Ana sayfa GÜNDEM Avcı: “Engelli bireylerin de toplumun bir parçası olduğunu asla unutmamalıyız”

Avcı: “Engelli bireylerin de toplumun bir parçası olduğunu asla unutmamalıyız”

480
0

Avcı: “Tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 10-16 Mayıs “Dünya Engelliler Haftası” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Engelliler haftası nedeniyle yaptığı açıklamada Engelli bireylerin de toplumun bir parçası olduğunun asla unutulmaması gerektiğini vurguladı. Avcı, 10-16 Mayıs “Dünya Engelliler Haftası” mesajında şunları söyledi:

“Engellilerin toplumsal yaşamlarını kolaylaştıracak, umutlu olabilmelerini ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak koşul, ortam ve olanakların oluşturulmasının çağdaş devletin öncelikli görevidir. Engelliliğin, yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, tanıdan iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar bütüncül bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorundur. Diğer yurttaşlara göre engellilerin farklı hizmet gereksinimleri bulunmaktadır.”

“Kendilerine yönelik hizmetlere erişmekte zorlandıkları bilinmektedir”

“Tüm yurttaşlarıyla el ele verip kaynaşmayan, engellileri için yaşamı kolaylaştırmayan, onlara gereksinim duydukları koşulları hazırlamayan toplumlarda uyumdan söz edilemez. Engelli yurttaşlarımıza sahip çıkmak, onların sorunlarını çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak, insanlık görevimiz olduğu gibi vazgeçilemez toplumsal sorumluluklarımızdandır. Sosyal devletin bir gereği olarak yasal düzenlemelerle getirilen hak ve olanaklara karşın, engellilerin uygulamada kimi sıkıntılarla karşılaştıkları, kendilerine yönelik hizmetlere erişmekte zorlandıkları bilinmektedir. Yasal düzenlemelerin uygulamaya yansıtılmasında karşılaşılan sorunlar giderilmeli, yapılan düzenlemelerde engelli ve engelli yakınlarının beklentileri ve gereksinimleri dikkate alınmalı, engelli duruma düşmenin önlenebilmesi konusunda yurttaşlarımızın eğitilmesi temel yaklaşım olarak benimsenmelidir.”

“Engelli yurttaşlarımız bizden çok şey istememektedir”

“Engellilere yönelik oluşturulan politikalarda, başta kendileri olmak üzere, aileleri ve tüm toplumun bilinçlendirilmesi, yeterlilik ve işlevselliklerinin en üst düzeye çıkarılması, eğitim, sağlık, toplumsal destek ve istihdam gibi haklarının güvenceye alınması ve uygun rehabilitasyon programlarının geliştirilmesinin büyük önem taşıdığı bilinmelidir. Bu, onların başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, kendine yeten, üretken bireyler olabilmeleri için zorunludur. Günlük yaşamın çeşitli alanlarında, engelli yurttaşlarımızın gereksinimleri doğrultusunda düzenlemelerin yapılması, onların sosyal yaşama katılmalarını olanaklı kılacak, gururları incinmeden, yoksunluk ve eziklik duyumsamadan yaşayabilmelerini sağlayacaktır. Engelli yurttaşlarımız bizden çok şey istememektedir. Sadece bir hafta hatırlanmak istemiyorlar, Özel ve çağdaş bir eğitim,Engelli yurttaşlarımıza acınası bir bakışla değil biraz empati yaparak onların özgürce yaşayacağı alanlar yaratılması  ve düzenlemeler yapılması, kısaca Engelli yurttaşlarımıza ilgi, sevgi ve yapabilecekleri iş alanlarının yaratılmasını istiyorlar. Engelli bireylerin de toplumun bir parçası olduğunu asla unutmamalıyız. Yarınların bizlere ne getireceğini bilemeyiz.Bu duygu ve düşüncelerle 10-16 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Dünya Engelliler Haftası” münasebetiyle tüm engelli vatandaşlarımızın aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir ömür geçirmesini diliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”