Ana sayfa GÜNDEM Avcı: “1 Mayıs İşçi Bayramıdır, emeğin bayramıdır”

Avcı: “1 Mayıs İşçi Bayramıdır, emeğin bayramıdır”

298
0

Avcı: “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutladı. Avcı, kutlama mesajında şunları söyledi: “Dün olduğu gibi bugün de 1 Mayıs Türkiye’nin 7 bölgesinde ve 81 ilinde coşkuyla kutlanmaktadır. 1 Mayıs İşçi Bayramıdır, emeğin bayramıdır, bahar bayramıdır. 1 Mayıs Birliktir, Mücadeledir, Dayanışmadır. 1 Mayıs Kemal Türker’dir, Abdullah Baştürk’tür. 1 Mayıs 1977’de, ’89’da, ’96’da yitirdiğimiz canlarımızdır. Haziran hareketinde toprağa verdiğimiz evlatlarımızdır. 1 Mayıs, sömürü düzeninden rahatsız olan emeğinin karşılığını alamayan, demokratik hak ve özgürlüklerini kullanamayan eşit yurttaşlıktan yararlanamayanların hak aradığı gündür. Emeğin, demokrasi seferberliğini ilan edildiği gündür.”

“Baskı ve zorbalık düzenini ancak emek ve örgütlü mücadele durduracaktır”

“Tarih bir kez daha “Ya sosyalizm ya barbarlık” diye bağırıyor. Sermaye düzeninin karanlığı, dünyada ve ülkemizde faşist, baskıcı rejimleri iktidara taşıyor. Dünya halklarının başına bela edilen diktatörler ve bitmek bilmeyen savaşlar, bilelim ki sermaye düzeninin eseridir, kapitalizmin eseridir, emperyalizmin eseridir. Tek kişinin ağzından çıkan sözün kanun olduğu, fermanlarla yönetilen bir ülke en fazla emeği tehdit etmektedir. Dörtte üçü ücret ile geçinmeye çalışan bu ülkede, baskı ve zorbalık düzenini  ancak emek ve örgütlü mücadele durduracaktır. Yaklaşık 6 milyon işsizin olduğu ve geçinemiyoruz çığlıklarının yükseldiği bir ülkede, tek kişinin ağzından çıkan sözle işsizlik fonundaki paraları patronlara peşkeş çekenleri, taşerona kadro gibi en temel hakkı bile tek kişinin fermanları ile düzenlemek isteyenlere yüz binlerce işçinin ayrımcılığa uğramasına, hak kaybına ve hatta işsiz kalmasına neden olanları, tek kişinin ağzından çıkan söz ile iş güvencesini ortadan kaldıranları, herkesi ama herkesi güvencesiz çalışmaya mahkum edenleri emek durduracak. Cumhuriyet Halk Partisi olarak daima emeğin yanındayız ve olmaya devam edeceğiz.”

“Ülkemizde ve dünyada barışın sağlanmasını diliyorum”

“Kendisi gibi düşünmeyenlerin, milyonlarca yurttaşın iradesini yok sayan, halkın siyasi temsilcilerini teröristlerle işbirlikçi gösteren, gerçek gazetecileri, aydınları, üniversite öğrencilerini hapishanelere dolduran, yüz binleri işsizliğe, açlığa, ölüme mahkûm eden, adaletin kırıntısını ortadan kaldıran bu yönetime dur diyecek yine örgütlü toplum ve emektir. Mavi yakalısıyla beyaz yakalısıyla, plazada çalışanıyla fabrikada çalışanıyla, tarlada ter dökeniyle akademide gecesini gündüzüne katanıyla, hizmetlerden sanayiye tüm işkollarında bu ülkenin bütün değer ve güzelliklerini yaratan, gelecek güzel günlerini de yaratacak emekçilerden, çizecek mimardan, tasarlayacak mühendisten yani emekçiden yana olacağız. 1 Mayıs’ta, emeğin en yüce değer olduğuna inanan ve insanlık onurunu korumayı esas alan Cumhuriyet Halk Partisi olarak, herkes için daha iyi çalışma koşullarının yaratılması, eksiksiz ve engelsiz sendikal hakların sağlanması, iş hayatında ayrımcılığa son verilmesi, taşeron köleliğinin ortadan kaldırılması, çalışma yaşamında ILO normları ile AB kriterlerinin asgari norm olarak kabul edilmesi, herkesin insan onuruna yaraşır bir işe ve yaşanabilir ücrete sahip olması, işyerinde, toplumda, ülkemizde ve dünyada barışın sağlanmasını diliyorum. Bütün emekçilerin çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.”