Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Dua ve aşk – KÖŞE YAZISI

Dua ve aşk – KÖŞE YAZISI

333
0

Moses Mendelssohn yakışıklı bir adam değildi. Boyu kısa olduğu gibi, çok garip de bir kamburu vardı. Moses Mendelssohn, günün birinde Hamburg’da yaşayan bir işadamını ziyarete gitti. İşadamının Frumtje adında, çok güzel bir kızı vardı. Moses, bu güzel kısa umutsuz bir aşkla tutuldu. Fakat güzel kız onun çirkin görüntüsünden ürkmüştü. O neden­le, değil onun sevgisine karşılık vermek, yüzüne bile bakmak istemiyordu. Ayrılma zamanı geldiğinde, Moses güzel kızın karşısına çıktı ve tüm cesa­retini toplayarak sevgisini anlatmayı denedi.

Kızın güzelliği öylesine olağanüstüydü ki, bir an için onun cennetten geldiğini bile düşündü. Fakat kızın başını kaldırıp da yüzüne bakmamak­taki direnci Moses’i çok üzdü. Güçlükle başarabildiği konuşması sırasında çirkin aşık bu güzel kıza bir soru sordu: “Evlilikleri kaderin belirlediğine inanır mısınız?” dedi.”Elbette!” diyerek cevapladı genç kız., gözlerini kaldırmadan.

Moses’in yüzüne bakmamaya çalışarak bir soru da o sordu: “Peki ya siz?” dedi, “Siz inanır mısınız buna?” Moses bir an bile duraksamadan cevap verdi: “Evet ben inanırım.” Ve sözlerine şöyle devam etti: “Biliyor musunuz, annem bir erkek çocuğu doğuracağını hissettiğinde şöyle dua etmiş: “Rabbim, hiç şüphesiz benim oğlum için bir kız belirledin kaderinde. Eğer oğlumun evleneceği kızda bir sakatlık olacaksa, bu sakatlık benim oğlumda kalsın, evleneceği kız güzel olsun.

Sakat ve çirkin bir kadın, sakat ve çirkin bir erkekten daha çekilmez olur.” Moses’in bu sözlerinden sonra Frumtje gözlerini yeniden kaldırdı, onun gözlerinin içine baktı, elini uzatıp Moses’in elini tuttu. Ve daha sonra Moses’in sevgili eşi oldu.

*Bu öykü “peri masalı” değil. Ünlü Alman besteci Mendesshon’un büyükbabası ile büyükannesinin evlenmelerinin öyküsüdür.