Ana sayfa GÜNDEM Bircan: “İthalatta dışarıdaki çiftçiyi bekliyoruz”

Bircan: “İthalatta dışarıdaki çiftçiyi bekliyoruz”

371
0

Saadet Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Haydar Bircan, dün yazılı bir basın açıklamasında bulunarak tarımda ithalat hakkında konuştu.

Saadet Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Haydar Bircan, Türkiye’de tarım politikasının yanlış yapıldığını ve bu nedenle tarım ürünleri ve girdilerinin ithalatının kısıtlanması gerektiğini belirterek kısıtlı ekonomik kaynakların ithalata harcandığını söyledi.  Bircan; “Bu durumda dışarıdaki çiftçiyi desteklemiş oluyoruz” dedi.

Bircan yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanını açıklamasını yaparak Ankara Ticaret Odasında (ATO) düzenlenen 18. ulusal Tarım ve Gıda kongresinde yaptığı konuşmada tarımsal desteklerin artırılması gerektiğini söyledi. Tarımsal girdi fiyatlarındaki yükselişe dikkati çekerek 2018 yılında döviz fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle tarımsal girdi fiyatları yüzde 50 ile yüzde 120 oranında arttı. İster bütçeden ayrılan tarımsal destekleme bütçesi isterse tarım bütçesi açısından bakılsın. Tarımsal destekleme rakamları olması gereken noktanın çok altında diye konuştu. Üretici fiyatları belirlenirken en önemli unsurun maliyet olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti. Tarım sektöründe maliyetleri büyük ölçüde girdi fiyatları belirler. Girdilerin ise neredeyse yüzde 90’ı ithal edilmektedir. Hal böyle olunca döviz fiyatlarında artış yada girdi sağlayıcı şirketlerin piyasayı belirleyerek fiyatları yükseltmeleri durumunda maliyet enflasyonu olarak adlandırılan bir olgu gerçekleşmektedir.”

“Tarımsal girdilerin yüzde 90’ı ithal”

“Ülkemizde gıda enflasyonu adı verilen aşırı fiyat artışlarının esas nedeni bu maliyet enflasyonu ve üreticiden tüketiciye uzanan zincirin üretici halkasının kopmuş olması nedeniyle spekülasyona uygun koşulların ortaya çıkmasıdır. Tarım ürünleri ve girdileri ithalatının kısıtlanarak bu alanda harcanan kaynağın üretime yönlendirilmesi gerektiğine işaret eden kısıtlı ekonomik kaynaklar ithalata harcanıyor. Bu durumda dışarıdaki çiftçiyi desteklemiş oluyoruz. Bu nedenle Türk tarım Türkiye değil dünyaya yönelik bir rekabet oluşturur işte yanlışın neresinden dönersen kârın ordadır.”