Ana sayfa GÜNDEM Başkan Köseoğlu, Güven Tazeledi

Başkan Köseoğlu, Güven Tazeledi

416
0
PAYLAŞ

Köseoğlu, üçüncü dönemde yeniden görevde

Polatlı Ziraat Odası 24. Olağan Genel Kurulu cumartesi günü yoğun katılımla gerçekleştirildi. Tek adaylı genel kurulda Mevcut Başkan Zekai Köseoğlu, yeniden seçildi.

Polatlı Ziraat Odası 24. Olağan Genel Kurulu cumartesi günü Tektaş Düğün Salonunda yapıldı. 95 delegeden 77’sinin imzası ile sağlanan çoğunluk ile olağan genel kurul gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Zekai Köseoğlu, üçüncü dönemi için yeniden seçildi. Polatlı Ziraat Odası 24. Olağan Genel Kuruluna; TBMM İdari Amiri Ankara Milletvekili Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, CHP Polatlı Belediye Başkan Adayı Sami Çay, siyasi parti ilçe başkanları ve yönetimleri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları başkanları, oda ve dernek başkanları, muhtarlar ve delegeler ile çok sayıda davetli katıldı.

Genel Kurulda önce divan belirlendi. Divan Başkanı Sincan Ziraat Odası Başkanı ve Ankara Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Zekeriya Gülmez, Divan Başkan Yardımcısı İsmail Sarı, Katip Üyeler Hüsrev Atay ve Sefa Bekcan oldu. Sonrasında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar ve AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin’in genel kurul mesajları okundu. Odanın faaliyetleri hazırlanan kısa film ile tüm katılımcılarca izlendi. Daha sonra Oda Genel Sekreteri Yalçın Kaya tarafından mali raporlar okundu. Ardından raporlar oylandı.

Polatlı Ziraat Odası Meclis Kurulu Listesi şu şekilde:

Zekai Köseoğlu, Durmuş Ali Yaman, Muammer Kanlı, İbrahim İzzet Özcan, Ömer Lütfü Türker, Cevdet Yılmaz, Onur Erdoğan, İsmail Hakkı Akgök, Erol Aydın, Mehmet Yüksel, Recep Ünlüer, Necmettin Konuk, Hayri Bilgen, Hazı Mehmet Aydın, Refik Ataş, İsmail Uğurlu, İlhami Teke, Mustafa Kömez, İsmail Soyer, Süleyman Yıldırım, Zeki Yüksel.

“Polatlı çiftçisi yıllık 40 bin insana iş veriyor”

Başkan Köseoğlu, genel kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İnsanlara hizmet etmek gibi insanı mutlu eden insana haz veren başka bir duygu yoktur. 2011 ve 2015’in Şubat ayında bu düşüncelerle aday olduk. Allah’ım nasip etti, sizler de vesile oldunuz. Sizlere hizmet etmek gibi kutsal bir göreve başladık. Ankara’mız tarımsal arazi varlığı olarak ülkemizin ikinci büyük ili, Polatlı’mız ise 36 ilden daha büyük tarım alanına sahip 11,000 aktif çiftçisi ile 2.200.000 dekar tarımsal arazisi 1.200.000 bin dekar çayır ve merasıyla ; 100 bine yaklaşan büyükbaş, 230 bine yaklaşan küçükbaş hayvan varlığıyla bir milyon ton bitkisel üretim, 600 bin ton sebze ve meyve, 25 bin ton kırmızı et, 25 bin ton beyaz et, 5 bin ton yağlık bitki üreten bunların yanı sıra ülkemizin sosyal ve ekonomik hayatına, çok büyük katkı veren bir sektör. Polatlı nüfusunun yaklaşık %40’ını istihdam ediyor, Polatlı çiftçisinin yıllık tarımsal mekanizasyona sanayi sektörüne 100 milyon para aktardığını tahmin ediyorum, Polatlı çiftçisi yıllık 40 bin insana iş veriyor. Yıllık 100 bin kamyona bir seferlik iş veriyor en önemlisi ülkemiz insanının karnını doyuruyor.”

