Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya: “Polatlı’ya Tarım üniversitesi ve soğan borsası kurulmalıdır”

Yıldızkaya: “Polatlı’ya Tarım üniversitesi ve soğan borsası kurulmalıdır”

194
0
PAYLAŞ

Yıldızkaya: “Polatlı ziraatın başkentidir, uygulama sahası buradadır”

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, cumartesi günü yapılan Polatlı Ziraat Odası Genel Kurulunda bir konuşma yaparak Polatlı’da bir tarım üniversitesi ve soğan borsası kurulması gerektiğini söyledi.

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, geçtiğimiz gün Polatlı Ziraat Odası Genel Kurulunda konuştu. Polatlı’nın tarım sektöründeki yeri ve öneminden bahseden Yıldızkaya, Polatlı’nın üniversite hedefinin de gerçekleştirilmesinde etkili olacak bir tarım üniversitesinin kurulması gerektiğini belirtti. Soğan konusunun ise spekülasyona açık bir konu olduğuna değinen Yıldızkaya; “Bizim üreticimiz stokçu değil. Bizim köylümüz stokçu değil.”dedi.

“Allah bize 2 milyon dönümden fazla ekilebilir arazi vermiş”

Başkan Yıldızkaya, genel kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Zekai Köseoğlu Bey’i ve onun kıymetli heyetini tebrik ediyorum, bundan sonraki süreçte de başarılarının devamını diliyorum. Polatlı ziraat Odamız, Polatlımızın en büyük sivil toplum kuruluşudur. Tabi ki burada hizmet etmek, Polatlı ve Türkiye tarımına katkı sunmak çok önemli. İnanıyorum ki bundan sonra ki dönemde odamızın önderliğinde daha güzel günlere yol alacağız. Polatlı pek çok özelliği olan bir şehir. Orman yok, deniz yok ama Allah bize 2 milyon dönümden fazla ekilebilir arazi vermiş, büyük bir tarımsal potansiyel vermiş. Polatlı, hem demiryolu hem de karayolu ulaşımında hakikaten çok ciddi bir yerimiz var. Polatlı, Üniversite şehri olma yolunda da adımlar atan bir şehir. Hepsinden önce Polatlı bir tarım şehri, üreten ve çalışan insanların şehridir. Sizler, yıllardır çalışarak Türkiye’yi besliyorsunuz.”

“Tarım Üniversitesi ile Polatlı, tarımdaki potansiyelini daha da artıracak”

“Polatlımız yıllardan beri bir Üniversite hayali peşinde koşuyor. Daha önce başlatılmış projeler var, biz devam ettirdik ama maalesef bir şekilde sonuçlandıramıyoruz. Polatlı, bu büyük potansiyeline dayalı bir Tarım Üniversitesini kurma iradesini ortaya koyar, bu konuda mesafe alabilirse; bu hem üniversite hayalimizi sonlandırarak hedefimize bizi vardırır hem de Polatlı tarımı başta olmak üzere Türk tarımına yön verir. Polatlı’da bir ziraat fakültesi olması önemlidir. Ankara’da olacağına Polatlı’da olmalıdır. Çünkü Polatlı ziraatın başkentidir, uygulama sahası buradadır. Özellikle Büyükbaş hayvancılıkta son 5-10 yılda büyük mesafe aldık, 100 bin civarında büyükbaş hayvanımız var. Polatlı’da bir veterinerlik fakültesi olması lazım, tarımsal mekanizasyon bölümleri olması lazım. Dolayısıyla bir Tarım Üniversitesi ile Polatlı, tarımdaki potansiyelini daha da artıracak. Geçen yıl açılışını yaptığımız hayvan pazarımızın hayvan üreticilerine çok büyük katkı sunduğunu, şehrimizin ekonomisine değer kattığını düşünüyorum.”

“Bizim köylümüz stokçu değil”

“Soğan konusu spekülasyona çok sebep oluyor. Tabi ki bizim üreticimiz stokçu değil. Bizim köylümüz stokçu değil. Zaten bu ürün tarladan kaldırılıp depolanarak satılıyor. Bir günde satmak da mümkün değil. Buradaki mesele üretici ile fırsatçıyı birbirinden ayırmaktır. Şu ana kadar soğanı üretip çuvallayıp satıyoruz, buna bir çözüm bulmamız lazım. Bizim soğandan katma değer üreten bir ürün elde etmemiz lazım. Bunun için de buradan hep birlikte kararlaştıralım, üreticilerimizin desteği ile hep birlikte Polatlı’da bir soğan borsası kurulmasına ön ayak olalım. Üretici bazen pazarlamakta, bazen de parasını tahsil etmekte zorlanıyor. Kurutma tesisleri vs ile hem Polatlımıza hem de Türk tarımına çok büyük katkı olabileceği kanaatini tanışıyorum.”

“Tarımda her alanda üretiyoruz, ülkemizi besliyoruz, destekliyoruz”

“Kırsal kalkınma fevkalade önemlidir. Ülkemizin kalkınması, dünya devletleri arasında hak ettiği yere gelmesi de üretmekle ilgilidir. Üretmezsek bunu başaramayız. Polatlı bu açıdan bence vazifesini çok iyi yapıyor. Özellikle tarımda her alanda üretiyoruz, ülkemizi besliyoruz, destekliyoruz. Tabi ki bunun yanında çiftçimizin desteklenmesi, dünya çiftçisi ile rekabetinin olması için finansman sağlanması da bir başka konudur. Kongremizin tekrardan hayırlı olmasını ve sizlere bereketli bir yıl diliyorum.”