Ana sayfa GÜNDEM PAL Kariyer Günlerinde; “Harita Mühendisliği”

PAL Kariyer Günlerinde; “Harita Mühendisliği”

559
0

PAL Öğrencilerine Harita Mühendisliği anlatıldı

Polatlı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (PALMED) ve Polatlı Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri” programı dün “Harita Mühendisliği” mesleği ile devam etti.

Polatlı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (PALMED) ve Polatlı Anadolu Lisesi tarafından öğrencilerine yönelik meslek seçiminin önemi seçtikleri mesleklerin zorluk ve kolaylıklarını daha iyi anlamaları amacıyla düzenlenen ve geleneksel hale gelen kariyer günleri programının dünkü konuğu Bolsu Mühendislikten Harita Mühendisi Tamer Taymaz oldu. Taymaz, Polatlı Anadolu Lisesi 12.sınıf öğrencilerine Harita Mühendisliğinde görevler, çalışma alanları, kullanılan makineler ve mesleğin avantajları ile zorluklarını anlattı. Taymaz, öncelikle öğrencilere kullanılan harita çeşitlerini, örnek çalışmaları ve çalışma alanlarını fotoğraflar üzerinde anlattı. Taymaz daha sonra öğrencilerin harita mühendisliği hakkında merak ettikleri soruları cevapladı.

Harita mühendisliğinin ne olduğu öğrencilere anlatıldı

Taymaz’ın harita mühendisliği hakkında verdiği bazı bilgiler şöyle: “Yüksek bir tepede veya yerde ya da suda çeşitli aletlerle ölçümler yapıyorsunuz. Tarihi yapılar da dahil olmak üzere çeşitli birçok alanda ölçüm yapıyorsunuz. Dağ, tepeyi komple aletin kendisi ölçer, sonrasında yapılan ölçümlere göre harita çıkarırsınız. Sizin coğrafyada kullandığınız gibi tüm düzlemlerdeyken tamamen güvenli kişilerin girdiği aklınıza gelebilecek tüm haritalar bunlar sizin gördüğünüz kayıtlardır. Yani genel olarak onları siz görürsünüz biz ise bu şekilde gösteriyoruz. Aklınıza gelebilecek tüm mesafeler bizden çıkmıştır. İmar haritaları, nerde yüksek bina olacak kaldırma kuvvetiyle buralarda jeolojik araştırma yaparlar ona göre onu çıkartıyorlar. Zemin ne kadar sağlam belirlenir, ona göre inşaatçılar bir katlı, iki katlı, üç katlı diye rapor çıkar. Tüm aklınıza gelebilecek haritalar, oluşum aşamasında hep siz varsınız. Deniz kısmında tamamen uçak kısmında uydu kısmında hep yan elemanları vardır. Genelde fotoğraf ve video çekmek için kullandığımız ve ya düğünlerde gördüğümüz drone bizde harita kısmında kullanılır. Bizimkiler biraz daha gelişmiştir. Belli bölgelere manyetik alan tanıma alanları vardır, uçaklar vardır bu şekilde.  Bu uçaklarla fotoğraflama, ortafoto dediğimiz harita, kodlama ve düzlemleme oluşturma gibi her aşamasında vardır. Hesaplamalar çok önemlidir. Örneğin Antalya’ da üç santim hatadan dolayı tramvay raydan çıkmıştır. Böyle bir hata şansı yoktur. Kaç kilometre yaptıysanız hepsini kontrol edersiniz.” Yapılan sunumda harita mühendisliğinin ne olduğu öğrencilere anlatılmasının ardından sorular yanıtlandı. Daha sonra ise coğrafi bilgi sistemlerinin ne olduğu, akıllı haritalar ve hayatımıza kattıkları kolaylıklar öğrencilere anlatıldı.