Ana sayfa GÜNDEM Başkan Adayı Çay’dan Sosyal Projeler

Başkan Adayı Çay’dan Sosyal Projeler

446
0

Çay: “Demokratik ve etkin yönetimin, bir arada huzurlu yaşamın güvencesi olacağız!”

Millet İttifakı CHP Polatlı Belediye Başkan Adayı Sami Çay, 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri kapsamında bir yandan vatandaş buluşmalarına devam ederken bir yandan da Polatlı’ya dair projelerini açıklıyor.

Polatlı Belediye Başkanlığı görevine talip olan ve bu doğrultuda çalışmalarını aralıksız sürdüren Millet İttifakı CHP Polatlı Belediye Başkan Adayı Sami Çay, Polatlı’ya dair 40’tan fazla proje açıkladı. Bir yandan mahalle ve esnaf ziyaretlerine devam eden Çay, projelerini de anlatmaya devam ediyor. Öncelikle nasıl bir belediye istediklerini maddeler halinde sıralayan Çay’ın sosyal projeleri şöyle:

“Özetle biz, “HALKÇI BELEDİYECİLİK” istiyoruz”

 1. Biz, yurttaşlarımızın yaşam tarzlarına, değerlerine ve kimliklerine saygılı davranan; hiç kimseyi ötekileştirmeyen hoşgörülü bir belediyecilik istiyoruz.
 2. Hakça Paylaşan Kentler Biz, kentlerde oluşan zenginliğin bir avuç siyasetçinin ya da yandaşın cebine rant olarak girmesini değil, tüm yurttaşlara hakça dağıtılmasını istiyoruz.
 3. Hesap Veren ve Şeffaf Yönetilen Kentler Biz, kent sakinlerine, ödedikleri vergilerin hesabının verildiği ve tüm harcamaların denetlendiği şeffaf bütçeli belediyeler istiyoruz.
 4. Yoksulluğu Yenen Kentler Biz, yoksulluğun, açlığın ve işsizliğin olmadığı; hiçbir çocuğun yatağına aç girmediği kentler istiyoruz.
 5. Üreten ve İstihdam Yaratan Kentler Biz, tüketen ve israf eden değil, her alanda üreten ve insanlarımıza nitelikli istihdam yaratan belediyeler istiyoruz.
 6. Yenilikçi Akıllı Kentler Biz, yenilikleri ve akıllı teknolojileri kentlerin doğasına ve kültürel mirasına ihanet etmeden hayata geçiren belediyeler istiyoruz.
 7. Ulaşım ve Altyapı Sorunları Çözülmüş Kentler Biz, kent sakinlerinin trafikte harcadığı süreyi azaltan ve ulaşım maliyetlerini düşüren yenilikçi ve alternatif ulaşım modelleri sunulmasını istiyoruz.
 8. Nefes Alan Kentler Biz, yüksek binalardan oluşan “beton ormanlarında” boğulmak değil, çocuklarımızın parklarda ve yeşil alanlarda oynadığı; planlı, temiz ve nefes alabileceğimiz kentler istiyoruz.
 9. Sosyal Adaleti Sağlayan Kentler Biz, yoksul, engelli ve yaşlılar başta olmak üzere tüm dezavantajlı vatandaşlarımıza, insan onuruna yaraşır biçimde sosyal yardım ve pozitif ayrımcılık yapılmasını istiyoruz.
 10. Kültür ve Sanatı Geliştiren Kentler Biz, kent sakinlerinin kültür-sanat etkinliklerine ve spor faaliyetlerine kolayca erişebilmesini sağlayan belediyeler istiyoruz.
 11. Doğa Dostu Yeşil Kentler Biz, yalnızca insanların değil, kentteki tüm canlıların haklarının gözetilmesini istiyoruz.
 12. Mutlu ve Gülümseyen Kentler Biz, emeklisi, işçisi, memuru, esnafı, sanayicisi, çiftçisi, öğrencisi velhasıl tüm yurttaşlarımızın, hep birlikte mutlu ve huzurlu yaşadığı belediyeler istiyoruz.

SOSYAL PROJELER

Ulaşım Hizmeti

İlçemizdeki kenar mahallerimizden şehir merkezine ve hastaneye ulaşım için ring seferler düzenlenecek vatandaşlarımızın ulaşımlarına katkı sağlanacaktır. Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşımı kolaylaştırıcı önlemler alınacak, mesai saatleri içerisinde ring seferler düzenlenecektir.

