Ana sayfa GÜNDEM Başkan Adayı Çay’dan “Yeniden Yaşanılabilir Polatlı” Projeleri

Başkan Adayı Çay’dan “Yeniden Yaşanılabilir Polatlı” Projeleri

772
0

 Başkan Adayı Çay Projelerini açıkladı

Millet İttifakı CHP Polatlı Belediye Başkan Adayı Sami Çay, dün gerçekleştirilen Meclis Üyesi Adayları ve Proje Tanıtım Toplantısında, “Yeniden Yaşanılabilir Polatlı Yatırım Projeleri” başlığı altında projelerini açıkladı.

Polatlı Millet İttifakınca dün öğle saatlerine Güldeste Konak’ta Aday ve Proje tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Millet İttifakı CHP Polatlı Belediye Başkan Adayı Sami Çay, “Yeniden Yaşanılabilir Polatlı Yatırım Projeleri”ni tanıtım toplantısında açıkladı. Çay’ın seçim vaatlerinde yaklaşık 40 proje yer aldı.

İşte Başkan Adayı Çay’ın, Polatlı’yı daha yaşanabilir bir kent yapmak amacıyla oluşturduğu projeler:

Trafik Sorununu Ortadan Kaldıracağız

Ana arterlerin ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden düzenlenmesi ve toplu taşıma konularında iyileştirmeler sağlanacak Yeniden yaşanılabilir Polatlı Projesi kapsamında binalarımızın önündeki park alanları öncelikle Polatlılıların olacaktır.

Yürüyen Merdivenli Üst Geçitler

Terminal kavşağı yürüyen merdivenli üstgeçit projesi gar yürüyen merdivenli üstgeçit projesi

Gordion Tarım Üniversitesi

Binasını yaparak teslim ettiğimiz yüksekokulların Üniversiteye dönüşmesini de biz sağlayacağız. Tarıma dayalı ekonomimizi GORDİON TARIM ÜNİVERSİTESİ ile taçlandıracağız.

Spor Alanları Yapımı Projesi

Mahallelerde spor tesisleri yapılacak. Polatlı Belediyesi Gençlik Spor Kulübü çok sayıda spor dalını bir araya getirecek sağlıklı bir neslin spor gereksinimlerini yerine getirecektir.

Kent Girişlerini Düzenleme Projesi

Meteoroloji’den Üçpınar’a, Basri’den Polatlı Kır Evleri’ne karayollarının her iki tarafı yeşillendirilip ışıklandırılarak çağdaş bir kent görünümüne kavuşturulacak

Kentsel Dönüşüm Projeleri

Geliştireceğimiz kentsel dönüşüm projelerini, nitelikli ve modern yaşam alanları ile mutlu, kaliteli ve güvenli bir hayat sağlamak için tasarlıyoruz.

Mahalle Konakları Ve Taziye Evleri

Her mahalleye semt konakları kuracağız. Semt konakları bünyesinde; Tahakkuk ve ödeme merkezi, Sosyal işler birimi, Oyun parkları, Spor alanları. Mahalle sakinlerinin taziyeleri kabul edebileceği, mevlit okutabileceği, taziye yemeklerinin verilebileceği, çocuklarının doğum günlerini kutlayabileceği, sivil toplum kuruluşlarının konferans ve seminerler düzenleyebileceği çok amaçlı salonlar.

Polatlı Konser Alanı Projesi

Şehitlik kaşında üniversitenin yanında bulunan alan konser ve sanatsal çalışmaların yapılabileceği otantik yapı ile bütünleştirilip Polatlılıların kullanımına sunulacaktır.

Polatlı Kentpark

KENTPARK Doğal Yaşam Alanı’nda; eğitim kültür amaçlı bölümler, sosyal kültürel amaçlı kullanım alanları, rehabilitasyon ve aktif alanlar, tema bahçeleri, bitki sergileri, doğa yürüyüş yolu bulunacak sadece ilçemiz için değil çevre yerleşim merkezleri için de bir cazibe merkezi olacaktır.

