Ana sayfa GÜNDEM Akıl Oyunları Otobüsü Polatlı’da

Akıl Oyunları Otobüsü Polatlı’da

1027
0

“Başkent Akıl Oyunları Otobüsü, Polatlı Kartaltepe AVM’de 1 Şubat Cuma gününden itibaren bu gün ve yarın(pazar) Polatlı’lı ziyaretçilerin hizmetinde olacak.”

Polatlı Kartaltepe AVM de üç gün süre ile yeni bir etkinlik başlatıldı. Başkent Akıl oyunları Otobüsü üç gün süre ile Polatlı Kartaltepe AVM önünde Polatlılı vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacak.

Bu otobüs Akıl oyunlarının sergilendiği ve tanıtıldığı mobil bir araç. İçinde 4 ile 12 yaş grubu tüm çocuklarımızın oynayabileceği satranç başta olmak üzere bir çok akıl ve zeka oyununu bulabileceğiz.

Bu günden itibaren cumartesi ve pazar günü Polatlı Kartaltepe AVM önünde ziyarete açık olacak, bu otobüsü görmeden çocuğunuza oyun almayın. Fırsat sadece üç gün boyunca Polatlıya,ayağınıza kadar geldi kaçırmayın…

Polatlı Akıl Oyunları ile buluştu

“Başkent Akıl Oyunları Otobüsü Polatlı Kartaltepe AVM’de 1 Şubat Cuma gününden itibaren bu gün ve yarın(pazar) Polatlı’lı ziyaretçilerin hizmetinde olacak.”

Polatlı Kartaltepe AVM de üç gün süre ile yeni bir etkinlik başlatıldı. Başkent Akıl oyunları Otobüsü üç gün süre ile Polatlı Kartaltepe AVM önünde Polatlılı vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacak.

Bu otobüs Akıl oyunlarının sergilendiği ve tanıtıldığı mobil bir araç. İçinde 4 ile 12 yaş grubu tüm çocuklarımızın oynayabileceği satranç başta olmak üzere bir çok akıl ve zeka oyununu bulabileceğiz.

Bu günden itibaren cumartesi ve pazar günü Polatlı Kartaltepe AVM önünde ziyarete açık olacak, bu otobüsü görmeden çocuğunuza oyun almayın. Fırsat sadece üç gün boyunca Polatlıya,ayağınıza kadar geldi kaçırmayın…

Projenin mimarı Erdem Turan’dan Teşekkür

Dün (Cuma) Ankara İlçelerinde ilk defa vatandaşlarla buluşan Akıl Oyunları Otobüsü vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaştı.Bu arada cuma günü Radyo Hür de Sevim Işık’ın sunduğu Işığın Gör Dediği programında canlı telefon bağlantısı ile programa katılanlara dağıtılan satranç takımları vatandaşlar tarafından çok beğenildi.

Projenin mimarı Erdem Turan ilk günde bu değerli ilgiyle karşılaşacağımızı beklemiyordum. Gerçekten çok güzel bir başlangıç yaptık. Polatlılılara ve Polatlı Kartaltepe AVM yönetimine bize bu fırsatı ve ilgiyi gösterdikleri için teşekkür ediyorum.

Cumartesi ve Pazar günü burada olacağız, Polatlı’lıları en azından otobüsümüzü gezmeleri için davet ediyorum” dedi.

 “Akıl Oyunları Otobüsü” bu gün ve yarın Kartaltepe AVM’de
Erdem Turan’ın 4-12 yaş grubu çocuklar için oluşturduğu ” Akıl Oyunları Otobüsü “, Ankara kent merkezine uzak ilçelerdeki çocuklara akıl oyunları hizmetinin ilk durağı Polatlı oldu. Akıl Oyunları Otobüsü’nden, Ankara’nın diğer ilçeleri de bu belli bir program çerçevesinde faydalanacak . Başkent Akıl Oyunları Otobüsü’nde mutlaka para ile bir şeyler almak zorunda değil, içerde çocuklara ücretsiz olarak oynatılan akıl oyunları ile onlar hem eğleniyor, hem yeni beceriler ediniyor. Cuma,cumartesi ve pazar olmak üzere üç gün boyunca Kartaltepe AVM önünde  faaliyet gösterecek.

