Ana sayfa GÜNDEM Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslekler, Ahilik Müzesinde Yaşatılıyor

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslekler, Ahilik Müzesinde Yaşatılıyor

306
0
PAYLAŞ

Çelik: “Polatlı’da turist sayısının artması için çalışıyoruz”

Unutulmaya yüz tutmuş meslekler, 16 Şubat tarihinde kapılarını açan Polatlı Kent Konseyi Yeni Hizmet Binası giriş katında yer alan Ahilik müzesinde yaşatılıyor.

16 Şubat tarihinde kapılarını açan Polatlı Kent Konseyi Yeni Hizmet Binası Ahilik müzesinde unutulmaya yüz tutmuş meslekler gerçeğini aratmayan hareketli balmumu heykellerinde yaşatılıyor. Müzede; terzilik, yorgancılık, nalbant, marangoz, el değirmenciliği, kalaycılık ve demircilik olmak üzere yedi meslek sergileniyor. Polatlı Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, 16 Şubat tarihinde kapılarını açan Kent Konseyi Kültür Ahilik Müzesi hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Müzeye ilişkin sorularımızı yanıtlayan Çelik, konuşmasına başlarken tüm Polatlı halkının Miraç kandilini kutlamayı da ihmal etmedi.

Müze ne zaman açıldı?

-Kent Konseyimizdeki Kültür Ahilik Müze’miz 16 Şubat 2019 tarihinde Kent Konseyi binasının açılışıyla birlikte yapıldı. Çok da yoğun, büyük ilgi gördü.

Ahilik Müzesinin yapımında ne amaçlandı?

-Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması, yeni kuşaklara aktarması anlamında Ahilik Müzesi açılması uygun görüldü. Buraya hem büyükler gelip çocukluğundaki, gençliğindeki yaşayan meslekleri görünce duygulanıyorlar o günlere gidiyorlar. Hem de gelecek nesillere bu mesleklerin aktarılması, unutmaması anlamında ahilik müessesine bir hizmet olması anlamında böyle bir müze düşündük. Çok iyi, çok doğru bir şey yaptığımızı düşünüyorum. Büyük ilgi görüyor hemşerilerimiz tarafından.

Müze kim tarafından açıldı?

-Kent Konseyi binasını ve Sivil Toplum Kuruluşlarının bürolarının yapıldığı tarih 16 Şubat’ta şehrimizin ileri gelenleri Kaymakamımız, Belediye Başkanımız tarafından, STK Başkanları tarafından hep birlikte şehrimizin hizmetine sunuldu.

Müzeye ne gibi katkılar sağlanılması düşünülüyor?

-Müzenin daha boyutunun artırılması anlamında mekanla alakalı belli bir yerimiz var. Şuanda mevcut müze korunacak. Bir ara bir şeyler yapılması şu anda söz konusu değil.

Müzelerin önemi nedir sizce?

-Bu müzenin asıl amacı; Polatlımızın tanıtımında bizim bir projemiz var “10 Adımda Marka Şehir Polatlı” bunu da tarih turizmini canlandırarak hem antik çağdaki Gordion Midas, Antik Çağ’ın yaşatılması ve buraya turist çekilmesi anlamında bunu aktif hale getirmemiz, daha fazla turist çekmeyi hedefliyoruz Polatlı olarak. Hem de Cumhuriyet’in kurulduğu topraklar olarak Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği Polatlımızın tarih turizmi anlamında da fazla Polatlı’ya turist çekilmesi için ortamlar sağlamaya çalışıyoruz. Burada ki turizm anlamında müzeler çok önemli bir yere sahip. Eğer gelen insanlar sadece tarihi alanları gezmekle kalırsa bu yeterli olmaz. Kültür Müzesini de bu olumsuz olayı önlemek sebebiyle kurduk. Polatlımızın değerlerini yaşatmak anlamında panoramik müzemizin önümüzdeki günlerde açılması buna katkı sağlayacaktır. Tabi ki bizim Polatlı Belediyemizin yaptığı en büyük hamle Polatlı tarihi alanlar tanıtım merkezi şeklinde POTA’nın kurulmasıdır. POTA çok önemli bir rol oynuyor. Tarih turizminin geliştirilmesi anlamında Polatlı’mız da Kültür Müzemiz de buna takviye bir güç olarak değerlendirilebilir.

En çok hangi yaş grubu müzeyi ziyaret ediyor?

-Çocuklarımız çok ilgi gösterdiler. Anaokulundan üniversite öğrencilerine kadar hedef kitlemiz var. Çok da tebrik aldık burada, gelenler burayı gezmekten çok memnun kalıyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor.

Haftalık ortalama kaç kişi ziyarette bulunuyor?

-Önceden planlamak suretiyle okullarımızı kabul ediyoruz ama şehrin dışından gelen ziyaretçilerimiz de oluyor. Özellikle biz bunu müzemizin tanıtımını sosyal medya üzerinden de yapıyoruz. Belli bir oranda istatistiğimiz yok ama yoğun ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.