Ana sayfa GÜNDEM THK’dan “Havacı Kadınlar” Sergisi

THK’dan “Havacı Kadınlar” Sergisi

414
0

THK Polatlı Şubesi Dünya Havacı Kadınlar Haftasını Kutladı

THK Polatlı Şubesi, 4-10 Mart Dünya Havacı Kadınlar Haftası kapsamında Cumartesi Günü Cumhuriyet Meydanında açtığı sergi ile Kadın Havacıları andı.

Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi, 4-10 Mart Dünya Havacı Kadınlar Haftasını kutlamak için Cumhuriyet Meydanında Kadın Havacılarının Fotoğrafları olan bir sergi düzenledi. Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi 4-10 Mart Dünya Havacı Kadınlar Haftasında 9 Mart 2019 Cumartesi Günü havacıları Cumhuriyet Meydanında andı. Türk Hava Kurumu yaptığı etkinlikte çeşitli Maket uçaklar, Havacı Türk Kadınlarının fotoğrafları olduğu bir sergi düzenledi. Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi tarafından sergiye gelen kadınlara fular dağıtıldı.

“Türk Hava Kurumu’nun sahibi halkımızdır”

Türk Hava Kurumu Şube Başkanı Ömer Lütfü Türker, yaptığı açıklamada; “Kadınlarımızın, geçlerimizin havacılığa olan ilgilerinin her geçen gün artması bizi çok mutlu etmektedir. Havacılık sadece erkek mesleği değil genç kızlarımızın ve kadınlarımızın  da yapabileceği güzel ve saygın bir meslek olduğunu bunun için genç kızlarımızın havacı olmaları için sürekli gelişen bu alanda araştırmalar yaparak genç kızlarımızı bu konuda yönlendirmeliyiz. 94 yıldır sportif ve sivil havacılık konusunda milletimize büyük hizmetler veren Türk Hava Kurumu Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ sözü ile başladığımız Türk Hava Kurumu Halkımızın verdiği destekler sayesinde ayakta kalmıştır, çünkü Türk Hava Kurumu halkımızın verdiği destekler sayesinde ayakta kalmıştır, çünkü Türk Hava Kurumu’nun sahibi halkımızdır” sözlerini ifade etti.

“Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi olarak bu farkındalık da bizimde bir katkımız olsun istedik”

Türker, konuşmasının devamında; “Bu yılda 4-10 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Havacı Kadınlar haftasında Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi olarak bu farkındalık da bizimde bir katkımız olsun istedik. Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi olarak Genç Kanatlarımızla beraber Türk Havacılığında iz bırakan Havacı kadınlarımızın fotoğraflarının bulacağınız bir sergi düzenledik.” Dedi.

Cumhuriyet Meydanında açılan sergide, Dünya’nın İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen, İlk Akrobasi Pilotu Edibe Subaşı, İlk Türk Kadın Havacı Şehidi Eribe Kartal Hürkuş, İlk Türk Kadın Paraşütçü Yıldız Uçman, İlk Türk Kadın Jet Pilotu Leman Bozkurt, İlk Türk Kadın Hostes Adile Tuğrul, İlk Türk Kadın Hava Kontrolör Nazmiye Göyük, Türk Hava Kurumunun ilk kız öğrencileri fotoğrafları yer aldı.

Dünya Havacı Kadınlar Haftası (WOAW) 8 Mart 1910 yılında Baronesse Raymonde de Laroch’un dünyanın ilk kadın pilotu olarak lisanslandırıldığının 100.yıl dönümü 2010 yılında merkezi Kanada ‘da bulunan Dünya Havacı Kadınlar Entistüsü Koordinesinde 8 Martı kapsayan hafta içinde; havacılığa kadın katkısı tarihinin anılması, Genç kızlar ve kadınlar arasında havacılıktaki fırsatlar hakkında farkındalığın arttırılması, tüm endüstriyi kapsayan işbirlikleri ile havacı genç kızlar ve kadınlar tarafından geleceğin şekillendirilmesi için etkinlikler düzenleniyor.