Ana sayfa GÜNDEM Öğrencilerin projesi Ankara’da ilk 5’e girdi

Öğrencilerin projesi Ankara’da ilk 5’e girdi

500
0

Yaşar Çetinkaya Öğrencilerinin Projesi en iyi projeler arasında

İlçemiz Şehit Yaşar Çetinkaya Ortaokulu öğrencilerinin “Akıllı Ev Uygulamaları (Konuşan Ev) Projesi” Ankara’da ilk 5’e girdi.

İlçemiz Şehit Yaşar Çetinkaya Ortaokulu öğrencilerinin “Akıllı Ev Uygulamaları (Konuşan Ev) Projesi” “Yarını İnşa Et Programı” kapsamında Ankara’da en iyi ilk 5 proje arasında yer aldı. 4 lise arasında tek ortaokul olarak programa katılan Şehit Yaşar Çetinkaya Ortaokulu, ilk 5 proje arasına adını yazdırdı. Öğrencilerin Projesinde akıllı telefona indirilen uygulamayla evinizde sesli komut vererek birçok cihazı çalıştırabiliyorsunuz.

“Yarını İnşa Et” Projesi nedir?

TTGV, teknoloji ve inovasyon alanında kendi imkanlarının ötesinde yeni etki yaratmak isteyen bağışçı ve sponsorlara kaynak yöneten uzman bir kuruluş tecrübesi ve geliştirdiği yenilikçi modeller ile zengin, güvenilir ve şeffaf bir aracılık platformu sağlar. TTGV ileride yeni becerilere sahip olması gerekecek, geleceğin işgücü ve ülkemizin yarınları olan öğrencilerimiz ve onları eğiten öğretmenlerimiz için dijital dönüşüm eğitim programını “Yarını İnşa Et” adıyla başlatmıştır.  “Yarını İnşa Et” programı ülkemizdeki 9-10-11. Sınıf öğrencilerine yönelik bir dijital dönüşüm eğitim programdır. Programa gönüllü olarak katılan ve daha önce Arduino veya benzeri bir platformda çalışmış olan öğretmenler TTGV tarafından kendilerine ücretsiz sağlanan kitlerle 2 günlük uygulamalı elektronik ve programlama eğitimi  alırlar. Eğitim almış olan her öğretmen en fazla 4-5 öğrenciden oluşan gönüllü takımlarını oluşturur. Gönüllü öğrenci takımları öğretmenlerinin rehberliğinde kendilerine TTGV tarafından sağlanan ücretsiz kitlerle Sağlık, Çevre ve Enerji, Akıllı Şehirler konu başlıklarında çevrelerinden belirledikleri sorunlara çözümler geliştiren  projelerin demolarını oluşturmaya başlarlar. Okullar tarafından görevlendirilecek proje koordinatör öğretmenler iki haftada bir TTGV’ye projedeki ilerleme hakkında bilgi verirler. Demolarını tamamlayan öğrenci takımları projelerini TTGV tarafından hazırlanan formlara hikayeleştirerek ve görsellerle anlatarak aktarırlar. Her yıl 2 Dönem şeklinde yürütülen programın her döneminde en başarılı projeler bağımsız bir Jüri tarafından seçilerek kamuoyuna açık bir etkinlikte ödüllendirilir.