Ana sayfa GÜNDEM Topçu Okulunda Yemin ve Diploma Heyecanı

Topçu Okulunda Yemin ve Diploma Heyecanı

963
0

Meslek kurasına tabi Asteğmenler ant içti, diploma aldı

374.dönem meslek kurasına tabi asteğmenler, dün Topçu ve Füze Okul Komutanlığında düzenlenen törende diplomalarını aldı ve yemin etti. Törende asker ailelerinin arasında Yalova Valisi Muammer Erol da yer aldı.

Topçu ve Füze Okulunda gerçekleştirilen törende 374.dönem meslek kurasına tabi asteğmenler, diploma ve yemin töreni heyecanı yaşandı. Törene katılan 511 asteğmen yemin etti ve diplomasını aldı. Törene; Yalova Valisi Muammer Erol, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş, Tarım ve Orman Bakan Danışmanı Nurettin Taş, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İstiklal Madalyalılar ve Gaziler, Askeri Erkan ve asker aileleri katıldı. Yalova Valisi Muammer Ateş, Vatani görevini Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yerine getiren oğlu için Polatlı’ya geldi, Topçu Okulundaki bu gurur tablosuna şahit oldu.

511 asteğmen yemin etti ve diplomasını aldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, Sancağın tanıtılması, Yemin töreni ve konuşmaların ardından, Asteğmen adayları dönem birincisi tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı. Ardından Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan tarafından, derece ile mezun olan meslek kurasına tabi Asteğmen adaylarına ödülleri verildi. Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, tören konuşması yaptı. Sonrasında Topçu Marşının okunması ve Tören geçişi ile Yemin Töreni sona erdi. Tören sonunda askerler, aileleri ile bir araya gelerek özlem giderdi.

Mehmetçik Babalarına ödül verildi

Törende oğlu ile aynı yerde vatani görevini yapan Mehmetçik babalarına Tuğgeneral Ağırcan tarafından ödül verildi. Topçu Asteğmen İzzet Yıldız’ın babası İzzet Yıldız vatani görevini 1980-81 yılları arasında, Topçu Asteğmen Hakan Doğan’ın babası Mehmet Doğan vatani görevini 1991-92 yılları arasında, Topçu Asteğmen Emre Öcal’ın babası İbrahim Öcal vatani görevini 1986-87 yılları arasında, Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yaptı.

Ağırcan: “Kahraman arkadaşlarımızı gönülden kutluyorum”

Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, tören konuşmasında şunları söyledi: “Bağımsızlığımızın simgesi bayrağımız ve sancağımızın gölgesinde biraz önce şevk ve heyecan içerisinde inanç ve gururla askerlik yemini eden vatan evlatlarımız şanlı Türk Ordusu saflarına katılmış bulunmaktadır. Kahraman arkadaşlarımızı gönülden kutluyorum. Bu katılımın silahlı kuvvetlerimize, milletimize, kahraman arkadaşlarımıza ve siz değerli ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Kutsal askerlik görevi ancak istek, üstün cesaret, fedakarlık, dürüstlük ve mutlak itaatle yerine getirilebilir. Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü, cumhuriyetin temel niteliklerini canınız pahasına her ortamda koruyunuz.”

“Yeminine bağlılık Türk Milletinin en yüksek vasfıdır”

“Yemininiz şerefinizdir. Yeminine bağlılık Türk Milletinin en yüksek vasfıdır. Yemininize sadık kalacağınıza, iyi bir asker olacağınızdan ve iyi bir vatandaş olacağınızdan hiç bir şüphemiz yoktur. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Kıymetli misafirler, saygı değer anne ve babalar büyük bir emekle ve fedakarlıklarla yetiştirdiğiniz değerli evlatlarınızla gurur duymak ve övünmek sizlerin en doğal hakkıdır. Her anne ve baba oğlunun askerlik yaptığını görmek ve bununla övünmek ister. Bu vesileyle sizleri de gönülden kutluyorum. Vatanımız ve ulusumuz için hizmetlerin en kutsalını yapan yiğit evlatlarımız yüce Türk Milletimizin gurur kaynağıdır.”

“Türk silahlı kuvvetleri Türk ulusunun gururu ve göz bebeğidir”

“Vatana hizmet için her türlü görevi yapmaya hazır güçlü ve cesur evlatlarımızla bizler de gurur duyuyoruz. Türk silahlı kuvvetleri Türk ulusunun gururu ve göz bebeğidir. Ordumuz esas gücünü Türk Milletinin vatan sevgisiyle bizlere duyduğu güven oluşturmaktadır. Bu duygularla sizlere bir kez daha sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Kahraman evlatlarımızı eğiten Topçu ve füze okulu komutanlığının fedakar personeli; bugün yemin ederek Türk silahlı kuvvetlerinin saflarına katılan arkadaşlarımızın, katılışından bugüne kadar gösterdiğiniz ilgi, sevgi ve şefkat ile onların en iyi şekilde yetiştirmek için yaptığınız özenli çalışmalar her türlü takdirin üzerindedir. Kıymetli arkadaşlar, aziz Türk Milletinin değerli evlatları, sizler Ebedi Baş Komutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyanın hiç bir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz daha sağlam bir askere rastlanmamıştır, sözlerini tarif ettiği ve onurlandırdığı askerlersiniz. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken başta Ebedi Baş Komutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, yaşayan gazilerimiz ile vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için mücadelelerini kahramanca sürdüren değerli silah arkadaşlarımızı şükran duygularıyla anıyorum.  Sevgili arkadaşlar; etmiş olduğunuz yeminin, size, ailelerinize, milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, hepinize yolunuz ve bahtınız açık olsun diyorum.”

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya youtube.com/İstiklalGazetesi kanalından izleyebilirsiniz)