Ana sayfa GÜNDEM CHP Polatlı, Yerel Basın’ın gününü kutladı

CHP Polatlı, Yerel Basın’ın gününü kutladı

179
0
PAYLAŞ

CHP ve İYİ Parti yerelde ittifak yapacak mı?

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığınca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününe özel bir basın toplantısı düzenlendi.

CHP Polatlı Belediye Başkan Adayı Sami Çay, İlçe Başkanı Selami Ovacık ve Yönetimi, Kadın Kolları Başkanı Canan Türker ile birlikte yerel basınla kahvaltıda buluştu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. CHP İlçe Örgütünce XL Cafe’de organize edilen kahvaltı programında, gazetecilik mesleğinin zorlukları ve önemi, ilçenin ve ülkenin gündemi ile yerel seçimler konuşuldu. Başkan Adayı Çay, 31 Mart mahalli idareler seçimine ilişkin projelerinden bahsetti. CHP ayrıca İYİ Parti ile yerelde ittifak olacak mı, sorusunu yanıtladı.

Ovacık: “Gazeteciler gününün gazetecilerin meslekleriyle meslek onuruna sahip çıkma günü olmasını diliyorum”

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, gazeteciler gününe ilişkin yaptığı konuşmada şunları söyledi: “10 Ocak Çalışan Emekçi Gazeteciler gününüz dolayısıyla burada toplanmış bulunuyoruz. Çalışan gazeteciler günü gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961 yılından itibaren her yıl 10 Ocak’ta kutlanmaktadır. Siz değerli basın mensuplarının bu gününü kutluyoruz.  Ne yazık ki bir çok gazeteci arkadaşımız işsiz ve özlük haklarından yoksun şekilde hayatlarını sürdürmektedirler. Çalışan gazeteciler ise iş güvenliğinden örgütlenme hakkından haberi haber yapıp yazıp kamuoyunda doğru bilgilendirme hakkından yoksun bırakılmışlardır. Torpil rüşvet ve karapara atlama dahil  yolsuzluk haberlerini yazamamaktadırlar. Program yapamamaktadırlar. Özgürce sendikalaşamayan iş güvencesi olmayan yandaş yapılmak istenen de bu güç koşullarda bile çalışmaya devam eden gazetecileri selamlıyor ve gerçek anlamda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününün gazetecilerin meslekleriyle meslek onuruna sahip çıkma günü olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle çalışan çalıştırılmayan işsiz hapis ve en güç koşullarda bile meslek onurlarını koruyan tüm gazetecilere sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.”

Çay: “Bundan sonra beraber çalışmamızda sizlerin dertlerini mutlaka paylaşacağız”

Daha sonra CHP Polatlı Belediye Başkan Adayı Sami Çay, gazetecilik mesleğinin zorluğuna değinerek; “10 Ocak Çalışan Gazetecilerin emekçilerin günü kutlu olsun. Siz gerçekten çok zor şartlar altında çalışıyorsunuz. Özellikle sosyal haklarınızın yerine gelmesi, fikir özgürlüğünden dolayı tutuklu gazetecilerin biran evvel bırakılması ve bundan sonrada gazetecilerin ve fikir özgürlüğünde bulunan kimsenin tutuklanmamasını diliyorum. Bu konuda beraber mücadele edeceğimize de inanıyorum. Sizlerin ülkenin gelişmesinde sosyal içerikli konuların yerine oturabilmesi için göreviniz çok önemli. Bu konuda inşallah beraber çalışacağız. Onları beraber paylaşacağız. Ve burada ki arkadaşlarımızın sorunları aşağı yukarı bilmemize rağmen ama zamanında belediye başkanlığımızı yaptık ama tabi bu ekonomik sorun o dönemlerde de nerdeyse görmedik gibi bir konuydu fazla yardımcı olamamıştık. Ama inşallah bundan sonra beraber çalışmamızda sizlerin dertlerini mutlaka paylaşacağız. Ve bu toplantının sohbet havası içerisinde geçmesini diliyorum. Her birinize ayrı ayrı sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. İnşallah iyi günlerde hak ettiğiniz yerlere gelebilmenizi diliyorum. Sağlıklar diliyorum.”şeklinde konuştu. Sonrasında Çay ve Ovacık, gazetecilerin sorularını cevapladı.

CHP ve İYİ Parti yerel seçimlerde ittifak yapacak mı?