Polatlı’da Yeşil Kuşak

İlçemizde oluşturacağımız yeşil kuşak E-90 karayolunun güneyinde geçici terminal binasından başlayarak Sanayi arkasına kadar olan alana nefes aldıracak.

Güzel Sanatlar Atölye- Sergi Salonu Projesi;

Polatlı’nın sanatla anılması amacıyla DDY tesislerinden belediyemize intikal eden merkezi yapılardan birisi sanat evi haline dönüştürülecektir.

Çocuk Kreş Ve Gündüz Bakımevi;

Bir kadının, yaşadığı toplum için verimli bir birey olabilmesi, üreten konuma geçebilmesinin ilk adımı, çocuğunu bırakabileceği emin bir yer olduğundan şüphe duymamasından geçer.fikriyle bu projeyi hayata geçireceğiz

Çocuk Etkinlik Merkezi;

Çocuklarımızın yaratıcılığını geliştiren, eğitimi ve eğlenceyi bir araya getirecek çalışmalar eşliğinde eşsiz bir deneyim imkânı sunacağız.

Trafik Eğitim Parkları

Trafik Eğitim Parkı tamamlandığında çocuklara, yaya ve araç trafiği hakkında uzman eğitmenler tarafından eğitimler verilecek. Oluşturulan sinevizyon odasında teorik bilgiler verilecek, ardından da çocukların pratik yapma şansı yakalayacak

Kadın Yaşam Evleri

Ekonomik özgürlüğü olmayan ve kimsesiz kadınlarımız için “Kadın Yaşam

Evleri” oluşturulacak,

Aile Sağlık Merkezleri

Mahallelerimize Aile Sağlık Merkezleri açacağız. Böylece ilk adım sağlık hizmetlerini vatandaşlarımızın ayağına götürmüş olacağız. Aile Sağlık Merkezlerine çok yoğun nüfusun yaşadığı Şehitlik, Şentepe ve Yenimahalle’den başlayacağız.

Üretici Pazarı Projesi

Merkez pazar yerinde Polatlılı hanımların el emeği göz nuruyla hazırladıkları el işlerinin değerlendirilmesine yardımcı olmak amacıyla ürettikleri el ürünlerinin satışı için stantlar kurulacaktır. Organik tarım desteklenecektir

Polatlı, Tarih Ve Kültür Turizmi

Gordion antik kenti çevresinde bulunan Polatlı Belediyesine ait arsa üzerinde çeşitli sosyal tesisler yaparak tarih ve kültür turizmini yaygınlaştıracağız. Polatlı’nın kurtuluştan kuruluşa giden yoldaki öyküsünü tarih ve kültür turizmi ile birleştirerek tüm ülkemizin tanımasını sağlayacağız.

Kamyon Garajı

İlçemizdeki 800’e yakın kamyoncu ve nakliyeci esnafının akaçlarını park etmek için kullanacakları bir kamyon garajını ilçemize kazandıracağız. Minibüsçü esnaflarımızın araçlarının bakımlarını yapılabileceği, dinlenebilecekleri alanı olan minibüs park alanlarını minibüsçü esnafımızın yararına sunacağız.

Halksüt

İlçemizde halkın sağlıklı ve ekonomik besin ihtiyacını karşılama amacının ilk adımı olarak başlatacağımız proje “BAKKALDA SÜT VAR” sloganıyla yaşama geçireceğimiz HALKSÜT projesi olacak.

Polatlı Besi Organize Sanayi Bölgesi

İlçemizde ve bölgedeki canlı hayvan potansiyelini modern bir besicilik anlayışı ile ekonomiye kazandıracağız.

Et Entegre Tesisi

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacağımız Et ve Süt Entegre tesis projesi Polatlı ekonomisine katkı sağlayacak ve bölge insanlarımıza iş imkanı yaratacaktır.

