Ana sayfa GÜNDEM Işık: Niye yönetimlerde kadının adı yok?

Işık: Niye yönetimlerde kadının adı yok?

306
0
PAYLAŞ

Işık: “Seçim zamanlarında liderlerin çevresinde süs olarak kullanılmak istemiyoruz”

Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği yönetimi 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri öncesi bir basın açıklaması yaparak ‘Niye yönetimlerde kadının adı yok?’ sorusunu gündeme getirdi.

Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği, 31 Mart mahalli idare seçimleri öncesinde meclis listelerinde kadın aday sayıları konusuna dikkat çekti. Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Sevim Işık, konuya ilişkin yaptığı açıklamada sadece siyaset değil sivil toplum kuruluşları ve spor kulüpleri yönetimlerinde kadınların oldukça az sayıda ya da hiç olmadığını söyledi. Işık; “Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak kadınlarımızın artık evde susturulan, iş yerinde tacize uğrayan, sandık başında baskı gören, zorla evlendirilen, itilen, kakılan, her platformda dışlanan insanlar olmalarını istemiyoruz.”dedi.

“Meclis aday listelerinde de ayni durumla karşılaşmak istemiyoruz”

Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği Başkanı Sevim Işık, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Polatlı da Siyasi partiler bu günlerde 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri için meclis aday adaylığı listelerine son halini verirken, sadece CHP de bir kadın meclis aday adayının açıklanması genel olarak geçmişe baktığımızda da, Polatlı Belediye meclislerinde  kadın sayısının az hatta hiç olmaması dikkatimizi  çekti. Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak bu açıklama ile konuya kamuoyunun dikkatini yöneltmemiz gerektiğine karar verdik.

Türkiye’de Siyasi parti Belediye Başkan adaylarına baktığımızda AK Parti 75 ilde 1, CHP 51 ilde 2, MHP ise 31 ilde 2 kadın aday gösterdi. İyi Parti ve Saadet Partisi, listelerinde kadın adaya yer vermedi.

Polatlı’da da Siyasi parti Belediye Başkan adaylarında da aynı durum yaşandı. Ama Meclis aday listelerinde de ayni durumla karşılaşmak istemiyoruz.”

Işık,”Bu demokratik bir hak arayışıdır”

“Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak,daha fazla kadının aday gösterilmesi ve seçilmesi talebimiz, cinsiyet eşitliğini ve neticede adaleti sağlamaya yönelik demokratik bir hak arayışıdır. Şu ana kadar yapılan uygulamalar Sivil toplum örgütlerinde,spor yönetimlerinde ve yerel siyasi yönetimlerde kadın sesinin ‘yok denecek kadar az’ kalacağını gösteriyor.Türkiye de ve Polatlı da partilerin bu denli az kadın aday göstermesi, kadına siyasette uygulanan ayrımcılık ve şiddetin açık bir göstergesidir.

Bakın siyasi Platformda kadın ne durumda,Spor,kültürel çalışmalarda ne durumda… Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak artık evde susturulan, iş yerinde tacize uğrayan, sandık başında baskı gören, zorla evlendirilen, itilen,kakılan,her platformda dışlanan  insanlar olmak istemiyoruz.”

Spor’da bu gün kazandığınız başarıları görüyoruz…

“Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak diyoruz ki;Polatlı da Spor alanında,Kulüp yönetimlerinde bize gereken destek ve olanaklar sağlanırsa en az erkekler kadar kazandığınızı iddia ettiğiniz başarılı sonuçları, bizlerde kazanabiliriz. Türkiye’de ve Polatlımızda da Spor da işin yönetim kademesinde çok az sayıda kadın bulunması ciddi bir çelişkiye de işaret ediyor. Bu duruma son vermek için spor kulüpleri seçimlerinde daha çok kadın başkan adayı ve yönetim kurulu üyelerinin desteklenmesi sağlanmalıdır.”

Dernek olarak “Yeter Artık” demek istiyoruz

“Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak,Türkiye’de ve Polatlı da yıllardır gördüğümüz şiddete, maruz kaldığımız kötü davranışlara, aşağılanmalara bu açıklama ile “Yeter Artık” demek istiyoruz. Önce sevildik, sonra dövüldük. Çoğu zaman sevginin yerini dayak aldı. Fedakarlığın yerine ise hakaret duyduk. Ve sustuk… İyi bir kız, iyi bir eş ve anne olmaya devam ettik . İtiraz etmenin ve hak ettiğimiz yeri almanın zamanı geldiğinde de her yerde engellendik, yok sayıldık… Bakın siyasi Platformda kadın ne durumda,Spor ve kültürel çalışmalarda ne durumda…

Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak kadınlarımızın artık evde susturulan, iş yerinde tacize uğrayan, sandık başında baskı gören, zorla evlendirilen, itilen, kakılan, her platformda dışlanan insanlar olmalarını istemiyoruz. Kadınlar çocukluklarında babalarına, evlendiklerinde kocalarına, yaşlılıklarında oğullarına ‘hizmet’ ve ‘itaat etmek’ zorundadır şeklinde,Kadını aşağılayan hatta ezen  cinsiyetçi bir sistem var. Bu cinsiyetçi sistemde kadınlar ev içine ve ev işlerine mahkum ediliyor, dışarıdaki hayatın, çalışma yaşamı, siyaset, sosyal ve kültürel etkinlikler erkeklerin tekelinde tutulmak isteniyor.Kısacası; Kadınlar gelenek, görenek, din kuralları kullanılarak evlere hapsedilmek, ev işlerine boğulmak isteniyor.
Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak 14 Şubatta,Anneler gününde,evlilik yıldönümlerinde, çiçeklerle hatırlanmak ve seçim zamanlarında siyasi partiler tarafından liderlerin çevresinde süs  olarak kullanılmak istemiyoruz.”