küçükbaş hayvanlardan kotra başı 30 TL büyükbaş hayvanlardan adetinden eş değerde ücret alınmasına oy birliğiyle karar verildi.

Borcuna karşılık arsa bağışladı

Daha sonra plan ve bütçe komisyonuna havale edilen şartlı bağış konusu görüşüldü. Konuya ilişkin komisyon raporunda şu ifadeler yer aldı: “Yapılan çalışmalar sonucunda Semiha Temizkan adına kayıtlı ilçemiz Zafer Mahallesi 2468 ada 1 parselde bulunan 3115 metre kare hisse ile 2469 ada 1 parselde bulunan 3073 metre kare hissenin Semiha Temizka’nın belediyemize olan borcuna karşılık şartlı bağışın yapılmasına komisyonca oy birliğiyle karar verilmiştir.” Komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.

İmar formülü ve ruhsat harçları bedelinin düşürülmesi 2020 bütçesinde görüşülecek

Plan bütçe komisyonuna havale edilen Tarımsal ve hayvancılık amaçlı tesislerde imar formülü ve ruhsat harçları bedelinin düşürülmesi konusunda ise konunun 2020 bütçesi hazırlanırken değerlendirilmesine karar verildi.

Polatlı’da okuma-yazma bilmeyen 680 kişi tespit edildi

Sonrasında Eğitim Kültür Komisyonuna havale edilen konular görüşüldü. Komisyonda yer alan okuryazarlık tespiti konusunda ilgili komisyon raporunda şu ifadeler yer aldı: “İlçemizdeki okuma yazma bilmeyen kadın ve erkeklerin okuryazarlık oranları ilçemiz Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce hazırlanan verilere göre 680 olarak belirlenmiştir. Kadınlarımız sayısı 639 erkeklerde ise 41 kişidir. İlçe nüfusumuz dikkate alındığında okuma yazma bilmeyenlerin oranının %1 in altında olduğu görülmektedir. Özellikle kadınlarımıza yönelik yapacağımız çalışmalar ile bu oranın %100 seviyesine çıkarılabileceği görülmektedir. Komisyonumuz gerekli çalışmaları devletimizin ilgili kurumları ile planlayarak yürütülmesine karar vermiştir.” Komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.

Haber: Sinem Kopar