Ana sayfa GÜNDEM Ordulular, Polatlı’da Atalarını Yad Etti

Ordulular, Polatlı’da Atalarını Yad Etti

626
0

Ordulular Heyetinden Polatlı Ziyareti

İstiklal Savaşı’nda 52 Ordu’lunun şehit düştüğü ilçemizde, Ordu Heyeti, Polatlı’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

İstiklal Savaşı’nda 52 Ordulunun şehit düştüğü 23’ü Duatepe’de ve 29’u Türbe Tepe’de olan şehitlikleri dün Ordu’dan kalabalık bir grup tarafından ziyaret edildi. Gelen grup POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç ve ekibince karşılandı. Ankara’da bulunan Ordulu Gazi Yusuf Ziya Çolak tarafından gezi organize edildi. Ziyarete Polatlı Karadenizliler Derneği ve Polatlı Belediyesi Halk ve İlişkiler Müdürü Veli Keskin de eşlik etti. 9 Şubat 2015 yılında da İlçemiz heyeti tarafından Ordu ziyaret edilmişti. Ordu’dan gelen misafirler tarafından ilçemiz gazetecilerine de çiçek takdim edildi. Odu heyeti ilçemize gelmeden hemen önce Anıtkabir’i ziyaret edip oradan Polatlı’ya geldiler. İlçemizde ilk ziyaret edilen yer POTA Müzesi oldu. POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç müzede, Ordu’dan gelen ziyaretçilere rehberlik etti. POTA Müzesinde Savaşı Anlatan Koç, müzeden sonra birlikte yemek yendi. Daha sonra ise Ordu Heyeti Sakarya Şehitliği ve Duatepe Anıtı’na gitmek için yola çıktılar. POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç şunları söyledi:

“234 tane ordulu şehit var. 23 Tanesi Duatepe”

“Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi 2014 yılında kuruldu ve ilk kurulduğu günden itibaren belediye başkanımız ve belediye meclis üyelerimiz ve Polatlıda bulunan parti temsilcileriyle biz Ordu’yu daha sonra da Giresun’u ziyaret ettik 9 Şubat 2015 yılında sıcak bir ilişki kuruldu. Giresun’da biz Polatlı Belediyesi olarak Kardeş Şehir Projesini yürüttük ve hala o sıcak ilişkiler devam ediyor. 2014 yılında da Ordu’da başta öğretmen ve öğrencilerin ödüllendirilmesi için buraya gönderildi. Çünkü burada 234 tane ordulu şehit var. 23 Tanesi Duatepe de. Eylül’ün üçüncü haftası gelirler Duatepe’de tören yaparlar vakıflarla, sivil toplum kuruluşlarıyla. Basın mensuplarının bir gezisi bu. Televizyon ve Gazete sahiplerinin ve çalışanların gezisi. Bu geziyle de Polatlı’mızın tanıtımı, bir ivme kazanma durumu olacağını da düşünüyorum.”

“ Ataların, ordulu ecdatlarımızın şehit olduğu yerlerde bu topraklardasınız.”

Ankara’da bulunan Ordulu olan Gazi Yusuf Ziya Çolak ise yaptığı konuşmada; “Bugün önemli ordulular için çok önemli bir gezi . bu anlamda Polatlıya gelen ordudan gelen değerli basın mensuplarını selamlıyorum. Bu topraklar tüm şehitlerimizle beraber ordulu atalarımızın şehit olduğu topraklar Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin dönüm noktası. Burası ne için ordulular için önem dediğimizde 22 gün 22 gece süren çok önemli bir savaşta Türkiye için dönüm noktası olan bir savaşta Türk Ordusu Türk milleti 5713 şehit vermiş bu şehitlerimizin 23’ü Duatepe de 29 Türbe Tepe’de olmak üzere 234 şehidimiz ordulu ecdadımın ve atamızdır. Dolayısıyla bugün siz ordulu değerli basın mensupları ecdatların, ataların, ordulu ecdatlarımızın şehit olduğu yerlerde bu topraklardasınız. Polatlı’da bu önemli savaşta şehit olan atalarımızı her yıl eylül ayında ordulu hemşerilerimizi anmak için Polatlıya geliyor. Bu arada Polatlı’da iş adamlarımız ve ordulu hemşerilerimiz Muhammed Bey ve değerli ekibi her zaman gelen orduluları büyük bir şeref ve onurla karşılıyorlar. Bu vesileyle Tarihi Alanlar Genel Koordinatörümüz Kadim Koç Beyfendi aynı zamanda emekli bir albayımızdır. Bu toprakların Türk Milletine tanıtılması anlamında çok büyük katkıları vardır. Bu önemli savaşı anlatacaklar.” dedi.