Ana sayfa GÜNDEM PAL Kariyer Günlerinde; Hava ve Deniz Subaylığı

PAL Kariyer Günlerinde; Hava ve Deniz Subaylığı

1248
0

Kariyer Günlerinin son konukları Yüzbaşılar oldu

Polatlı Anadolu Lisesi Kariyer Günleri Programının son konukları, okulun mezunlarından Deniz Yüzbaşı Sinem Tuğral Kurultay ve Pilot Yüzbaşı Onur Çalışkan oldu.

Polatlı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (PALMED) ve Polatlı Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri” programları sona erdi. Programın son konukları okulun mezunlarından, Deniz Yüzbaşı Sinem Tuğral Kurultay ve Pilot Yüzbaşı Onur Çalışkan oldu. Mesleğinin tanımı, görevleri, sorumlulukları yönünde bilgi veren Kurultay ve Çalışkan, söyleşinin sonunda öğrenciler ile sohbet ederek sorularını yanıtladılar. Konferansa 11-12.sınıf öğrencilerinin yanı sıra, Polatlı Anadolu Lisesi Müdürü Bülent Kırpık, Polatlı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (PALMED) Başkanı Tamer Taymaz ve öğretmenler katıldı. Bu yıl altıncısı düzenlenen PAL Kariyer günü programı, Hava ve Deniz Subaylığı mesleğinin tanıtılması ile sona erdi.

Çalışkan, askeri ve sivil havacılık tecrübelerini anlattı

Pilot Onur Çalışkan, Pilotluk mesleğini nasıl seçtiğini anlattı. Çocukluğundan beri Pilot olmak istediğini belirten Çalışkan, 2002 yılında Polatlı Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra Hava Harp Okulu sınavlarını kazanmış. Zorlu bir eğitimin ardından İzmir Çiğli’de Pilotaj eğitimi alan Çalışkan eğitimlerini tamamlamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinde pilot olarak görev yapmaya başladı. 2009-2015 yılları arasında nakliye pilotu olarak görev yapan Çalışkan, 2015 yılında sivil havacılıkta meslek hayatına devam etti, daha sonra yeniden Pilot Yüzbaşılık görevine geri döndü. Pilot Çalışkan, programın devamında PAL Öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Mülakat aşamalarından meslekte yaşanabilecek zorluklara kadar pek çok soruları yanıtlayan Çalışkan, Pilotluğun genel olarak güzel ve tercih edilebilir bir meslek olduğunu söyledi. Öğrencilerin pilotluk hakkında en çok merak ettiği ise pilot maaşları oldu. Çalışkan öğrencilerin bu sorusunu da cevapladı ve pilot maaşlarını duyan öğrenciler, pilotluk mesleğine daha sıcak bakmaya başladı.

Deniz Yüzbaşı Sinem Tuğral Kurultay, Deniz subaylığını anlattı

Kendisi de bir asker kızı olan Deniz Yüzbaşı Sinem Tuğral Kurultay, Deniz Harp Okuluna girmek için nasıl bir tempoda ders çalışılması gerektiğini ve harp okulundaki eğitim sürecini anlattı. Severek yapılması gereken bir meslek olduğunun altını çizen Kurultay, lisenin ilk yıllarından itibaren subay olmak istediğini söyledi. Kurultay daha sonra savaş gemileri, gemideki görev ve sorumluluklar ile bayan subay olmanın artıları ve eksilerini anlattı. Kurultay daha sonra öğrencilerin Deniz Subaylığı hakkında merak ettiği soruları cevapladı.