“100 bin ila 150 bin dekar arazide mahsullerimiz dolu ve sel zararına uğruyor”

“Böylesine önemli bir sektör olmasına rağmen çok sorunlu ve sıkıntılı bir sektör. Doğa koşullarının etkisi haşaratın ve hastalıkların çoğalması arzın ve talebin dengede tutulamaması gibi bir çok sorunla çiftçilerimiz uğraşıyor. Her yıl Polatlı’mızda 100 bin ila 150 bin dekar arazide mahsullerimiz dolu ve sel zararına uğruyor geçtiğimiz yıl son kırk yılın en büyük kuraklığını yaşadık nehirlerimiz çaylarımız kesildi zor günler geçirdiniz sizleri bir nebze olsun rahatlatmak için üretime devam etmeniz için yedi yıldır borçlarınızı ertelettirdik. Yedi yıldır üst üste birikmiş borçlarınızı uzun vadeye yaymanın çabası içerisindeyiz eğer bu ertelemeleri çıkarttırmasaydık Polatlı çiftçisinin %20’si tarımdan kopacak Polatlı’mızın esnafı ticari hayatı sıkıntıya girecekti. Geçtiğimiz son 10 yılın en büyük sorunu olan nehirlerimizin kesilmesi ve bununla ilgili 2015 yılında Gökpınar barajının temelinin atılması bizim dönemimize nasip oldu o dönemin siyasilerine de çiftçilerim adına teşekkür ediyorum. Ziraat odamızın kuruluş amaçlarından olan çiftçilerin işlerinin kolaylaştırılması kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesinden; 2 adet taş toplama makinesi, 3 adet katı gübre dağıtma römorku aldık. Tanap’a hazırladığımız projeyle 292 bin liralık hibe çıkarttık bununla da 2 tane taş toplama makinesi, 1 tane katı gübre dağıtma römorku, 1 tane sıvı gübre serpme tankeri, 1 tane 3 metrelik lazerli tesviye küreği, 2 adet toprak ph ve nem ölçer cihazı, 2 adet hububat nem ölçer cihazı aldık sizlerin hizmetine sunacağız. Çok yüksek bedellere ulaşan tarımsal makine ve ekipmanlarını belki senede bir gün kullanacaksınız ama 50-100 bin TL bağlayacaksınız bunun yerine Ziraat Odasına cüzzi miktarda kira bedeli ödeyip işinizi göreceksiniz. Bundan sonra ziraat odamızın makine ekipman parkında tarımda kullanılan her türlü alet olacak yaşlı veya makine ekipmanı olmayan çiftçilerimizin tarlasını sürüp hazırlayıp ekimini hasadını dahi yapacak kombine makine parkını kurup çiftçimizin yaşlandığından dolayı tarımı bırakmasını köyünden kopmasını engellemeyi planlamaktayız. Allahım bizlere nasip ederse bunların hepsini önümüzdeki yıllarda alacağız.”

“Üretim fazlası soğanı kavunu karpuzu kurutacağız”

“Son iki ayda ülkemiz gündeminde olan soğan Polatlı çiftçisini üzse de Polatlı çiftçisinin Polatlı tarımının ne kadar önemli olduğunu herkes gördü. Ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlıyorsunuz şimdi bile günlük 1300 kişi soğan temizleme ve paketlemede çalışıyor günlük 20 kamyona da iş veriyorsunuz. Ülkemiz ve Polatlı’mız için bu kadar önemli olan soğan ve bunu üreten çiftçilerimizin zarar etmemeleri ürünlerini en iyi şekilde pazarlasınlar diye 2018 yılında soğan üreticileri birliğini kurduk. Bunun yanı sıra ziraat odamızca Ankara Kalkınma Ajansına sunduğumuz Umuda Yolculuk projesi kapsamında yaklaşık 300 bin liralık hibe çıkarttık ve bu parayla, sebze ,soğan kurutma ve paketleme tesisi kuruyoruz inşallah Nisan Mayıs ayında faaliyete geçecek. Soğanda kavunda karpuzda üretimin fazla olduğu yıllarda üretim fazlası soğanı kavunu karpuzu kurutup katma değerini yükseltip ihraç edip ülke ekonomisine katkı hem de çiftçimizin zarar etmemesini soğan üretiminin devam etmesini sağlayıp ülkemizin bu sene olduğu gibi sıkıntı çekmemesini hedeflemekteyiz.

