Ana sayfa GÜNDEM Kuşoğlu: “Çiftçinin borçları faizsiz 10 yıla yayılmalı”

Kuşoğlu: “Çiftçinin borçları faizsiz 10 yıla yayılmalı”

313
0
PAYLAŞ

Polatlı çiftçisinin hasılatı 800 milyon, borcu 800 milyon…

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, cumartesi günü yapılan Polatlı Ziraat Odası Genel Kurulunda çiftçi borçlarına dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Polatlı Ziraat Odası Genel Kuruluna katıldı. Kuşoğlu, genel kurulda bir konuşma yaparak Polatlı çiftçisinin borçların altından kalkamadığını, borçların faizsiz olarak 10 yıla yayılması gerektiğini söyledi. Kuşoğlu, yaptığı konuşmada zaman zaman genel kurul katılımcılarından TBMM İdare Amiri ve AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yeğin’e de hitap ederek çiftçinin kalkınması için birlikte mücadele vermeleri gerektiğini söyledi.

“Polatlı, başkent Ankara’nın ziraat başkentidir”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Polatlı Ziraat Odası Genel Kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Polatlı Ziraat Odamızın 24. Genel Kurulunu yapıyoruz, kendilerini tebrik ediyorum. Zekai kardeşim hakikaten Polatlı çiftçisi için çok değerli çalışmalar yapıyor. Polatlı çiftçisi yıllar içerisinde çok ilerleme kaydetti. Dünyada bir gelişme varsa, Polatlı’nın da bunda farkındalığı var. Burada değerli milletvekilini üzmek istemem, misafirimizdir, siyasi bir eleştiri yapmayacağım ama bazı konuları da tespit etmek istiyorum. Şunu biliyorum ki Polatlı çiftçisinin geçen yıl senelik hasılatı 800 milyon TL. Peki Polatlı çiftçisinin borcu ne kadar? Yine 800 milyon TL. Başka bir şey söylemeye gerek var mı? Polatlı, başkent Ankara’nın ziraat başkentidir. Polatlı, çok iyi bir çiftçiye çok iyi bir üreticiye sahiptir, çok bilinçlidir ama durumu da budur. Bu borcu ödemesi mümkün değil. Eleştiri yapmak kolay, muhalefet Milletvekiliyim, eleştirilerimi yaparım ama çözüm de bulmak zorundayız. Bu çiftçinin 800 milyon lira hasılat, 800 milyon lira da borcu varsa bunun altından kalkılmaz. Bu borcu en azından faizsiz olarak 10 seneye yaymak lazım. Yoksa önümüzdeki yıllarda üretmek mümkün değil, Türkiye aç kalır. Türkiye, kendisine yeten birkaç ülkeden bir tanesiydi. Tarım yoksa gelişme de yoktur. Eğitim almamız lazım, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmemiz lazım. Bunun altından kalkılması için Polatlı çiftçisinin, Türkiye çiftçisinin değerine yakışır bir şekilde devlet tarafından desteklenmesi lazım. Bu borçların ya silinmesi lazım ya da en azından 10 yıla faizsiz olarak yayılması lazım.”

“44 milyar olması gereken destek miktarı 12 milyar liradır”

“Normalde tarım kanununa göre ki bu dönemde çıkmıştır; gayrisafi yurtiçi hasılanın %1’i kadar tarım desteği vermemiz lazım. 2019 yıl Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılası ne kadar olacak? 4 trilyon 400 milyar lira. Bunun %1’i 44 milyar lira yapar. Çiftçiye verilmesi gereken destek kanuna göre 44 milyar lira olması gerekiyor. Sayın Vekilim bunun için hepimizin uğraşması lazım. 44 milyar olması gerekirken 2019 yılı için Tarım Bakanlığının ayırdığı çiftçiye destek miktarı 12 milyar liradır. Bunun için mücadele etmemiz gerekiyor. Eğer memleketimizi seviyorsak; milliyetçi, maneviyatçı, sosyal demokrat, ne olursanız olun, ülkeyi kalkındırabilmesi için çiftçinin desteklenmesi gerekiyor. Hep beraber bunu yapmak zorundayız.”

“Bir Polatlılı olarak elimden geleni yapacağım”

“Çiftçiyle, üretimle ilgili siyaset olmaz. Çiftçinin desteklenmesi ve öncelikle Başkent Ankara’nın tarım başkenti Polatlı’nın desteklenmesi lazımdır. Ben bu konuda bir Polatlılı olarak elimden geleni yapacağım. Yapmaya da çalışıyorum ama bundan sonra daha da bilinçli ve sizlerin de desteğiyle inşallah daha güzel işler başaracağız. Sulama ile ilgili büyük sorunlarımız ve sıkıntılarımız var. 2015 yılında Gökpınar barajının temelini attık, 2017’de bitecekti. 2019 henüz bitmedi, onu bir an önce bitirmemiz lazım. Çiftçinin sulama ve elektrik meselesini halletmemiz lazım.”

“Polatlı çiftçisinin gerçekten sıkıntıları çok”

“Üç sektör vardır, bunlarla ilgili olarak devletin müdahalesi şarttır. Piyasaya bırakılamaz, özel sektöre tümüyle teslim edilemez. Bunlar; sağlık, eğitim ve tarımdır. Tarımı tamamen piyasaya bırakamazsınız, desteklemek zorundasınız. Gelişmiş hiçbir ülke yok ki tarımı ihmal etsin. Tarımı ihmal etmiş tek gelişmiş ülke yoktur. Biz de gelişmemiz için tarımı desteklemek, tarımı önemsemek zorundayız. Polatlı çiftçisinin gerçekten sıkıntıları çok, sizler de hepsini biliyorsunuz. Bu konuda biz milletvekillerini siyasileri daha fazla sıkıştırmak, baskı yapmak zorundasınız. Bu sorunları hep beraber çözmek zorundayız. Sizlerden bu tür bir destek bekliyorum, bu tür bir baskı bekliyorum ve sizlere, ziraat odamıza başarılar diliyorum.”