Ana sayfa GÜNDEM Polatlı çiftçisinden AK Partili Vekile tepki

Polatlı çiftçisinden AK Partili Vekile tepki

378
0
PAYLAŞ

Yeğin: “Biz, olan ile yetinen bir siyasal anlayış değiliz”

TBMM İdari Amiri Ankara Milletvekili Orhan Yeğin, Polatlı Ziraat Odası Genel Kurulunda Polatlılı çiftçiler ile bir araya geldi.

TBMM İdari Amiri Ankara Milletvekili Orhan Yeğin, cumartesi günü gerçekleştirilen Polatlı Ziraat Odası Genel Kuruluna katılım sağlamak amacıyla Polatlı’daydı. Yeğin, burada bir konuşma yaparak tarımsal üretimde yapılan çalışmaları rakamlarıyla anlattı. Hala bir takım sorunlar olduğuna katıldıklarını belirten Yeğin “Hamd edeceğiz” dedi. Bunun üzerine salonda bulunan bazı çiftçiler “Vallahi Billahi Hamd edecek durumumuz yok Sayın Vekilim” diyerek tepkisini dile getirdi. Çiftçinin tepkisi salondan alkış aldı. Daha sonra Vekil Yeğin, konuşması tamamlayarak çiftçilerin masasına gidip sorunlarını dinledi. Çiftçi, buğday ithalatı nedeniyle depoda kalan buğdayını satamadığından dert yandı.

“15-16 yıldır bu gayretle milletimize hizmet etmeye devam ediyoruz”

AK Partili Vekil Yeğin, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye yeni bir yüz yılın  yeni bir bin  yılın başında  milletinden aldığı destekle yönünü hep halka dönen hep halkını standartlarına göre hangi alanda olursa olsun ne işle meşgul olursa olsun standartları yükseltmeyi temel hedef edinmiştir. Biz herkesin en yüksek standartlarda mesleğini icra etmesi üretmesi ve ortaya koyduğu işinden en yüksek verim alması ve muhatabına sağlaması temel hedef edinerek 15-16 yıldır bu gayretle milletimize hizmet etmeye devam ediyoruz. Az önce çok kıymetli Milletvekilimiz siyasi Nezaket içinde son derece nezaketli bir şekilde kendi baktığı yerden tarımla ilgili çiftçilerimiz ile ilgili hayvancılıkla ilgili sorunları dile getirdi. Elbette katıldığımız taraflar var. Biz, olan ile yetinen bir siyasal anlayış değiliz.”

“Küçükbaş hayvan ve süt sığır üreticiliğinde Avrupa’da 1. Sıradayız”

“Tarımsal Üretim yok diye zaman zaman birçok yerde  duyarsınız.  Tarımsal hasıla da şu anda Dünyada 7 sıradayız Avrupa’da 1. sıradayız. Tarımsal toprak varlığında dünyada 17. sırada  olmamıza rağmen tarımsal hasıla da dünyada 7. Sıradayız. Sizlerin gayretiyle sizlerin desteği ile geldiğimiz bir aşama ama bunu çok daha ilerilere taşıyacağız. Küçükbaş hayvan ve süt sığır üreticiliğinde Avrupa’da 1. sıradayız.  Büyükbaş hayvan sayısında Avrupa’da Fransa’dan sonra Türkiye’ye 2. sırada yerini alıyor. Tarım orman ve sulamada tarımsal destekler %800 artışla 2002 li yıllarda 1,8 milyar iken bugün 14 buçuk milyara bunları çıkarmayı Allah bizlere nasip etti.  Bitkisel üretimimiz yüzde yirmi iki artış ile 98  milyon tondan bugün 120 milyon  tona ulaştı. Süt üretiminde yine aynı şekilde %46’lık artış ile 8.4 milyon tondan bugün hamdolsun yaklaşık 21 tona bunu çıkarmayı başardık. Kırmızı et üretiminde de yüzde  67 lik bir artış ile  421 bin tondan Bugün 1.126.000 tona ulaşmış durumdayız. Yani bir tek noktaya yönelmiş değiliz bütün alanları ile beraber yükselmedeyiz.  Tavuk eti üretimi yüzde 200 artış ile 700 bin tondan bugün 2,1 milyon tona, yumurta üretimimiz ise yüzde 66 artış ile 11,6 milyar adetten bugün 19,3 milyar adete ulaştırmayı başardık. Bitkisel ve tarımsal üretimde üretimimiz daha da artsın üretime daha da büyük katkı olsun diye destek miktarını yüzde 11.3 artış ile bu sene 16 bin milyar TL ye çıkartmış bulunuyoruz.  Su Ürünleri yetiştiriciliğinde dünyada en hızlı büyüyen 3 ülkeyiz.  Tarımsal ihracatımız 3,7 milyar TL idi sizlerin de desteğiyle yüzde 500 ‘lük artışla bugün 17 milyar dolara ulaştı.  Bu Türkiye’nin başarısıdır, bu sizlerin başarısıdır, bu hepimizin başarısıdır.”

“Biz, dilimize sahip ve sabırlı olacağız”

“Peki kardeşim bu kadar iyi durumdayız da bu kadar dünyada bu aşamalara geldik de Neden hala bu işler istediğimiz gibi değil?  Neden hala Çiftçinin problemi var? Elbette sorunlarımız var, aslında sorunlarımız değil aşmamız gereken hedeflerimiz var. Hep beraber bugün geldiğimiz noktaya hamd edeceğiz ama razı olmayacağız. Çok daha ilerisini başarabileceğimizi, bu kuvvete potansiyele güce ve azme sahip olduğumuzu bileceğiz. Tarım her şeyden  etkilenen bir alan  yağmurdan kuraklıktan  ama biz, dilimize sahip ve sabırlı olacağız. Hep beraber sorunlarımızın üzerine gideceğiz. Bu sorunları yine biz hep beraber el ele aşacağız. Çiftçimizi, üreticimizi hep beraber çok iyi noktalara taşıyacağız. Hedefimiz bu, azmimiz bu, gayretimiz bu…”