Ana sayfa GÜNDEM “Her 10 saniyede 1 kişi sigaradan ölüyor”

“Her 10 saniyede 1 kişi sigaradan ölüyor”

170
0
PAYLAŞ

Sigara İçen Bir Neslinizin Olmasını Sizde İstemezsiniz…

Özel Polatlı Can Hastanesi, dün yaptığı yazılı basın açıklaması ile sigaranın zararlarına dikkat çekti.

Özel Polatlı Can Hastanesi, sigaranın insan vücuduna verdiği zararlar hakkında bilgi verdi. Yapılan açıklamada sigaranın yol açtığı sağlık sorunları, sigara dumanına maruz kalmanın sonuçları hakkında bilgi verildi. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Her yıl 6 milyon kişi sigara sebebiyle ölüyor

“Dünyada her yıl 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı her 10 saniyede bir kişinin sigaradan ölmesi demektir. Günde yaklaşık yarım paket sigara içen bir insan her gün beynine 300 nikotin vuruşu gönderiyor. Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir.”

Yol açtığı sağlık sorunları

“Kalp ve damar hastalıkları

Bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH

Damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç

Midede gastrit, ülser ve mide kanseri

Ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri

Ağız kokusu ve dişlerde sararma

“Sigarayı bırakırsanız onlar için iyi bir örnek olabilirsiniz”

“Gebelikte sigara içilmesi erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesine yol açar. Sigara içenlerin hemen hemen tamamı, sorulduğu zaman çocuklarının sigara içmesini istemezler.  Fakat sigara içen çoğu ailenin çocukları, kendi kendilerine sigaraya başlarlar. Dolayısıyla siz şimdi sigarayı bırakırsanız onlar için iyi bir örnek olabilirsiniz. Tütün alışkanlığından kurtulmakla, yemeklerin tadını daha iyi alma, koku duyunuzun normale dönmesi, normal günlük aktivitelerinizdeki yorgunluğun azalması ve nefes darlığının (merdiven çıkma, hafif ev işleri vb.) düzelmesi gibi iyileşmeler, sizin de fark edeceğiniz bir hızla, günden güne yaşamınızda yer alacaktır. Tütün dumanına sadece 30 dakika bile maruz kalmak, uzun süreli sigara kullanıcılarında beliren fiziksel etkileri ortaya çıkardığını unutmamalıyız.”