Gençlere Destek, Eğitime Destek

Polatlı Belediyesi olarak, ilk, ortaokul ve lise öğrencilerimizin ders ve ödevlerinde katkı vereceğimiz Sosyal Etkinlik merkezini öğrencilerimiz lehine geliştireceğiz.

Yeni Ticaret Merkezleri

Trafik ve otopark sorunlarının olmadığı yeni ticaret merkezlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni iş merkezleri için ticari alanlar, kentin gelişim akslarını göz önüne alarak, trafik sorunu yaşanmayacak bölgelerde, oluşturulacak

YARIM KALAN PROJELERİ BİZ TAMAMLAYACAĞIZ

Eski terminal binası yerine planlanan belediye hizmet binası, Polatlı Belediyesi tarafından yapımına başlanılmış, fakat yapımı durmuş olan, Atatürk caddesindeki, Elektrik kurumunun karşısında yapılan yapı tamamlanacak, Otopark yapılmak üzere başlatılan ve bitirilemeyen yapı, Şehitlikte Eski hastane yolu üzerinde Kültür Merkezi olarak inşaatına başlanmış yıllardan beri bitirilemeyen tesisler en kısa zamanda tamamlanarak Polatlılıların hizmetine sunulacaktır.

TARIMSAL PROJELER

İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat odası işbirliği ile kırsal mahallelerimizde tarlalarımızda taş toplama hizmeti gibi işlemleri gerçekleştireceğiz. Tarımsal eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin de verileceği çok amaçlı tesis yapacağız. Kırsal mahallelerimizde ürün deposu yapmak isteyen çiftçilerimize karşılıksız tip proje desteği vereceğiz. Hububat, kuru soğan ve kırmızı et üreticilerimiz ile işbirliği içerisinde ortak projeler gerçekleştireceğiz. Bu konuda Polatlı Ticaret Borsası ile yakın işbirliği içinde olacağız. İlçemiz sınırları içinde üretilen tüm tarımsal ve hayvansal ürünlerin internet aracılığı ile ülke çapında tanıtılması ve pazarlanması için Polatlı Belediyesi olarak gereken katkıyı sağlayacağız.

SOSYAL PROJELER

Ulaşım Hizmeti

İlçemizdeki kenar mahallerimizden şehir merkezine ve hastaneye ulaşım için ring seferleri düzenlenecek vatandaşlarımızın ulaşımlarına katkı sağlanacaktır. Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşımı kolaylaştırıcı önlemler alınacak, mesai saatleri içerisinde ring seferler düzenlenecektir.

Hemşehri Kart

Göreve gelir gelmez belediye içerisinde gereksiz harcamaları azaltarak yapacağımız tasarruf ile elde ettiğimiz kaynağı halka aktaracağız.

Yeşil Polatlı

Yeni Doğanlar Ağaçlandırma Alanı: Hayata merhaba diyen miniklerimiz adına ailelerinin ağaç dikmelerini ve bu ağaçların büyüdüğüne şahit olmalarını sağlayarak ağaç sevgisini küçük yaştan itibaren oluşturacağız. Evlenen Çiftler Ağaçlandırma Alanı: Yeni evlenenlerin ortak birer ağaç dikecekleri bir sahada da evliliklerini ölümsüzleştirmeleri için güzel bir fırsat yaratacağız her evlenen çiftin adına dikilmiş ağaçları olmasını sağlayacağız. Vefat Edenler Ağaçlandırma Alanı: Ebediyete intikal etmiş sevdiklerinin adını ölümsüzleştirmeleri için ayrılacak bir ağaçlandırma sahasında kişilerin anılarını yaşatmaları için fırsat yaratacağız.

Köy Koruluğu Alanı: Kırsal mahallelerimizde köy koruluğunun kurulmasına yardımcı olacağız.

Semt Ofisleri

Semt ofisleri vasıtasıyla vatandaşa yerinde hizmetin götürülmesi sağlanacaktır. İlk olarak Polatlı Belediye binası hizmet binası olarak yeniden kurgulanacak ve Polatlı halkına bu suretle daha geniş hizmet sunmaya devam edecektir.

