Ana sayfa GÜNDEM Gök, o karargahı meclise taşıdı

Gök, o karargahı meclise taşıdı

367
0

Gök’ten meclise Polatlı hakkında soru önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, ilçemiz Karapınar mahallesinde bulunan Kurtuluş Savaşı’nda karargâh olarak kullanılmış köy evinin neden koruma altına alınmadığı hakkında meclise soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, Polatlı Karapınar mahallesinde bulunan karargah olarak kullanılmış köy evi hakkında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

“Gelecek nesillere aktarılması milli mirasın korunmasıyla mümkündür”

Gök, verdiği önergede şunları söyledi: “Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda karargâh olarak kullandığı Ankara, Polatlı’daki köy evinin bakımsızlıktan harap halde olduğu, bina girişinin ise ağıl olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Milli Mücadele’nin sembol mekânlarından biri olan karargâh binasının İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’a da ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Türkiye’nin bağımsızlık tarihine ve bilincine sahip çıkılarak gelecek nesillere aktarılması milli mirasın korunmasıyla mümkündür. Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın anıtsal yapılarının hassasiyetle bakım ve restorasyonlarının yapılarak bu değerlerin asıl sahipleri olan çocuklarımıza tarih hazinesi olarak sunulması beklenmektedir.”

İşte o sorular;

-Polatlı’da bulunan karargâh olarak kullanılmış köy evinin koruma altına alınmamasının sebepleri nelerdir?

-Sözü geçen binanın bir bölümünün ağıl olarak kullanılmasına hangi gerekçelerle izin verilmiştir? Bu duruma ne zaman son verilecektir?

-Milli Mücadele’de kullanılmış, tarihi bina özelliği taşıyan kaç yapı bulunmaktadır? Binaların güncel durumlarını açıklar mısınız?

-Kurtuluş Savaşı’ndan kalma binaların bakımları ve restorasyonları için 2002 – 2019 yılları arasında ayrılan bütçeleri yıllık temelde açıklar mısınız?