Ana sayfa GÜNDEM Tüm ezanlarda Diyanet takvimine riayet edilecek

Tüm ezanlarda Diyanet takvimine riayet edilecek

407
0

Polatlı’da Ramazan ayı etkinliklerle dolu

Polatlı İlçe Müftülüğü, Ramazan ayında ilçede yapılacak faaliyetleri açıkladı; Ramazan ayı boyunca öğlen ve yatsı namazından önce Çarşı Camiinden merkezi sistemle vaaz programı yapılacak, tüm camilerden dinlenebilecek.

Polatlı İlçe Müftülüğü, Ramazan ayında ilçede yapılacak faaliyetleri dün itibariyle açıkladı. Buna göre İlçe Müftülüğünce Polatlı’da Ramazan ayında şu faaliyetler yapılacak:

Çarşı Camiinden merkezi sistemle vaaz programı

5 Mayıs Pazar günü ilk Teravih Namazı Yatsı namazıyla birlikte 21:27’de kılınacaktır. 6 Mayıs Pazartesi günü saat 04:03’de imsak ile başlayacak Ramazan ayında 31 Mayıs 2019Cuma günü Kadir gecesi kutlanacaktır. 4 Haziran 2019Salı günü Bayramın 1. Günü olup Bayram namazı 06:04’de kılınacaktır.

Ramazan ayı boyunca öğlen ve yatsı namazından önce Çarşı Camiinden merkezi sistemle vaaz programı yapılacak, tüm camilerimizden dinlenebilecektir.

Tefsir sohbetleri düzenlenecek

Ramazan ayı boyunca haftanın Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri Yenimahalle Camiinde öğlen namazı öncesi Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Polatlı İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hikmet KOÇYİĞİT tarafından tefsir sohbetleri düzenlenecektir.

İkindi namazından önce Fahri Altan Hafızlık Erkek Kur’an Kursu öğrencilerince Çarşı camiinde merkezi sistemden mukabele okunacaktır. Ayrıca Hz.Osman, Hacı Nafiz Çelik, Adnan Menderes, Kurtuluş ve Şehitlik Camilerinde hafız öğrencilerimiz tarafından mukabele okunacaktır.

Tüm camilerde Teravih namazları hızlı olmaksızın tadil-i erkâna uyarak iki veya dört rekâtta bir selam vermek suretiyle kıldırılacaktır.

Diyanet takvimine riayet edecekler

Ramazan ayı süresince sabah ezanları imsak vaktinde okunacaktır. İmsak ve akşam ezanları başta olmak üzere din görevlilerimiz tüm ezanlarda Diyanet takvimine riayet edeceklerdir. Akşam namazında camiler açık bulundurulacaktır.

Ramazan ayı boyunca tüm camilerde mukabele görevlilerimizce belirlenen vakitlerde  erkek ve kadın cemaate yönelik her camide mukabele ve irşat programları düzenlenecektir. Mukabele programlarına kıraatten sonra en az 15 dakika cüzlerin ihtiva ettiği önemli mesajlar cemaate aktarılacaktır.

Bayanlara yönelik irşat programları

İlçe Vaizimiz Emine ÇİFTÇİ tarafından bayanlara yönelik irşat programları düzenlenecektir.

Fahri Altan Camiinde Hafız görevlilerimiz tarafından hatimle teravih namazı kıldırılacaktır.

Kadir Gecesi, isteyen vatandaşlarımız için uygun camiler sabaha kadar ibadet için açık bulundurulacak, Çarşı Camiinde Sakal-ı Şerif ziyareti yapılacaktır.

Ramazan ayının son 10 gününde itikâfa girmek isteyenlerin Hicret Camiinde veya uygun olan camilerimizden birinde itikâfa niyetlenebilecekler bunun için kimlik fotokopisiyle Müftülüğümüze başvurmaları gerekmektedir.

2019 Yılı Ramazan ayı vaaz ve irşar programlarında ağırlıklı olarak “Ramazan ve İnfak” teması işlenecektir.

2019 Yılı en düşük fitre miktarı 23.00 TL

Zekatlar, zekathesapla.tdv.org sitesinden hesaplanabilecektir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Polatlı Müftülüğümüzce zekat ve fitrelerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında vatandaşlarımıza yardımcı olunacaktır.

2019 Yılı en düşük fitre miktarı 23.00 TL’dir.Belirlenen bu miktar “asgari miktar” olmakla beraber sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. İdeal olan, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde de nakdi olarak ödenebilecektir.

Ezan öncesinde yeme-içme bitirilecek

Diyanet İşleri Başkanlığımızca yapılan açıklamaya göre,halkımız arasında yaygın olarak bilinen, Ramazan’da imsakla birlikte okunan ezan bitene kadar yeme içme usulünün yanlış olduğu, oruç ibadetinin sıhhati açısından hemen ezan öncesinde yeme-içme bitirilecektir.

İlçemizde Basri yolu üzerinde inşaatı devam eden Veysel Karani Cami alt bölümünde oluşturulan kısımda Ramazan ayı ile beraber beş vakit namaz kılınarak Ramazan Hizmetleri sunulacaktır.

Şehitlik mahallesinde bulunan Değirmencioğlu Sitesinde bulunan mescidde Ramazan ayında mukabele okunup teravih namazı kılınacaktır. Bu vesileyle Ramazan ayının bolluk ve bereketler getirmesini ve hayırlara vesile olmasını dileriz.