Projenin mimarı Erdem Turan’ı tanıyalım

İsmim,Erdem Turan. Ben iktisat mastırı yaptım, ama 16 senedir eğitim sektörü içindeyim ve satranç antrenörüyüm. Satranç  alanında; Yüzlerce hatta binlerce çocuk yetiştirdim. Her şeyden önce onlara satrancı sevdirdik ondan sonra onların topluma yararlı birer fert, başarılı bir insan satrançta da iyi birer oyuncu olması için çalıştık. Ama dediğim gibi öncelikle amacımız satrancı sevdirmekti. Kimisi diğerlerine göre,çok sivrildi çok iyi yerlere geldi, kimisi ev içerisinde ailesiyle hobi olarak devam etti. Akıl oyunları olarak artık çok gelişti. Bizim zamanımızda sadece kızma birader, dama, satranç vardı. Şimdi yüzlerce çeşit akıl oyunu var.

Böyle bir projenin içine girmek istedik. Bu gezici otobüsümüzle her yere herkese her çocuğumuza ulaşmak istiyoruz. Faaliyetleri her çocuğumuz oynayabilsin diye düşünebildiğimiz kadar düşünüyoruz. Amacımız çocuklarla beraber olmak onlara bir şeyler katabilmek. Derslerine faydalı olabilmek. Ve zararlı oyuncaklardan televizyondan tabletten ve telefonlardan uzak durmasını sağlamak. Birde eskiden bizim evin içinde oynadığımız  tombala, satranç gibi bu oyunları burada sağladığımız ortamda elden geldiğince uzun uzun oynamalarını ve en azından bu oyunları tanıyıp sevmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Bugün ilk günümüz soğuk bir hava var ama müthiş bir yoğunluk var. Polatlı halkına  ve AVM yönetimine teşekkür ediyorum.  İnanın cuma günü, bu kadar yoğunluk beklemiyordum bu kadar ilgi ve sevgi beklemiyordum, gerçekten sizlere teşekkür ederim, katılanların  ayaklarına sağlık. Çok güzel ağırladılar bizi. Umarım sık sık geleceğiz buraya. Yeter ki gelsinler bir şeyler almalarına gerek yok ,burada onlara oyun öğretip birlikte güzel vakit geçirelim.

Akıl oyunları eğitici ve zekayı geliştiricidir

Uzmanlar ; Satranç, kızma birader, bil bakalım, emlak oyunları, jenga, 100-500 parçalı puzzler, maketler, monopolly, scrabell, tabu, çılgın çubuklar, amiral battı, sudoku, eğitici ve zekayı geliştirici özellikteki özellikte oyunların öğrencilerin başarı düzeylerini ve zekalarını artırdığını söylüyor.Özellikle Satranç oyunu çocuğun strateji geliştirmesini ve birkaç adım sonrasını görebilmesini sağlar, oynaması için teşvik edin.

Oyun ve oyuncak çocuklar için öğrenmenin gelişiminde kullanılabilecek en etkin araçlardır. Çocuklar yaşayarak, eğlenerek ve grup içinde yaptıkları faaliyetlerden daha çok keyif alırlar. Sınıf için de uygulayacağı bazı oyunlar çocukların başarılı olabilmeleri için gerekli olan sosyal becerileri kazanmasında etkilidir.

Akıl Oyunları ile Kazanılan Beceriler

Çocuklar yaşayarak, eğlenerek ve grup içinde yaptıkları faaliyetlerde;Akıl yürütme,Problem çözme,İletişim, Türkçeyi doğru, etkili ve güzel kullanma ,Eleştirel düşünme,Yaratıcı düşünme ,Araştırma ,Karar verme ,Bilgi teknolojilerini kullanma ve Girişimcilik becerileri kazanıyor.

Bilimsel yaklaşım

Bilim adamları, Çocukların özellikle matematik gibi sayısal alanlardaki becerilerini ve başarılarını artırmak için akıl ve zeka oyunlarından faydalanıyorlar. Bu arada çocukların hayal güçlerini, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için önemli yöntem, oyun ile bu hedefe ulaşmaktır. Araştırmalar beyin nöroplastik yapıda ve sınırsız bir öğrenme kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor. Zihinsel yetenekleri geliştirmenin en etkili yolu ise oyunla öğrenimdir. Özellikle satranç oyunu bu iş için en uygun oyunlardan biridir.