Ana sayfa GÜNDEM Köseoğlu: “Polatlı, 36 ilden daha büyük tarım alanına sahip”

Köseoğlu: “Polatlı, 36 ilden daha büyük tarım alanına sahip”

452
0

“80 milyon insan, 40 milyon turist ve 3 milyon mültecinin karnı doyurmalıdır”

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, 14 Mayıs Çiftçiler Gününde; Polatlı çiftçisinin Türkiye tarımı için yeri ve önemine dikkat çekti.

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, 14 Mayıs Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı paylaşımda öncelikle tüm çiftçilerin gününü kutladı. Köseoğlu, tarım sektörünün önemine dikkat çektiği açıklamasında tarıma çok büyük yatırımlar yapılması gerektiğini söyledi:

“Ülkemizin sosyal ve ekonomik hayatına, çok büyük katkı veren bir sektör”

Köseoğlu; “Ankara’mız tarımsal arazi varlığı olarak ülkemizin ikinci büyük ili, Polatlı’mız ise 36 ilden daha büyük tarım alanına sahip 11,000 aktif çiftçisi ile 2.200.000 dekar tarımsal arazisi 1.200.000 bin dekar cayır ve merasıyla; 100 bine yaklaşan büyükbaş, 230 bine yaklaşan küçük baş hayvan varlığıyla, Bir milyon ton bitkisel üretim,600 bin ton sebze ve meyve,25 bin ton kırmızı et, 25 bin ton beyaz et, 5 bin ton yağlık bitki üreten, bunların yanı sıra ülkemizin sosyal ve ekonomik hayatına, çok büyük katkı veren bir sektör. Ülkemiz tarımı öylesine büyük sektörde ki ürettiği ürünler birçok sektörün doğmasına vesile olmuş ülkemizde, 200.000 Bakkal ve Market, 75.000 Kahvehane,  50.000 Lokanta, 113 Ticaret Borsası, 722 Un Fabrikası, 400 Yem Fabrikası, 25 Makarna Fabrikası, 90 Bulgur Fabrikası, 33 Bisküvi Fabrikası, 33 Şeker Fabrikası, Ekmek fırınları, tekstil sektörü, tarımsal makine üreten sanayi sektörü, tarımla ilgili devasal kuruluşlar insanlarımızın ekmek kapısı olmuş en önemlisi 80 milyon insanımızın 40 milyon turistin 3 milyon mültecinin karnını doyurmalıdır.”

“Tarım ihmal edilecek bir sektör değildir”

“Bu kadar önemli olmasına rağmen çok sorunlu ve sıkıntılı bir sektör çiftçimizin ne üretim garantisi ne gelir garantisi var. Bunun için tarımsal sorunlara acilen müdahale edilmeli Hz. Mevlana’nın Hz. pirin bir sözü var; “Eğer siz kum fırtınalarıyla birlikte hareket etmezseniz o fırtınalar sizi gömer.” der.
Yıllık nüfusumuz 1.250.000 artıyor her yıl soğan ihtiyacımız 25.000 ton artıyor artan gıda ihtiyacımız için tarıma ülke olarak çok büyük yatırım yapmak zorundayız. Ülkemizin huzurunun ve mutluluğunun tek teminatı tarım sektörüdür insanlarımızın karnını doyuramasak huzurlu bir toplum olamayız
Bunun için tarım ihmal edilecek bir sektör değildir. sözlerime burada son verirken Sizi sizlere sizleri de yüce Allah’ıma emanet ederek. 14 Mayıs dünya çiftçiler gününüzü kutluyorum.”cümlelerine yer verdi.