Ana sayfa GÜNDEM “10 Adımda Marka Şehir” Polatlı’ya Ne Kazandıracak?

“10 Adımda Marka Şehir” Polatlı’ya Ne Kazandıracak?

669
0

Başkan Yıldızkaya “10 Adımda Marka Şehir” Hedefine Emin Adımlarla Yürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’nın ortak adayı olarak belirlenen Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya seçim çalışmalarına dolu dizgin devam ediyor. 

Geçtiğimiz seçim döneminde verdiği sözleri bir bir yerine getirerek Polatlı Belediyesi tarihinde en çok projeye imza atan Başkan Mürsel Yıldızkaya; ‘Gönül Sohbetleri’ adıyla gerçekleştirdiği toplantılarda ve gün boyu devam eden esnaf gezilerinde vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. 2014 yılından bu yana başlattığı sosyal belediyecilik anlayışıyla ‘halkın içindeki başkan’ ve ‘vatandaşa dokunan başkan’ olarak anılan Başkan Yıldızkaya; ziyaretlerinde geride kalan beş yılda Polatlı’ya kazandırdığı prestijli projeleri anlatırken, gelecek dönem için de Marka Şehir Polatlı’nın sözünü veriyor. Gelecek beş yıla dair hazırladığı ’10 Adımda Marka Şehir Polatlı’ projeleri yalnızca Polatlı halkından değil çevre il ve ilçelerden de büyük takdir toplayan Başkan Yıldızkaya; gezilerine ara vermeden devam ederken, hemşehrileriyle kurduğu gönül bağını daha da güçlendiriyor.

10 Adımda Marka Şehir Polatlı’ya Ne Kazandıracak?

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından 2019 – 2024 yılları arasında Polatlı’yı Marka Şehir yapmak, aynı zamanda belediyecilik hizmetlerini bir üst seviyeye çıkarmak için hazırlanan ve Başkan Yıldızkaya’nın belediyecilik vizyonunun kanıtı niteliğinde olan ’10 Adımda  Marka Şehir Polatlı’ projeleri açıklandığı günden bu yana vatandaşlardan büyük takdir görüyor. Polatlılı vatandaşlar ‘Sözünü Tutan Başkan’ olarak anılan Başkan Yıldızkaya’nın 10 Adımda Marka Şehir Polatlı projelerini de bir bir yerine getireceğine gönülden inanıyor.

Polatlı’yı belediyecilik hizmetleri konusunda çağ atlatacak olan ve her birinin içeriğinde bir çok farklı proje bulunan on maddeden oluşan prestijli çalışma şu başlıklardan meydana geliyor;

1 – TRAFİK

ULAŞIM MASTER PLANI İLE TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Öncelikli olarak hazırlanan Ulaşım Master Planı ile trafiğe kapalı güzergâhlar oluşturulacak. Atatürk Caddesi’nde yapımı hızla devam eden Çok Katlı Asansörlü Otopark İlkbahar’da hizmete açılacak; Öğretmen evi karşısında Selçuk Caddesi’nde ikinci bir otoparkın inşaatına başlanacak. Şentepe, Gülveren, Esentepe, Yenimahalle ve İstiklal Mahallelerinin yer aldığı şehrin güney cephesi için hazırlanan Kent Planı ile Belediye Hizmet Binası, Aile Yaşam Merkezi ve Sosyal Donatı Alanları inşa edilecek. İkinci bir Şehir Merkezi oluşturularak trafik yoğunluğu rahatlatılacak. Bu bölgede bulunan Şehir Stadyumu’nun şehrin dışında uygun bir bölgeye taşınmasıyla açılacak olan yeni alana prestijli bir Kent Meydanı inşa edilecek.

 2 – İŞSİZLİK

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILIYOR

Geçtiğimiz beş yılda Başkan Yıldızkaya’nın kurduğu İstihdam Merkezi tarafından yapılan sistemli ve programlı çalışma neticesinde 7000’den fazla vatandaşın iş sahibi olması sağlanarak  ‘’5 yılda 5000 İstihdam’’ hedefi başarıyla tamamlandı. Organize Sanayi Bölgeleri ile imzalanan protokollerle vatandaşların birçok fabrikada istihdam edilmelerini sağlandı. Ayrıca KOSGEB ile imzalanan protokol neticesinde 5 yıl boyunca binlerce vatandaşın kendi işlerini kurmaları sağlandı.  Önümüzdeki 5 yılda konulan yeni hedefle; 10.000 vatandaşın işe yerleştirilmesi planlanıyor. Kurulacak Meslek Edindirme Merkezi (POLMEK) projesi ile birçok farklı alanda meslek kurslarının arttırılarak ev hanımları başta olmak üzere daha fazla vatandaşın sertifika sahibi olmaları, kalifiye elemanlar yetiştirerek onların işverenler ile buluşturulmaları sağlanacak. Yatırımcılara verilecek destekler ile yeni iş alanları yaratılacak. Böylece ikinci beş yıldaki çalışmalar ile şehirdeki genç işsizlik sorunu ortadan kalkacak.

