Ana sayfa GÜNDEM Dişlerde görülen çapraşıklıklara her yaşta tedavi imkanı

Dişlerde görülen çapraşıklıklara her yaşta tedavi imkanı

457
0

Özel DentAda Ağız Diş Sağlığı Polikliniğinin sahibi ve aynı zamanda Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Rukiye Göçer’le Ortodontik tedaviler üzerine konuştuk.

Özel DentAda Ağız Diş Sağlığı Polikliniğinden Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Rukiye Göçer, Ortodontik tedaviler konusunda bilgilendirmede bulundu. Diş hekimliğinde uzmanlık gerektiren ortodonti, diş ve yüzlerde düzensizliklerin teşhis ve tedavisini kapsıyor. Konuya ilişkin bilgi veren Dt. Göçer, teşhis ve tedavide hastanın yaş ve gelişim durumu, cinsiyeti, genetik yatkınlığının önem taşıdığını söyledi. Göçer, yaptığı bilgilendirme şunları söyledi:

Detaylı ağız içi ve radyografik muayene yapılıyor

“Ortodonti diş hekimliğinin uzmanlık gerektiren özel bir branşı  olup, dişlerde ve yüzde bulunan düzensizliklerin teşhisi, korunması ve tedavisi ile ilgilenen daldır. Genetik ya da herhangi başka bir sebeple karşımıza çıkan Maloklüzyon adı verilen düzensiz ya da kötü kapanış ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Bu tedavinin sabit ya da fonksiyonel apareylerle olmasına  ise detaylı ağız içi ve radyografik muayeneden sonra konulan endikasyonla karar verilir. Bu endikasyonda hastanın yaş ve gelişim durumu, cinsiyeti, genetik yatkınlığı önem taşır.”

Teşhis de tedavi de hastaya özel

“Ağız içinde çapraşıklıklar ya da boşluklar; Dişlerin boyutu ile çene boyutu arasındaki uyumsuzluk sonucu ortaya çıkar. Dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı dizilir. Bu gibi dişsel bozukluklarda dişleri tekrar olmaları gereken dizime getirmek için ortodontik tedavi uygulanır. Bu tedavinin birçok çeşidi olduğu gibi hangisinin seçileceğine hasta muayene edildikten sonra karar verilir. Her hastanın genetik olarak diş ve çene yapısı farklıdır, bu durum kardeşlerde bile farklılık gösterir. Dolayısıyla her hastanın teşhisi, tedavi süresi ve tedavi tekniği de farklı olacaktır. Bize en çok gelen soruların başındadır, ‘komşunun tedavisi şu kadar sürmüş’ ya da ‘kardeşimin çocuğuna şunu taktılar’ dediğim gibi bunlar tamamen bireye özel durumlar olup, teşhisi de hastaya özeldir. Önemli olan hastanın problemlerinin dişsel mi yoksa iskeletsel mi yani çenelerinden mi kaynaklı olduğudur. Bu durum hastanın yaşının önemli olup olmadığını belirler ve hastada kullanılacak apareylerinde yol göstericisi olur.”

“Dişlerde görülen çapraşıklıkların tedavisinin yaşı yok”

“Sadece dişlerde görülen çapraşıklıkların tedavisinin yaşı yoktur. Her yaşta tedavi edilebilir. Ancak çenelerin önde ya da geride olması,yatay ya da dikey yönde karşımıza çıkan anomaliler ya da parafonksiyonel alışkalıklar dediğimiz yanlış yutkunma, parmak emme, tırnak yeme, uzun sureli emzik yada biberon kullanımı  gibi  sorunlardan ortaya çıkan  iskeletsel bozuklukların tedavisine hastanın gelişim durumu ve kız ya da erkek olması da göz önünde bulundurularak 12 yaş öncesinde başlanmalıdır. İleri yaşlarda bu tedavi çok daha zor olmaktadır ve erken dönemde başlanılan tedaviler gibi net ve etkili sonuç alınamamaktadır. Genel olarak  hastalarımızın velilerine  çocuklarının 10-11  yaşlarında ortodontik muayene olmasını öneriyorum. Doğru zamanda konulmuş teşhis ve başlanmış tedavi en etkili tedavi olacaktır. En çok bana sorulan sorulardan biride tedavi bitiminde dişlerin bozulup bozulmayacağıdır. Zamanında yapılmış ve doğru bitirilmiş tedavilerde, hekimin yönlendirmelerine doğru şekilde uyan hastalarda herhangi bir bozulma söz konusu olmaz. Ben şahsi olarak hastalarımda tedavi bitiminden sonra 2 yıllık kontrol randevuları vererek takip altında tutuyorum.”

“Ağız bölgesi kişinin toplum içinde konuşurken en dikkat çeken alandır”

“Ortodontik tedavinin kişi üzerinde genel etkilerine bakacak olursak; ağız bölgesi kişinin toplum içinde konuşurken en dikkat çeken alandır ve düzgün dişler hem Estetik bir gülüş sağlamakla kalmaz,kişinin kendine olan güvenin artmasını da destekler. Çapraşık dişlerin varlığı demek dişler arasında temizlenmesi zor alanlar demektir. Temizlenmesi zor alanlar çürüğe ve diş taşı birikimine yatkındır. Yani çapraşıklık varlığında ortodontik tedavi sadece estetik amaçlı değil, ağız ve diş sağlığının korunması amacıyla da yapılmalıdır. İdeal kapanışa ve dişlere sahip ağızlarda hijyen kontrolünün sağlanması çok daha iyi olacaktır ve doğal olarak tedavi görmüş ağızlarda diş taşı birikimi, çürük oluşumu ve diş eti hastalıklarının görülme riski daha da azalacaktır. Tabi ki bunlar iyi hijyen ve bakım sonucu ortaya  çıkar.”