“Kanolayı Polatlı bilmezdi ama şimdi 20 bin dekar ekiliyor”

“Sizlerin üretim fazlası olan ürünleri ekmemeniz için ürün desenimizi genişlettik. Polatlımızda havza bazlı üretimde 11 ürüne destek veriliyor. Sizler hiç dane mısır ekmezdiniz ama şimdi 15 bin dekar ekiliyor.  Kanolayı Polatlı bilmezdi ama şimdi 20 bin dekar ekiliyor. Kuru fasulye çok az ekilirdi ama şimdi 150 dekar ekiliyor, nohut ekimi 20 bin dekarları buldu. Biz bunları destekleme kapsamına sokturmasaydık sizleri bilgilendirmeseydik sizleri yönlendirmeseydik ne olacaktı kavun karpuz soğan ekecektiniz üretim fazlası oluşacaktı zarar edecektiniz.”

“Bu zengin toprakların fukara bekçileri olmamalıyız”

“Arkadaşlar biz bu zengin toprakların fukara bekçileri olmamalıyız. Bizler bir ve beraber olduğumuz sürece her zorluğu aşarız. Sadece bir kıvılcıma, sadece birlikteliğe, sadece tek yürekliliğe ihtiyacımız var. Hz. Mevlana’nın Hz. Pirin bir sûzü var; Eğer siz kum fırtınalarıyla birlikte hareket  etmezseniz o fırtınalar sizi gömer’der. Dünyayı ve insanları sömüren emperyalistlerin kapitalist düzenin bizleri yutmaması için birlik ve beraberliğimizi temin edip hem para kazanıp hem de üretimi arttırmak zorundayız. Yıllık nüfusumuz 1.250.000 artıyor her yıl soğan ihtiyacımız 25.000 ton artıyor artan gıda ihtiyacımız için tarıma ülke olarak çok büyük yatırım yapmak zorundayız. Çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp tarımdan ve hayvancılıktan kopmaması ve köylerimizi eski canlı haline getirmek zorundayız. Köylerimiz niye boşaldı bunu tespit edip, çözümler aramak zorundayız. Tarımın, sigortası en büyük destekçisi hayvancılıktır. 2007 yılında Polatlımızda 17.000 büyükbaş varken; 2010 yılına geldiğimizde 13.000’e düşüyor. 120.000 olan küçükbaş 86.000’e düşüyor. Ülkemizin nüfusu yıllık %2 civarında artarken hayvan varlığımızda düşüyor “aksine nüfus artış oranımızca hayvanımızda artması lazım. Tamam hayvanımız azalmış ama doğurduğu sonuç ne biliyor musunuz 2007 yılında 27.288 olan köy nüfusumuz 2011’e geldiğimizde 16.000’e düşmüş yani buradan ne çıkarmamız lazım çiftçiyi köyünde tutan köyüne bağlayan hayvancılıkmış bu yapı bozulduğundan dolayı hayvan ithalatının önüne geçemiyoruz. Hayvancılık bittiğinde köylerde boşalıyor; Polatlı’mızın yıllık süt üretimi 40.000.000’lt Polatlımızın yıllık süt tüketimi 20.000.000’lt yani pazar ayağımızda ama bizler bu organizasyonu bile beceremiyoruz inşallah bununda altyapısını hazırlayıp odamızda veterinerler istihdam edip çiftçimizin tarımın yanı sıra hayvancılık yapmasını ve çiftçimizin para kazanması için uğraşacağız.”