3 – POLATLI ÜNİVERSİTESİ

TARIM ŞEHRİ POLATLI TARIM ÜNİVERSİTESİ’NE KAVUŞUYOR

Şehrin kuzeyinde şehitlik kaşında imar planını tamamlanan 2000 dönümlük alanda; Polatlı tarımına çağ atlatacak, çiftçilerin üretimde zirve yapmasını sağlayacak ve Polatlı’yı Türk tarımının merkezi haline getirecek bir Tarım Üniversitesi kurulacak. Bu marka üniversite bünyesinde bulunacak olan Ziraat Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Tarımsal Mekanizasyon Araştırma Merkezi, Organik Tarım ve Ürün Çeşitliliği Merkezi,  Agroekoloji (Sürdürülebilir Tarım) ve Çiftçi Eğitim Merkezi ile Anadolu Bozkırının Parlayan Yıldızı Polatlı’yı tarımın başkenti yapacak.

4 – YEŞİL KORDON

POLATLI BİR AVRUPA KENTİ GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞUYOR

Şehrin içerisinden geçen demir yolunu mevcut Hızlı Tren hattı paraleline taşıyarak burada boşalan alana; Polatlı’nın doğu ve batı yönünde yer alacak şekilde; içerisinde çok amaçlı yürüyüş yolları, bisiklet yolları, kitap kafeler, dinlenme, oyun ve spor alanlarını barındıran bir yeşil kordon oluşturulacak. Tarihi kafeleri, antika vagonlardan oluşan sokak kütüphaneleri, yerel esnafın satış yapacağı mini büfeleri ve estetik mimarisi ile şehrin dokusuna uygun olarak planlanan devasa alan çarşı merkezine nefes aldırarak Polatlı’nın göz bebeği haline gelecek. Böylece şehrin ortasında büyük bir alanı işgal eden demir yolu hattı gidecek, yerine nezih, ferah, aydınlık ve yeşil bir yaşam alanı gelecek.

5 – TARİH TURİZMİ

İKİNCİ SAFHA BAŞLIYOR ‘DÜNYA POLATLI’YI TANIYACAK’

2014 yılında kurulan Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) ile Şehitler Diyarı Polatlı için tarih turizmi alanında çok büyük atılımlar yapıldı. Frigler’den Cumhuriyete Yolculuk adıyla düzenlenen Balon turlarıyla tarihi alanlarda binlerce misafir ağırlandı, Polatlı’nın adını tüm Türkiye duydu. Gordion Antik Kenti ve Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği alanlarda on binlerce ziyaretçiye şüheda kanıyla sulanan toprakların önemi anlatıldı. Tarih turizmi alanında hazırlanan temel üzerine tüm dünyanın tanıdığı, yerli ve yabancı turist akınına uğrayacak bir Polatlı için ikinci safhaya geçilecek. Yalnızca şehrin değil başkent Ankara’nın ve Anadolu tarihinin en önemli mirasları arasında yer alan Sakarya Meydan Muharebesi ve Gordion Antik Kenti, Polatlı’nın marka kent olma yolundaki kilometre taşları olacak. UNESCO Dünya Mirası asıl listesine girerek dünya tarih literatürüne kazandırılacak olan Frig Medeniyeti’nin merkezi Antik Gordion Kenti ve kurulacak Şehir Tarih Müzesi ile 5 yılda 500.000 ziyaretçi tarihi alanlarda ağırlanacak.

6 – YEŞİL POLATLI

NEFES ALAN YEŞİL BİR POLATLI İÇİN

Başkan Yıldızkaya göreve geldiği günden bu yana şehrin yüz ölçümüne oranla metrekare başına düşen yeşil alan miktarını arttırarak; daha yeşil ve nefes alan bir Polatlı için önemli adımlar attı. Hizmete açtığı mesire alanları, yürüyüş yolları ve prestijli parklar ile ferah ve nefes alan bir Polatlı hayalinde önemli yol kat etti. Önümüzdeki beş yıldaki ilk hedef olarak Polatlı’nın akciğerleri niteliğinde olacak ve 500.000 ağaca ev sahipliği yapacak olan Kent Ormanı projesi hayata geçirilecek. Şehir merkezinin yakınında organik bir köy inşa edilerek, bir çok bitki türünün topraklarımızla buluşması sağlanacak. Çocuk Köyü projesi ile çocukların doğayla iç içe büyümeleri sağlanarak, yeşile duyarlı nesillerin yetişmesine katkı sağlanacak. Şentepe Mahallesi Çakmak Kışlasının bulunduğu alana Büyükşehir Belediyesi ile müştereken bölgemize örnek teşkil edecek bir Millet Bahçesi kurulacak. İçerisinde Arazi formuna uygun bitkiler, oyun alanları, çocuk parkları, kafeler, restoranlar, sergi alanları, bisiklet yolları, yürüyüş yolları ve Biyolojik gölet bulunacak. Şehitlik Anıtının bulunduğu 384.000 metrekare alandaki düzenlemelerle, içerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, kent mobilyaları bulunan aydınlatılmış güvenli bir yeşil alan oluşturulacak. Ayrıca tasarımı tamamlanan, Polatlı’nın ilk Açık Hava Ahşap Sanatları Müzesi hizmete açılacak. Polatlı, yeşilin sanatla buluştuğu marka bir kent olacak.

