Ana sayfa GÜNDEM Korna çalmakla trafik açılmaz!

Korna çalmakla trafik açılmaz!

205
0
PAYLAŞ

Şoförlerden “Yaşanabilir daha sessiz bir Polatlı” çağrısı

Polatlı Şoförler Odası, Trafik haftası dolayısıyla başlattıkları proje ile daha sessiz ve yaşanabilir bir Polatlı için harekete geçti.

Polatlı Şoförler Odası, Trafik haftası da olması sebebi ile daha sessiz ve korna seslerinden arınmış bir Polatlı için farkındalık projesi başlattı. Gürültü kirliliği konusunda bir farkındalık yapmak için bu projeyi hayata geçirdiklerini açıklayan Polatlı Şoförler Odası Başkanı İsmail Tarhan, kornanın bir ses değil gürültü olduğunu belirterek ilçedeki araç kullanıcılarına gereksiz korna çalınmaması konusunda çağrıda bulundu. Kampanya afişleri minibüslere, cadde giriş çıkışlarına ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelere yerleştirildi.

Korna sesinin gürültü seviyesi 120 desibeldir

Proje sayesinde yaşanabilir daha sessiz ve huzurlu bir Polatlıya sahip olacağız diyen Başkan Tarhan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Polatlı şoförler ve otomobilciler odası olarak, Trafik haftası münasebeti ile  gürültü kirliliği konusunda bir farkındalık yapmak için bu projeyi hayata geçirdik. Projemiz ile öncelikle şoför esnaflarımız projemizi hayata geçirerek  ilçemizdeki diğer sürücülere örnek olacaklardır. Korna bir ses değil, gürültüdür.  Gürültü şehri kirletir; bir nevi çevre kirliliği yaratır.  Bu kirlilik; saldırganlık, sinirlilik, yüksek tansiyon, işitme kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok istenmeyen  rahatsızlıklara sebep olabilir. Yani korna sesi sadece psikolojik değil, fizyolojik olarak da insan sağlığını etkiler. Korna sesinin gürültü seviyesi 120 desibeldir. Günde 7,5 dakika boyunca bu seviyedeki gürültüye maruz kalmak işitme kaybına yol açabilir. Siz de gereksiz kornadan vazgeçerek bu harekete destek olabilirsiniz.”