Ana sayfa GÜNDEM Sulama Kanallarından Uzak Durun!

Sulama Kanallarından Uzak Durun!

379
0
PAYLAŞ

Toğrul: “Sulama Kanallarından Uzak Durun”

Her yıl Yukarı Sakarya Sulama Birliği kanallarının sulama amaçlı açılmasıyla birlikte Birlik Başkanı Yasin Tekin Toğrul da bölgede yaşayanları boğulma risklerine karşı uyardı.

Yukarı Sakarya Sulama Birliği Başkanı Yasin Tekin Toğrul, birliğe ait sulama kanallarının 02.04.2019 tarihi itibariyle açıldığını belirterek “Birliğimizin yetki ve sorumluluğundaki sulama  kanallarımız açıldı. Hal böyle olunca bizde sulama kanallarının bulunduğu mevkide yer alan   tüm mahalle muhtarlıklarına yönelik uyarılarımızı yaptık. Vatandaşlarımızın kanallara girerek  hayatlarını tehlikeye atmaması yönünde uyarılarımızı yapıyoruz. Sulama birliğimize ait kanallara girmek yasaktır ve kimse göz göre göre  hayatını  riske  atmasın” dedi.

Toğrul, servis yolları ve mevsimlik işçiler konusunda da uyarıda bulundu

Yukarı Sakarya Sulama Birliği Başkanı Yasin Tekin Toğrul, özellikle kanala ait servis yollarının vatandaşlar tarafından kullanılmamasını ve bunun yanında her yıl bölgeye gelen mevsimlik tarım işçilerin konaklamalarının sulama kanalı etrafında kurulmaması gerektiğine vurgu yaptı. Toğrul “Bilindiği gibi geçmiş yıllarda mevsimlik tarım işçilerimizin  çocuklarının boğulma olayları ile karşılaştık ve bu üzücü hadiseyi yaşadık. Bunun için muhtarlarımıza  büyük  iş düşüyor. Muhtarlarımız ve köy heyetleri mevsimlik işçilerin konaklama  yerlerini sulama kanallarının  bulunduğu alandan uzağa kurmalı. Bunun yanında bir diğer önemli hadisede kanalımıza ait servis yollarının kullanılması  Vatandaşlarımız özellikle bu konu da çok dikkatli davranmalı  ve  hayatlarını riske  etmemeliler” dedi.

“Muhtarlarımızı ve Köy Sakinlerini hem biz hem DSİ uyardı”

Yukarı Sakarya Sulama Birliği Başkanı Yasin Tekin Toğrul,”her yıl olduğu gibi bu yılda köy muhtarlarımızı ve köy sakinlerimizi uyardık.Umuyorum bu yıl herhangi bir üzücü olayla karşılaşmayız. Çünkü artık sulama kanallarımız açıldı ve bu durum bilinçsizce hareket edilmesi halinde  üzücü olaylara sebeb olur “dedi  Toğrul bu konuda Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından da  her yıl kurumumuza  uyarı yazısı gönderildiğinin altını çizerek, bizde kurum olarak mahalle muhtarlıklarına uyarı, Polatlı ve Günyüzü Kaymakamlıklarına bilgilendirme yazılarımızı gönderiyoruz. Toğrul DSİ tarafından yapılan uyarı metnini kamuoyuyla paylaştı. İşte DSİ ‘nin uyarı metninde yer alan görüşler ; “İdaremizce işletmeye açılan tesislerin inşa edildiği yıllarda yerleşimin olmadığı ancak zaman içerisinde nüfusun yoğunlaştığı bölgelerde kanal ve depolama tesislerinde akan ya da durağan su kütleleri ile tesislerin işletme ve bakımı için kullanılan servis yolları  maksatları haricinde kullanılması bölge halkının can ve mal güvenliği açısından  risk oluşturmaktadır. İdaremizce yapısal tedbirler kapsamında tesislere korkuluk yapılması, çit çekilmesi, bariyer  konulması, sesli ve ışıklı uyarı düzeneği kurulması işaret levhası  konulması, ızgara konulması, zincir merdiven,şamandıra, doğal yaşam için ulaşım yapısı ve projeye dayalı çalışmaların yanında, yapısal olmayan tedbirler kapsamında duyuru, ilan,eğitim ve çeşitli yollarla halkın bilgilendirilmesi, tehlikelere karşı toplumsal bilincin artırılması, çocuk ve gençlere yüzme eğitimi verilmesinin boğulma olaylarının azatılmasında  önemli olduğu anlaşılmıştır. Bu çerçeve de rutin olarak sulama kanallarına su verilmeden önce  ilgili kurumlar (Valilikler, Belediyeler, Köy ve Mahalle Muhtarlıklarına) vasıtası ile sulama kanallarına suyun verileceği  hiçbir şekilde suya girilmemesi gerektiği, suya girmenin can kayıplarına sebep olabileceği vurgulanarak, Valilik tarafından alınan DSİ tesislerinde suya girmenin  emre aykırı davranış olarak belirlendiği  ve uymayanlar hakkında idari yaptırım cezası uygulanacağı hususundaki karar metninin, yerel  radyo ve televizyon  kanalları  ile köy muhtarlıkları, belediyeler,okullar ve camilerde yer alan iletişim imkanları kullanılarak halka duyurulması sağlanmaktadır.

