Ana sayfa GÜNDEM Çavuşculu, geleceğin usta kuyumcularının atölye çalışmalarını izledi

Çavuşculu, geleceğin usta kuyumcularının atölye çalışmalarını izledi

611
0

Keçiören Aktepe’de bulunan Şehit Mehmet Karakaşoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kuyumculuk Teknolojisi Alanı’nı ziyaret ederek, öğrencilerin atölye çalışmalarını izleyen Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan H. Çavuşculu, “Kuyumculuk sektörümüze nitelikli işgücü yetiştiren  Kuyumculuk Teknolojisi Alanı ile okul-sektör işbirliği kapsamında uyum içerisinde olmaya ve elimizden geldiği kadar destekte bulunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan H. Çavuşculu,  Keçiören Şehit Mehmet Karakaşoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kuyumculuk Teknolojisi Alanı’nı ziyaret etti. Kuyumculuk Teknolojisi Alan Şefi Öğretmen Neşe Karaslan ve Öğretmen Kansu Doğan’dan okulda verilen eğitim hakkında bilgi alan Çavuşculu, öğrencilerin atölye çalışmalarını yakından izleyerek, atölyede kullanılan makine ve teçhizatları yerinde inceledi.

Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan H. Çavuşculu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kuyumculuk Teknolojisi Alan Şefi Öğretmen Neşe Karaslan, bölümün eğitim programları ve atölye uygulamaları hakkında bilgilendirmede bulundu. Karaslan, “Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızı her türlü koşulda yetiştirmek gibi kutsal bir görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek ve profesyonel hayata hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Kuyumculuk Teknolojisi Alanında uygulanan eğitim programları, sektörün ortak ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirilmektedir. Okulumuzda 10,11 ve 12. sınıf öğrencileri, Kuyumculuk Teknolojisi Alanında uygulamalı kaynaklı takı yapımı, mıhlama, kalem atma, döküm dersleri alıyor. Alanımızda öğrencilerimiz, kültür derslerinin dışında kuyumculuk alanı ile ilgili; yöresel takı uygulamaları, bilgisayarda takı tasarımı, etüt ve takıda detay, takı yüzeyi süsleme, takı çizimi ve üretimi gibi temel dersleri uygulamalı almakta. Ayrıca, 12. sınıf öğrencilerimiz haftanın üç günü işletmelerde staj eğitimi alıyor.” dedi.

Karaslan, istek ve önerilerini de dile getirdiği konuşmasında, Oda Başkanı Çavuşculu’ya bugüne kadar verdiği destek ve katkılarından ötürü teşekkür etti.

Ziyarette konuşan Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Çavuşculu, kuyumculuk sektörü işgücü piyasasının ihtiyaç ve beklentilerine uygun bir şekilde geleceğin kuyumcularını yetiştiren  Kuyumculuk Teknolojisi Alanı ile işbirliği içerisinde olmaya ve ellerinden geldiği kadar destekte bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Nitelikli iş gücünün yetiştirilmesinde mesleki ve teknik eğitimin önemine değinen Oda Başkanı Çavuşculu, “Mesleki eğitimin ivme kazanması, geleceğin garanti altına alınması demektir. Mesleki eğitimle hem işsiz gençlerimize iş alanı açma fırsatı sağlandığı gibi, hem de  işyerlerimiz için kalifiye elaman ihtiyacımızı karşılama imkanına sahibiz. Kuyumculuk Teknolojisi Alanı Ankara’da sektörümüzün  ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sağlayan lise düzeyinde  tek eğitim kurumu. Bu alanda okuyan öğrencilerden sektörümüze stajyer alımları yapılıyor ve yine ihtiyaç durumunda bu alandan mezunlar öncelikli değerlendirmeye alınarak işe alım sürecine giriyor. Sektörümüze hizmet edecek nitelikli çalışanlar yetiştirmek adına önemli bir görev üstlenen Kuyumculuk Teknolojisi Alanı’nda birbirinden deneyimli ve yetenekli öğretmenlerimiz hizmet veriyor. Kendilerine de ayrıca sektörümüzün gelişimine sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Çavuşculu, bir süre kuyumculuk atölyesinde uygulamalı eğitim alan öğrencilerin atölye çalışmalarını yakından izleyerek, atölyede kullanılan makine ve teçhizatları yerinde incelendi. Öğrencilerle bir süre sohbet eden Çavuşculu, Şehit Mehmet Karakaşoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Okan Erden’i de  makamında ziyaret etti. Ziyarette, Çavuşculu ve  bir çalışma için okulda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri arasında okul-sektör  işbirliği ve öğrencilerin işgücüne kazandırılması konuları üzerine bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu, bir genel değerlendirme yapıldı.