7 – YENİLENEBİLİR ENERJİ

YENİLENEBİLİR ENERJİYLE KENDİ KENDİNE YETEN BİR ŞEHİR

Belediyeye ait tarıma elverişli olmayan arsalara Güneş Enerjisi Tarlası kurularak; kendi kendine yetebilen ve doğaya zarar vermeyen yenilenebilir enerjiden yararlanılacak. Böylece birimlerin yıllık enerji tüketimi karşılanılacak. Enerjiye harcanan kaynaklar üretime yönlendirerek, bölgede yetişen tarımsal ürünlere katma değer kazandıracak bir kurutma, ayrıştırma ve paketleme tesisi kurulacak. Polatlı’da üretim yapan Büyükbaş Hayvan tesisleriyle koordineli olarak kurulacak Biyogaz Enerji Dönüşüm Santrali sayesinde hayvan atıklarının geri dönüşüme kazandırılması sağlanacak. Böylece yeni istihdam sahaları oluşturulurken, şehirdeki atık dönüşümününden ortaya çıkan enerjiden önemli bir gelir elde edilecek. Tespit edilen hava akım alanlarının üzerine rüzgâr gülleri inşa edilerek, şehir aydınlatmalarının maliyeti büyük oranda yenilenebilir ve temiz enerji kaynağından karşılanacak.

8 – SOSYAL YAŞAM SEFERBERLİĞİ

EĞİTİM, KÜLTÜR – SANAT VE SOSYAL YAŞAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILACAK

İkinci beş yıllık çalışma döneminde Polatlı’da eğitim, sanat ve sosyal yaşam alanlarında birçok ilke imza atılacak. Halen 650 öğrenciye ücretsiz eğitim desteği verilen Etüt Merkezlerinin sayısı arttırılacak.  Şentepe Mahallesi’nde bulunan Makine İkmal Müdürlüğü şehir dışına çıkarılarak boşalan alana içerisinde; Kapalı Yüzme Havuzu, Türk hamamı, şehir kütüphanesi, spor salonları, çocuk oyun alanları, toplantı salonu ve yapay buz pisti bulunan çok amaçlı ve prestijli bir Aile Yaşam Merkezi yapılacak. Şehrin bir çok noktasına Modern Semt Pazarları inşa edilecek. Devasa bir eğlence merkezi haline getirilecek olan kalıcı lunaparkla, Türkiye’nin dört bir yanına düzenlenecek kültür gezileriyle ve geleneksel kucaklaşmalara sahne olacak komşuluk günleriyle Polatlı eğitim, kültür – sanat ve sosyal yaşam konusunda bir çok ilki yaşayacak.

9 – GÜVENLİ ŞEHİR

GÜVEN VE HUZUR ŞEHRİ POLATLI

Yapılacak aydınlatma çalışmalarıyla Polatlı ışıl ışıl, aydınlık, ferah, nezih ve güvenli bir şehir haline getirilecek, karanlık sokak kalmayacak. Vatandaşların günün her saatinde huzurla vakit geçirebileceği güvenli yaşam alanları ve parklar oluşturulacak. Köyler kamera takip sistemleri ile donatılarak daha güvenli hale getirilecek.

10 – ULAŞIM VE KIRSAL KALKINMA

 ASFALTSIZ YOL KALMAYACAK

Başkan Yıldızkaya tarafından belediyeye ait yeni bir Asfalt Plant tesisi kurulacak. Asfaltsız yol kalmayacak. Polatlı kendi asfaltını kendisi üretecek, bütün yollar baştan sona yenilenecek. Başkent Ankara’nın kullandığı içme suyunun Polatlı’ya getirilmesi için çalışılacak. Muhtarlıklar Müdürlüğü belediye araç filosuna alınacak yeni iş makineleri ile daha aktif ve dinamik hale getirilerek; köylere ayrım gözetmeksizin hizmetin en kolay yoldan ulaştırılması sağlanacak. Köylere kuzey ve güney hattında kurulacak iki ayrı birimle daha hızlı hizmet götürülecek. İhtiyaç duyulan köylere yeni mahalle konakları yapılacak.