Ana sayfa GÜNDEM Çelebi: “Uğur Mumcu’yu unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız”

Çelebi: “Uğur Mumcu’yu unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız”

572
0

Çelebi: “Haince katledilişinin 26. yılında Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Sekreteri Halil Çelebi, 24 Ocak 1993 yılında uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren usta kalem Uğur Mumcu’nun vefat yıl dönümü nedeniyle anma mesajı yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Sekreteri Halil Çelebi, 93 yılında suikasta kurban giden usta Gazeteci Uğur Mumcu’yu vefatının 26.yıl dönümünde andı. Çelebi, mesajında şunları söyledi: “Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk İlke ve Devrimleri’nin yılmaz savunucusu, araştırmacı gazeteciliğin temsilcisi, özgür ve bağımsız Türkiye sevdalısı Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden 26 yıl geçti. Geçen onca yıla rağmen bu cesur kalemi susturan terör eyleminin arkasındaki karanlık eller, ne yazık ki hala ortaya çıkarılamadı.”

“Cumhuriyet’in ve kazanımlarının tehdit altında olduğunu yazmaktan çekinmedi”

“Uğur Mumcu, Cumhuriyet’in ve kazanımlarının tehdit altında olduğunu yazmaktan, yolsuzlukları açığa çıkarmaktan hiçbir zaman çekinmedi. Canı pahasına doğruları yazdı, baskıya ve tehdide boyun eğmedi. Cumhuriyet Gazetesi’ndeki “Gözlem” isimli köşesinden Türkiye’yi gözlemleyen, olayların üzerine korkusuzca giden Türkiye’nin aydınlık yüzü Uğur Mumcu’nun temsil ettiği değerlere ve gazetecilik ilkelerine; basının baskı altına alındığı bugün daha çok ihtiyacımız var.”

“Fikirleri, savunduğu ve inandığı değerleri var olacaktır”

“Uğur Mumcu’yu katledenler şunu çok iyi bilsinler; bağımsız, çağdaş, laik ve demokrat bir Türkiye düşüncesini paylaşan milyonlarca insan, Uğur Mumcu’ların aydınlattığı yolda yürümeye, mücadele etmeye devam ediyor, edecektir. Sizlerin bombaları, baskıları ve silahları, Cumhuriyetimizin aydınlık yüzü olan düşünceleri yok edemeyecektir. Öldürseniz de hapse atsanız da doğruları karartmaya gücünüz yetmeyecek, hiçbir yalan sonsuza kadar saklı kalmayacaktır. Uğur Mumcu, bedenen aramızdan ayrılmış olsa bile fikirleri, savunduğu ve inandığı değerleri var olacaktır. Mumcu’nun mücadelesini verdiği aydınlık, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti sevdamızdan ödün vermeyeceğiz. “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” diyen Sakıncalı Piyade Uğur Mumcu’yu unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Haince katledilişinin 26. yılında Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyoruz.”