2019 yılı sulama sezonunun başlangıcında olduğumuz bu günlerde hava sıcaklıklarına bağlı olarak yüzmek veya  serinlemek için tesislerimize girilmesinin önlenebilmesi için ve toplumsal bilincin oluşturulması maksadıyla yerel kanallarda tesisler hakkında  hakkın da bilgi verilerek  can ve mal güvenliği açısından alınması gerekli  emniyet tedbirlerinin yayınlatılması da yaşanabilecek  müessif olayların azaltılmasına katkı  sağlayacaktır.

Yeni üzücü olaylarla  karşılaşmamak için dikkatli olun

Yukarı Sakarya Sulama Birliğini başkanı Yasin Tekin Toğrul her yıl olduğu gibi  2019 sulama sezonunun açılmasıyla birlikte can kayıplarının   yaşanabileceği  ve bunun önüne geçmek için her türlü tedbiri aldıklarının ancak vatandaşlarında bu konu da bilinçli olması  gerektiğini söyledi. “Geçmiş yıllarda  ülkemizin pek çok bölgesinde can kayıplarının yaşandığı üzücü olaylarla karşılaştık. Bu tür olayların yaşanmaması için her yıl olduğu gibi bu yılda da tüm bölgemizdeki  köy sakinlerimize ve muhtarlarımıza uyarılarımızı yaptık. Vatandaşlarımızı  bu alanlarda piknik yapacaklarsa mutlaka çocuklarına sahip çıkması boğulma gibi  acı ve trajik durumla karşılaşmamaları için dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle zemini bilinmeyen  ve akış hızı fazla olan  sulama kanalları  boğulma vakaları için açık birer tehdit unsurudur. Bununla birlikte piknik  ya da her hangi bir sebeple kanalın bulunduğu birliğe ait servis yollarının  da yasak olduğunu söylemek istiyorum. Biz kanalımıza servis yolumuzun tamamına uyarı levhaları yerleştirerek vatandaşlarımıza gerekmedikçe bu yolları kullanmamaları gerektiği yönünde tüm tedbirlerimizi aldık. Sonuç olarak bizler gerekli tedbirleri alırken, vatandaşlarımızdan da beklentimiz  olası olumsuz durumları  yaşamamak adına bir kez daha belirtmek gerekirse  boğulma riskine karşı aileler çocuklarına sahip çıkarak sulama kanalı ve akarsu kenarlarından uzak durulmasını sağlamalıdırlar” dedi.