CHP ve İYİ Parti arasında yerelde ittifak olup olmayacağına dair açıklamada bulunan Ovacık, ittifak beklediklerini belirterek şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere Türkiye genelinde genel merkezlerimiz nezdinde görüşmeler devam ediyor. Kırkın üzerinde ilde uzlaşma sağlandığını biliyoruz. Sanırım 41 olacak. Aynı zamanda İlçelerde de görüşmeler şu anda sonuçlanmış değil. Polatlı İlçe Teşkilatımız olarak biz geçenlerde İyi Parti İlçe Teşkilatını hem yerel seçime dönük hem de yeni göreve gelen arkadaşımız  ve yönetim kurulu üyelerini hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Aynı zamanda genel anlamda adayımızı çıkardığımızı ve yerel seçime dönük adımlarımızdan bahsettik. Çünkü neden daha önce bir çatı aday söz konusu idi. İyi Parti’nin öncelikle üzerinde durduğu Polatlı’da çatı aday çıksın İyi Parti’den çıksın düşüncesi var idi. Fakat bu genel merkezler nezdinde çok kabul görmedi. Dolayısıyla biz de adayımızın 18 Aralık’ta belirlemiş olduk. 18 Aralık itibariyle parti meclisimizden onaylandı. İş birliği adımımız şununla ilgili; yerel anlamda iş birliği yapalım adayımız arakasında durulmayacak bir aday değil. Daha önce tecrübesi var Belediye Başkanlığı yapmış. Polatlı kamuoyunun çok iyi bildiği bir isimdir dedik. Onlar da o anlamda İyi Parti İlçe Teşkilatı da adayımıza sıcak baktılar. Belediye meclis üyeliği anlamında iş birliği önerdik. Şu anda bekliyoruz. Adımı biz attık Cumhuriyet Partisi İlçe Teşkilatı olarak. Sonuçta İl Başkanlıklarımız İl genel merkez düzeyli komisyon üyeleri buna karar verecekler. İyi Partinin aday çıkarmama ihtimali de söz konusu Polatlı’da. Aday çıkarmaz ise Belediye Meclis üyeliği talepleri sonuçta görüşülecektir. Şu anda konu bu aşamadadır.”

Çay: “Büyükerşen benden 12 yaş büyük, yaptığı işler ortada”

Sonrasında Başkan Adayı Sami Çay yaşı hakkında eleştirilere yanıt verdi; Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in kendisinden 12 yaş büyük olduğunu ve yaptığı örnek işlerin ortada olduğunu belirtti. Çay, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu bir görevdir denildi, emir verildi çıktım. Ben bilerek kimseye kötü bir şey yapmadım. İnşallah yüzümüzün akıyla hep beraber güle oynaya çıkacağız. Polatlı’nın çok şeye ihtiyacı var. Bakın şimdi Ankara’nın yakın olmasının dezavantajlarını yaşıyoruz. Özellikle esnafımız çok sıkıntı içerisinde oluyor.  Polatlı’nın bir trilyonluk yatırımlık parasını biz Hacettepe gelsin de esnafın durumu, sosyal yapısı değişsin talebelerden dolayı 15-20 sene evvel parayı oraya aktardık. Geçmiş dönemlerde de biz mecliste temsil edilmediğimiz için hakkımız olan şeyleri alamadık. Polatlı’da şu öğretmenevinden başka kalacak yer yoktu, otel de yoktu, açığı biraz kapattık ama sanki köy olmaktan pek kurtulamadık.”

Çay: “Aqua parkın üstünde buğday tozları yüzüyor”

Esnaf ziyaretlerinde tespit ettikleri sorunlara değinen Çay, esnafın en çok ekonomik anlamda sıkıntıda olduğundan bahsetti. Çay; “Herkesin şikayeti en çok ekonomik sıkıntı. Bana göre de otopark sıkıntısı hat safhaya geldi. Her gün olay oluyor. Yatırım yaparken bana göre ihtiyaç sıralamasını çok iyi tespit etmek lazım. Bunu siyasi olarak konuşmak istemiyorum ama şimdi hangisi öncelikli otopark mı yüzme havuzu mu? Bir de ofisin dibine yüzme havuzu yaptı arkadaşlarımız. Orada ki 30 bin ton depo stok yeri var gidin oradaki aqua parkın üstünde buğday tozları yüzüyor. Karapınara park yaptı orada bir sürü besihane var sinekten oturamıyorsunuz. Yapılan kötü değil karşı değilim ama otopark olayına öncelik verilmeliydi. Biz bu işi götürürüz yanlış iş yapmadık çok işin de halledilmesi lazım ne kadar ne olur bilmiyorum ama inşallah iyi şeyler yapacağız.”

Ovacık; “Üye talebimiz hat safhaya ulaştı”

Vatandaşların özellikle son dönemde CHP’ye yoğun ilgisi olduğunu belirten İlçe Başkanı Ovacık; “Son bir senedir sanırım biraz da bu ekonomik şartlarında etkisiyle üye talebimiz hat safhaya ulaştı. Özellikle son bir kaç aydır bu daha da yoğunlaştı. Buradan şu ortaya çıkıyor. Cumhuriyet Halk Partisi gerçekten bu vatandaşın sıkıntılarını çözme anlamında umut olmuştur. Hem genel sorunlar hem de yerel sorunlar anlamında. Özlenen aranan parti olmuştur. Bu özlemi de biz inşallah 31 Mart Yerel seçimleriyle beraber gidereceğiz. Polatlı’da yerel seçimi Belediye seçimini kazanacağız ve Cumhuriyet Halk Partisi düşüncesini Belediye icraatlarımızda hissettireceğiz.”şeklinde konuştu.

“Mansur Yavaş’la 2014’te yaşanan o sorunları bertaraf edeceğiz”

Ankara Büyükşehir CHP Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile yapılacak çalışmalar hakkında konuşan Ovacık; “Geçenlerde biz İl Başkanlığımız öncülüğünde Mansur Beyle böyle bir kahvaltı yaptık. Tamamen Mansur Bey İl Koordinasyon Merkezinde İl Başkanlığımızın yapacağı programlara uyarak çalışmaları yapacak.  Tabi kendi yakın arkadaş çalışma gruplarından isimler elbette ki olacak ama 2014’te yaşanan o sorunları bertaraf edeceğiz bu dönem. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Teşkilatını İl Koordinasyon Merkezini o yönlendirmeyle çalışmalarını yapacak.”dedi.