Belediye Bizim

Yerel yönetimimiz süresince Polatlı, Polatlı’da yaşayanlar tarafından yönetilecek. Halk Meclisleri kanalıyla ilçenin nabzını tutacak olan yönetimiz, katılımcı yönetim anlayışını ilçemizdeki her sokağa ulaştıracaktır.

Başkan Mahallenizde Programı

Belediye Başkanı mahalle halkının sorunlarını kendi mahallelerinde görmek ve dinlemek amacıyla “Başkan Mahallenizde” etkinliği uygulamaya geçirilecek,

Cami ve okul temizliği projesi

Polatlı Belediyesi, eğitim-öğretim yılının başlangıcı ve yarıyıl tatiliyle yılda iki kez olmak üzere okulların, belirli aralıklarla da camilerin temizliğini yapacaktır. Bu yerlere özel bir ilgi gösterilecektir.

Yaşlılarla İletişim Projesi

Polatlı Belediyesi mücavir alan sınırları içindeki mahallelerde ikamet eden, eşiyle veya yalnız yaşayan, 65 ve üzeri yaştaki kişiler olarak belirlenecek. Ev ziyaretleriyle, projeye uygun yaşlılar mahalle sosyal çalışmacıları tarafından tespit edilerek, projeye aday yaşlılara doktor, hemşire ve sosyal çalışmacıdan oluşan bir ekiple ziyaretler düzenlenecek.

Yoksul Vatandaşlar İçin Sosyal Sorumluluk

Kent merkezindeki yoksul vatandaşların ihtiyaçları tespit edilerek hepsine yardımcı olunmaya devam edilecek, özellikle yapılan ayni yardımların hakça ihtiyacı olan herkese ulaştırılması sağlanacaktır.

Engelli Vatandaşlarımıza Sevgi Desteği Projesi

Polatlı Belediyesi engelli vatandaşlarımız için “Engelli İletişim Merkezi” kurulacak,

Genç Projebank

Bu projeyle gençlerin hem proje oluşturmak hem de bu projeleri hayata geçirmek konusunda deneyim kazanmaları, ürettikleri projelere destek bulabildikleri için yaşadıkları yerelde söz sahibi olmaları hedeflenmiştir.

Gençlik Danışma Destek Merkezi (GDDM)

Polatlı Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda gençlere ve ailelerine yönelik danışmanlık hizmeti vermek amacıyla toplum temelli müdahale merkezi olan Gençlik Danışma Destek Merkezi’ni oluşturacaktır. GDDM genel amaç olarak madde kullanan, evden kaçan, şiddet ve suç eğilimi olan risk altındaki çocuklara ve ailelerine yönelik birincil ve ikincil önleme hizmeti verecektir.

Çözüm Ve İstihdam Masası

Sanayici ve esnaflarımızın ara eleman ihtiyaçlarını gidermek için Mesleki ve Teknik Eğitim kurslarını sürekli hale getirerek gençlerimize iş, sanayicimize ara elemanlar kazandıracağız.

İlçemizde yaşayan işsiz genç kız ve ev kadınlarını uygulamalı eğitim merkezlerimizde eğitip, meslek edindirerek evde çocuk bakımı ve eğitimi alanındaki mevcut nitelikli personel açığının ortadan kalkmasına katkı sağlayacağız.

Mahalle Meclisleri

Mahallelerin öncelikli sorunları ve ihtiyaçlarının belirlenmesinden danışmanlık hizmetlerine; kadınlar, gençler, çocuklar, yaşlılar ve engellilere kadar uzanan bir çerçevede hizmet sunacak “Mahalle Meclisi”, mahallelerde kentsel yaşamı ilgilendiren her alanda etkinlik gösterecektir.

Muhtarlar Masası

Polatlı’da muhtarlarımızın talep ve şikayetlerini ilgili mercilere ulaştırılması amacı ile Muhtarlar masası kurulacaktır.