Hemşehri Kart

Sosyal yardım lütuf değil görevdir. İlçemizde çok ciddi sayıda ihtiyaç sahibi vardır. Evine ekmek götürmekte zorluk çeken aileler bulunmaktadır.  Göreve gelir gelmez belediye içerisinde gereksiz harcamaları azaltarak yapacağımız tasarruf ile elde ettiğimiz kaynağı halka aktaracağız. Tasarruf edip biriktirdiğimiz bu parayı yine sahibi için yani halk için kullanacağız. Dar gelirli ailelere her ay düzenli olarak nakdi yardım yapacağız. Yardım yaparken asla ayrım yapmayacağız. İnsanlarımızın yaşamaktan onur duyacağı sorunsuz bir ilçe oluşturacağız.

Yeşil Polatlı

YENİ DOĞANLAR ORMANI: Hayata merhaba diyen miniklerimiz adına ailelerinin ağaç dikmelerini ve bu ağaçların büyüdüğüne şahit olmalarını sağlayarak ağaç sevgisini küçük yaştan itibaren oluşturacağız.

EVLENENLER ORMANI: Yeni evlenenlerin ortak birer ağaç dikecekleri bir sahada da evliliklerini ölümsüzleştirmeleri için güzel bir fırsat yaratacağız her evlenen çiftin adına dikilmiş ağaçları olmasını sağlayacağız.

ÖLENLER ORMANI: Ebediyete intikal etmiş sevdiklerinin adını ölümsüzleştirmeleri için ayrılacak bir ağaçlandırma sahasında kişilerin anılarını yaşatmaları için fırsat yaratacağız. Kırsal mahallelerimizde köy koruluğunun kurulmasına yardımcı olacağız.

Semt Ofisleri

Semt ofisleri vasıtasıyla vatandaşa yerinde hizmetin götürülmesi sağlanacaktır. İlk olarak Polatlı Belediye binası hizmet binası olarak yeniden kurgulanacak ve Polatlı halkına bu suretle daha geniş hizmet sunmaya devam edecektir. Mahallelerimizde yerel vatandaşlardan belediye hizmetleri katkı birimi oluşturulacaktır. Polatlı’da hizmetin her bölgede eşit sunulması sağlanacaktır

Belediye Bizim

Yerel yönetimimiz süresince Polatlı, Polatlı’da yaşayanlar tarafından yönetilecek. Sivil toplum kuruluşları ile birlikte Kadınlar Meclisi, Gençlik Meclisi, Çocuk Meclisi, Yaşlılar Meclisi, Engelliler Meclisi teşkil edilecek ve bu meclislere yetki ve sorumluluklar atanacaktır. Halk Meclisleri kanalıyla ilçenin nabzını tutacak olan yönetimiz, katılımcı yönetim anlayışını ilçemizdeki her sokağa ulaştıracaktır.  Belediye Halk Meclisleri belediyemiz bünyesinde tüm meclis üyelerimizle birlikte çalışacak, daha iyi bir Polatlı için bilgi ve projeler üretecektir.

Başkan Mahallenizde Programı

Belediye Başkanı mahalle halkının sorunlarını kendi mahallelerinde görmek ve dinlemek amacıyla “Başkan Mahallenizde” etkinliği uygulamaya geçirilecek, böylece her mahallede şenlik havası oluşturularak düzenlenen tiyatro, konser gibi etkinliklerle Başkan projelerini anlatarak var olan sorunları mahallinde dinleyerek çözüm yollarını üretecektir.

Cami Ve Okul Temizliği Projesi

Polatlı Belediyesi, eğitim-öğretim yılının başlangıcı ve yarıyıl tatiliyle yılda iki kez olmak üzere okulların, belirli aralıklarla da camilerin temizliğini yapacaktır. Okullar ve camilerin halkın toplu olarak bulunduğu önemli mekânlar olduğu bilinciyle bu yerlere özel bir ilgi gösterilecektir.

Yaşlılarla İletişim Projesi

İlçemiz mahallelerinde yaşayan yaşlıların kendi ev ortamında yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmeleri, sorunlarıyla baş edebilmeleri, öz saygılı olmaları, toplumda gereken sosyal durumlarını koruyabilmeleri ve rol alabilmeleri için gerekli destek ve bilgilendirmenin yapılması amacıyla Yaşlı İle İletişim Projesi başlatılacaktır. Hedef kitle Polatlı Belediyesi mücavir alan sınırları içindeki mahallelerde ikamet eden, eşiyle veya yalnız yaşayan, 65 ve üzeri yaştaki kişiler olarak belirlenecek. Ev ziyaretleriyle, projeye uygun yaşlılar mahalle sosyal çalışmacıları tarafından tespit edilerek, projeye aday yaşlılara doktor, hemşire ve sosyal çalışmacıdan oluşan bir ekiple ziyaretler düzenlenecek.