Ana sayfa GÜNDEM Özel: “ATAM Projesi kabul edildi

Özel: “ATAM Projesi kabul edildi

380
0

Özel: “Türk Bilim Kenti, Ankara Temel Araştırmalar Merkezi “ATAM” Projesi Kabul Edildi”

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi Meclis Üyesi Mahir Özel, dün “ATAM” Projesi hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi Meclis Üyesi Mahir Özel, Ankara Büyük Şehir Belediye Meclisinin, Türkiye’yi bilim ve teknoloji de birinci sınıf ülkeler arasına sokmayı hedefleyen Türk Bilim Kenti, Ankara Temel Araştırmalar Merkezi “ATAM” projesini oybirliği ile kabul ettiğini söyledi.

“Muasır Medeniyetlerin Üstü İçin Şart”

Ankara Büyükşehir Meclis Üyeleri Mahir Özel ve Murat Bey Balta tarafından verilen önergede şu ifadeler yer aldı: “Bilim – teknoloji üretimini; ancak milli araştırma-geliştirme AR- GE çalışmaları ile yine bize ait bilim teknoloji üretim alanlarında sağlayarak, ülkemizi dünya lider ülkeleri seviyesine taşımanın gerekliliği açıktır. Bilimde ve teknolojide gelişmiş ülke arasına girmenin temel şartı; kendi teknolojini ve kendi bilimsel gelişmelerini yine kendi araştırma ve geliştirme kurumları ile gerçekleştirmeyi hedef alan bir oluşumla meydana getirme konuda hedefleri yakalayan Japonya, Güney Kore, Almanya ya da Amerikan modelleri gibi bilim kentleri oluşturmak ve burada temel araştırma enstitüleri  kurmak olmalıdır. Bu nedenle Ankara’nın stratejik konumu, ulaşımı, sanayi yapısı, insan kaynakları,  üniversitelerinin kapasitesi gibi çok önemli artı değerleri ve faktörlerinin göz önüne alınması ve değerlendirilmesi sonucunda Türk Bilim Kenti,  Ankara Temel Araştırmalar Merkezi “ATAM” kurulması  hususunda ki önergenin gündeme alınması istenmiştir.”

 Oy birliği ile kabul edilen önergede “ATAM” projesi çerçevesinde; 

1-Yüksek Enerji Fiziği 2- Termonükleer Füzyon 3- Yüksek Sıcaklık Süper İletkenliği 4- Atom Ve Molekül Fiziği Lazerler ve Spektroskopi 5- Bilişim Teknolojileri 6- Moleküler Biyoloji 7- Biyoteknoloji 8- Yeni ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları 9- Lineer Olmayan Çalışmalar 10- Jeolojik Sistemler 11- Uzay Araştırmaları 12- Yeni Malzemeler 13- Polimer Araştırmaları 14- Biyosistemler ve Çevre Bilimi 15- Optoelektronik 16- Ergonomi-İnsan Mühendisliği 17- Nükleer Teknoloji alanlarında doktoralı bilim insanlarının görev yaptığı ulusal araştırma endüstrilerinin kurulması önerildi. Her alanda binlerce bilim insanının görev yaptığı Türk Bilim Kenti: “ATAM” 50 ila 60 bin civarında doktoralı bilim insanı barındıracak, kendi alanlarında ulusal bilim ve teknoloji üretmek adına araştırma geliştirme ar-ge yapacaklar.

Sistemli bir çalışma ile araştırmalar yapıldı

Özel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ATAM projesi; Türk dünyasının ilk Türk Bilim Kentinin temeli olarak düşünülmüştür. Türk Bilim Kenti projesinin hazırlanış süreci Ankara Temel Araştırmalar Merkezi “ATAM” projesi 1993-1994 yıllarına kadar gider. O yıllarda Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 18 kişilik bir akademisyen grubu tarafından gelişmiş ülkelerdeki bilimsel konumları ve çalışmaları  incelenerek  yaklaşık bir yıllık sürede hazırlanmıştır. Gelişmiş ülkelerin öncelikli alanları ve stratejik teknolojileri göz önüne alınmış, sistemli bir çalışma ile araştırmalar yapılmış hızlı ve sürekli gelişmemiz için en uygun modelin Bilim Kentlerin oluşturmak olduğu kararına varılmıştır. Türk Bilim Kentlerinin ilk aşamasını temsil edecek teşkil edecek Ankara Temel Araştırmalar Merkezi “ATAM” projesi bu vesile ile hazırlanmıştır. Çalışmalar sürdürülürken merhum Alparslan Türkeş Bey ile görüşülüp gelişmeler hakkında kendisine sürekli bilgi sunulmuştur. 1994 yılın sonunda rahmetli Başbuğ’un önerisiyle proje; Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuş ilgili kanun tasarısı gündeminin 2. Sırasına kadar gelmiştir Ancak o yılda alınan erken seçim kararı proje maalesef geçmemiştir.”

“Bu mecliste alınan en kıymetli kararlardan birisi”

“Yerel noktada Ankara  Büyükşehir Meclisine verdiğimiz ve oy birliği ile geçen bu kararın, şimdiye kadar bu mecliste alınan en kıymetli kararlardan birisi olarak nitelendirdi. Yoğun iç ve dış  olaylar yaşadığımız son yıllarda ülkemizin karşılaştığı ciddi sorunlar, bilim ve teknoloji de milli – öz kaynakların bir millet için ne kadar önemli olduğunu, acı tecrübeler yaşatarak bizlere yeniden hatırlatmıştır.  Şehit bilim insanı Prof. Dr. Engin Arık ve ekibiyle TAC bilim grubu oluşturan  ve yaklaşık  çeyrek asır  birlikte mesai oluşturduğumuz  proje sahiplerinden Prof. Dr. Salih Sultansoy ile ATAM projesi için yer mekan olarak düşünülen ve aranılan Ankara’ya 60 kilometre mesafe için düşünülebilecek en uygun yer olarak Polatlı’nın olacağını değerlendirdik. Normal ve hızlı trene, Eskişehir, İzmir, Akdeniz otoyolu ile yeni planlanan havaalanı gibi ulaşım kolaylıkları, sanayi ve üniversiteler için ayrılan bölgeleri, Sakarya Kışlası, Devlet Üretme Çiftliği gibi yüz binlerce dönümlük stratejik alanlar Ankara çayı porsuk Sakarya Nehri gibi değerlendirilebilir su kaynakları ve nitelikli iş gücü ile Polatlı’nın bu noktada en uygun olacağı düşünülmektedir. Türkiye’ yi  bilim ve teknoloji  dünyasında lider ülkeler arasına yükseltecek bu projenin, en kısa sürelerde sonuca ulaşmasını ve  ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”