Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Hırs – KÖŞE YAZISI

Hırs – KÖŞE YAZISI

283
0
PAYLAŞ

“Hırs gelir, göz kararır; hırs gider, yüz kızarır”-Voltaire

Hırs, Arapça eski bir kelimedir.  Kapitalizmin de  yücelttiği bir duygudur. Sözlüğümüz de Hırsı:  1- Sonu gelmeyen istek, aşırı tutku 2- Öfke, kızgınlık olarak tanımlamıştır.

Başarıyı tekellerine alan, amaca ulaşmak için her şeyin mübah olduğunu başkalarının haklarına dahi göz koymayı  meşrulaştırır. İnsanı bencilliğe sürekleyerek, yaşamını kısıtlamaktadır…

Yaratıcı düşünmeyi engellemektedir. Kin’den beslenenerek  yıpratıcıdır. İnsanı insanlıktan çıkarmaktadır.Hırs geldiğinde insanı ucuzlatmaktadır ve gözünü de  karartır.

Kıyaslama olduğunda hırs gelmektedir.Sabit fikirliliği, kazanmak için şerefini kaybetmekten çekinmemeyi getirir.Kaybetme korkusunu artıran, kontrolsuz güçtür. Adeta insanın prangası gibidir ve hüsran sebebidir.

Haksızlık yapmayı getirir . Gerçekleri göstermemektedir. Empati yapılmamaktadır.Elde etmeye çalışılan için başkalarına zarar vermeye uzanır. Maratonda   başla  dendiğinde  deli gibi koşmaya başlamadır. Kilometreler sonra dili dışarıda yerde yatandır.

Aklı perdelemektedir. Hırsın başladığı yerde saf duygulara yer verilmemektedir. Takdir etmemeyi, beğenmemeyi getirir. Mantığın kaybetmedilmesine neden olmaktadır. Hırs aklı yozlaştırır  ve gaflete sürüklemektedir. Hırsı ve egoyu besleyen davranışlardan   uzaklaşılmalıdır. Albert  Einstein da dediği gibi Çok bilgi az ego Çok ego az bilgi”.

Amaca ulaşılması için, huzurlu olmak için de insanın arınması gereklidir. Yüksek üretimlerin temelinde gelişmiş ve doğru bilgi , hayalgücü, yaratıcılık, kararlılık, özgüven gibi insani duygular olduğu hatırlanmalıdır.

Yaşamı  bir okul gibi görerek  ve başımıza gelen olayları tesadüf olarak değil neden sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirmelidir.

Özgür Karakaya

ozgur694@hotmail.com