Ana sayfa GÜNDEM Dereköy: “Hocalı şehitlerimizi rahmetle anıyoruz”

Dereköy: “Hocalı şehitlerimizi rahmetle anıyoruz”

504
0

Tarihin Karanlık Gecesi; Hocalı Katliamı

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, Hocalı katliamının 27.yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayımladı.

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, 1992 yılında 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Azerbaycan’ın Hocalı kasabında yapılan katliamın yıl dönümü nedeniyle anma mesajı yayımladı. 936 km2’lik alana sahip ve 2605 aileden ibaret 11.356 kişinin yaşadığı Hocalı kasabası 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece bölgedeki 366. Alayın da desteğiyle önce giriş ve çıkışının kapatıldığı Hocalı kasabasında Azerbaycan resmi kaynaklarına göre 83 çocuk 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişi şehit edilmiş, 487 kişi ise ağır yaralanmıştı.

“Her 8 kişiden 1’i göçmen durumundadır”

Başkan Dereköy, mesajında şunları söyledi: “İnsanlık tarihi Müslümanları ve Türkleri hedef alan soykırımlarla doludur. Söz konusu bu kıyımların tarihi Osmanlı İmparatorluğunun duraklama döneminde başlamış ve teknolojik gelişmenin de etkisiyle Müslümanları ve Türkleri hedef alan soykırımlar daha da korkunç boyutlara ulaşmıştır. Viyana’da, Mora’da, Tripolice’de, Bosna’da ve Hocalı’da soykırıma uğrayan Türkler ve Müslümanlar olmuştur. 1988 yılında başlayan Azerbaycan-Ermenistan savaşında Azerbaycan topraklarının %20’si işgale uğramış ve nüfusu 8 milyon olan Azerbaycan’da 1 milyondan fazla insan yani her 8 kişiden 1’i göçmen durumundadır.”

“613 kişi şehit edilmiş, 487 kişi ise ağır yaralanmıştır”

“Yukarı Karabağ’da stratejik açıdan önemli olan Hocalı Köyü Ermenistan Silahlı Kuvvetleri için askeri bir hedef niteliğindeydi. Ayrıca Karabağ’daki tek havaalanı Hocalı Şubatın ikinci yarısından itibaren Hocalı, Ermeni silahlı birliklerinin ablukasına alınmış ve her gün toplarla, ağır makineli silahlarla bombalanmıştır. 936 km2’lik alana sahip ve 2605 aileden ibaret 11.356 kişinin yaşadığı Hocalı kasabası 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece bölgedeki 366. Alayın da desteğiyle önce giriş ve çıkışının kapatıldığı Hocalı kasabasında Azerbaycan resmi kaynaklarına göre 83 çocuk 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişi şehit edilmiş, 487 kişi ise ağır yaralanmıştır. Azerbaycan silahlı kuvvetleri Hocalı halkına yardım edemedi, hatta uzun süre cesetlerin alınması bile mümkün olmadı. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, kulakları, burunları ve kafaları ile vücutlarının çeşitli uzuvlarının kesildiği görülmüştür. Aynı vahşet hamile kadınlar ve çocuklara bile yapılmıştır. Hocalı şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”