Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Polatlı İçin Hayırlı Olsun… – KÖŞE YAZISI

Polatlı İçin Hayırlı Olsun… – KÖŞE YAZISI

167
0
PAYLAŞ

Yarın Polatlı için, Ankara için, Türkiye için çok önemli bir gün. Yerel seçimlerde, mahalli idareleri yönetecek kişileri seçeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanları, İl Belediye Başkanları,ilçe Belediye Başkanları ve Muhtarlar ile meclis üyeleri sandıkta, seçmenin vereceği oylarla belirlenecek.

Yazımda ilk mesajım, tarafsızlık üzerine. Yaklaşık 14 yıldır mücadele verdiğim gazetecilik mesleğinde,”Bir gazetecinin namusu, tarafsızlığıdır”düsturunu çok önemsedim. Bu tarafsızlık, siyaset alanında, bürokraside, sosyal faaliyetlerde ve halkın sesi olmak anlamında bir tarafsızlıktır. İşimi yaparken adalet, eşitlik ve tarafsızlığı sadece beynimdeki tartıda değil, belgeler üzerinde de kanıtlayarak uyguladım.

Ben sarı kartlı bir basın mensubu olarak kendi çapımda olayları değerlendirdim. Bu değerlendirmede kişisel meseleler, kompleksler ya da beklentilerden etkilenmemeye çalışırım. Ama…

Bugün; Polatlı’ya 2006’dan beri yaşanan genel ve mahalli 10’u aşkın seçim, referandum benzeri faaliyetlerinde meslektaşlarımın tarafsızlığını ve siyasilerin beklentilerini yazmak, başka deyimle sadece hatırlatmak istiyorum.

Az önce belgeli konuşmak, gerek demiştim. Belgeler için; İlçe kütüphanesinde Polatlı’da basılan tüm günlük, haftalık gazete, dergi ve dokümanı bulup inceleyebilirsiniz.

Her nasılsa, her konuşmada basının hür olması, tarafsızlığı, adaleti ve kamu yararına görev yapması gerektiğini ifade eden siyasilerimiz ve basının değerli temsilcileri ne kadar samimi olduklarını kütüphanedeki o belgelerde göreceksiniz.

Önce seçim, kamuoyu araştırmaları, referandum benzeri çalışmalarda “BASININ” şartlar ne olursa olsun; ilgili siyasi düşünce, parti ya da sosyal çalışma biriminin açıklamalarına, ellerin ulaştığı taktirde (mail, basın açıklaması vb. ile) okuyucusunu bilgilendirecek düzeyde haber şeklinde yer verme zorunluluğunu ifade edelim.

Devlet, mecliste grubu bulunan siyasi partilere seçimler öncesi tanıtım çalışmaları için meclisteki temsil oranına göre para tahsis eder, partilerde bu paraları, basın organlarında da ilan ve reklam içinde kullanabilir.

Geldik yazının sonuna. Ben her seçimde bir ay önce partilerle yaptığım varsa parasal anlaşmaları dikkate alarak bir plan yaparım. Öncelikle her partinin söz hakkını az ya da çok olarak gözeterek gazetemde yer alması esası ile Adaleti sağlamaya çalışırım.

Bugün neler yaşıyoruz? Parti temsilcileri zaman zaman arıyor, bize niye daha çok yer vermiyorsunuz diyor ya da başkasına niye yer veriyorsunuz diyor. Ama incelemeden…

Gazetemiz adına baktığımızda; Geçen iki seçimde bir parti var ki bizim gazetemize seçim ilan ve reklamı olarak zorunlu ilanlar hariç bir kuruş vermemiş. İşte bu da siyasi Adalet…

Ama biz kendi namus anlayışımız gereği az da olsa sorumluluğumuzu yapmışız. Başka bir örnek de; Bir gazete önceki seçimlerde ben o partinin adının bir harfini bile yazmam demiş, yazmamış işte bu da basında eşitlik. Hele bir gazete var ki bir aydır adeta bir partinin yayın organı gibi yayın yapmış… Kimseden “Ses yok”

Kısacası herkese eşitlik, tarafsızlık ve demokrasiden ahkâm keserken, herkes yine bildiğini okuyor.

Bugün seçim yasakları olduğu için siyasete girmeden rahat rahat yazdım, vallahi rahatladım.

Polatlı için, Ankara için, Türkiye için hayırlısı olsun…